Jedynie prawda jest ciekawa


Śniadek: Przeciw rządowi w obronie pracowników

07.09.2013

Ostatnio pojawiają się sugestie jakoby powstał rozdźwięk pomiędzy „Solidarnością” a Prawem i Sprawiedliwością. Ich źródłem są konkurenci PiS-u, a wysnuwają je bynajmniej nie w trosce o dobro wspólne Polaków i los polskich pracowników.

Osoby rozpowszechniające tego typu sugestie powołują się na (rozesłany SMS, a więc z konieczności lakoniczny) komunikat Komitetu Politycznego nie wyrażający zgody na udział w organizowanej przez związki zawodowe 14 września manifestacji w Warszawie. Decyzję uzasadniono zapowiedzią uczestnictwa w tym wydarzeniu polityków SLD. Chodziło o uniknięcie sytuacji, w której pod symbolami PiS pojawią się twarze SLD, nie mówiąc już o kroczeniu ramię w ramię osób z kierownictwa obu partii. Komunikat PiS poprzedziła zapowiedź przewodniczącego „Solidarności”, że na scenę na Placu Zamkowym żadni politycy nie będą mieli wstępu. Deklaracja obecności ze strony liderów SLD nie pozostawiła w gruncie rzeczy Piotrowi Dudzie innego manewru. Dlatego uznając prerogatywy Piotra Dudy jako szefa „Solidarności”, PiS postanowił nie akcentować swojej obecności na manifestacji. Chodzi głównie o nieobecność partyjnych flag i banerów. Z pewnością znajdzie się inny sposób dla wyrażenia poparcia dla postulatów związku i przesłań manifestacji.

Ta sama walka

Jest faktem, że zwięzły komunikat Komitetu Politycznego wywołał pewną dezorientację i konsternację. Przecież spośród blisko 30 tysięcy członków PiS-u bardzo wielu należy także do „Solidarności”. Ideowa i programowa zbieżność między „Solidarnością” a PiS-em jest nie do zakwestionowania. Dowodzą tego liczne, podobne rozwiązania programowe i przebieg dyskusji na spotkaniach struktur branżowych i Komisji Krajowej z Klubem Parlamentarnym PiS, które miały miejsce w styczniu i czerwcu tego roku. Stanowisko PiS-u w sprawie głównych postulatów „Solidarności” jest jasne. Prezes Kaczyński już kilkakrotnie deklarował konieczność wycofania się z podniesienia wieku emerytalnego. W sprawie obniżającej wynagrodzenia, antypopytowej ustawy o wydłużeniu okresu rozliczeniowego jesteśmy jednoznacznie przeciwni. Prawo i Sprawiedliwość również zdecydowanie sprzeciwia się działaniom Platformy zmierzającym do unicestwienia związków zawodowych.

Naturalna bliskość

Wybrany na funkcję przewodniczącego „Solidarności” Piotr Duda zapowiedział budowanie poprawnych relacji zarówno z Platformą i PSL, jak też z PiS i SLD. Ta taktyka nie wytrzymała jednak próby czasu. W naturalny sposób egoistyczna filozofia Platformy streszczająca się w haśle „Radź sobie sam”, będąca całkowitym zaprzeczeniem ideałów Sierpnia, musiała generować kolejne konflikty między partią rządzącą a związkiem. Równocześnie w równie naturalny sposób uwidaczniała się ideowa i programowa zbieżność „Solidarności” z PiS-em. Nie tylko w sferze wartości, patriotyzmu i przywiązania do Kościoła. Także w kwestii stosunków społecznych i gospodarczych. Związek zawodowy i partię polityczną różnią ustawowe role, cele i zadania, jakie mają do spełnienia w społeczeństwie. „Solidarność” i PiS spotykają się jednak na poziomie wizji państwa, którą chcą urzeczywistniać. Dlatego interesująca inicjatywa „Solidarności” z tzw. Ruchem Oburzonych obarczona była istotną wadą. Opierała się bowiem na dyskwalifikacji całej klasy politycznej. Była kontestacją źle funkcjonującego państwa i organów władzy bez rozróżnienia na rządzących i opozycję. Swoistą puentą tego przedsięwzięcia była okładka „Tygodnika Solidarność” z połowy sierpnia krzycząca hasłem o „kruszeniu partyjnego betonu”. Wszyscy do jednego wora. Podobnie trochę niezręczne są ostatnie wypowiedzi Piotra Dudy dla mediów. Na przykład 31 sierpnia w sali BHP, kiedy mówił o wrześniowym proteście jako o zwoływaniu narodowego parlamentu pod Sejmem, który nie słucha narodu.

Najważniejsza jest Polska

Zapowiadając walkę o obalenie rządu, trzeba mieć wyobrażenie, co dalej. To ścisłe kierownictwo „Solidarności” odpowiada za przekaz budujący lepsze lub gorsze relacje związku z sojusznikami politycznymi. Rozumiem konieczność uogólnień i skrótów myślowych w wystąpieniach, potrzebę wyrazistej retoryki. Jednak nawet odraza większości społeczeństwa do sposobu uprawiania polityki przez Platformę nie usprawiedliwia uproszczonych tez, w których zła okazuje się cała klasa polityczna. Przytoczę przykład ilustrujący problem. Ostatnio wraz z atakami na związki zawodowe mnożą się wypowiedzi. które można streścić następująco: „cała ta „Solidarność’ i OPZZ to jedno i to samo. Trzeba skruszyć ten związkowy beton”. Nie muszę wyjaśniać, jak bardzo stawianie znaku równości między „Solidarnością” a OPZZ-em (tym OPZZ-em, który nigdy nie odciął się od swego rodowodu, nie potępił stanu wojennego i ciągle honoruje Jaruzelskiego) jest obraźliwe dla członków i sympatyków naszego związku. Od siebie mogę tylko powiedzieć - oddałem „Solidarności” całe swoje serce i większość życia. Dzisiaj jestem członkiem „Solidarności”, posłem na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej i członkiem Prawa i Sprawiedliwości. Nieustannie idę tą samą drogą wierności ideałom Sierpnia. Dlatego mam prawo powtórzyć swoje słowa, które wypowiadałem jako przewodniczący „Solidarności”, dzisiaj rozszerzając je nieco. Ani „Solidarność”, ani Prawo i Sprawiedliwość nie są celem samym w sobie. Są środkami do celu, którym jest zbudowanie Polski naszych marzeń. Zawsze bowiem chodzić powinno o Polskę. Stawką są zbyt ważne sprawy, aby drogi „Solidarności” i PiS-u mogły się rozejść.

Janusz Śniadek

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: PAP/Tomasz Gzell]  

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook