Jedynie prawda jest ciekawa


Śniadek: Platforma buduje państwo dla krętaczy

24.05.2013

Platforma Obywatelska już w pierwszym czytaniu odrzuciła przygotowany przez Prawo i Sprawiedliwość Narodowy Program Zatrudnienia. O lekceważeniu przez rząd problemu bezrobocia rozmawiamy z Januszem Śniadkiem, b. przewodniczącym "Solidarności", dziś posłem Prawa i Sprawiedliwości.

Stefczyk.info: - Jak Pan skomentuje decyzję PO? Poseł Kuźmiuk mówił o projekcie Narodowego Programu Zatrudnienia jako prezencie PiS dla PO, żeby ta w końcu zaczęła robić na rzecz bezrobotnych?

Janusz Śniadek: - Z całą pewnością, to posiedzenie Sejmu obfituje w bardzo ważne problemy i tematy, przykrywane w mediach przez zupełnie nieistotne sensacyjki, które mają się nijak do rzeczywistej egzystencji przeciętnego Polaka. Coraz więcej ludzi ma podstawę do tego pytania: "Jak żyć?".

Natomiast objawiła się tutaj, w Sejmie, w pełni ta hipokryzja Platformy, która kieruje się wyłącznie względami politycznymi, bo żadne inne powody nie kierowały nią, kiedy odrzucała już w pierwszym czytaniu nasz projekt, a bez mała wszyscy zgadzali się, że pewne pomysły, adresowane przede wszystkim do ludzi młodych, owszem kosztują budżet, ale merytorycznie są poprawne. Według danych, bezrobocie w tej grupie już przekroczyło 30 proc. i polska młodzież jest skazana albo na bezrobocie albo na emigrację.  


Stefczyk.info: - Platforma twierdzi, że to piękne pomysły, ale nierealne, bo kosztowałyby dziesiątki miliardów złotych, których państwo nie ma.

Janusz Śniadek: - Odrzucenie tego projektu, bez dania mu szansy, bez zrobienia rzetelnego bilansu zysku i strat woła o pomstę do Nieba. To zachowanie dokładnie wpisuje się w to, co dzisiaj obserwujemy przy okazji informacji rządu o planowanych wielkich, grupowych zwolnieniach pracowników, w której nie znajdujemy odpowiedzi trwającego bezczynnie nie tylko przy tej sprawie rządu. Ta polityka, prowadzona przez rząd na rynku pracy jest gospodarką rabunkową. Nie ulega bowiem dla mnie wątpliwości, że taki właśnie charakter ma ta polityka prowadzona przez Platformę Obywatelską.

My dzisiaj finansujemy rozwój kraju nędzą całych roczników, pokoleń emerytów. To jest wielki dramat Polski, który za chwilę będzie stanowił ogromną barierę rozwoju. Wspieranie przez ten rząd, promowanie fałszywego samozatrudnienia, umów śmieciowych, pracy na czarno rujnuje polski rynek pracy, co już owocuje zanikiem kompetencji u osób poszukiwanych przez przedsiębiorców. Ale nie ma możliwości, żebyśmy dorobili się dobrych, kompetentnych pracowników zatrudniając ich na umowach śmieciowych. Kompetencje wynikają nie tylko z wykształcenia ale także ze stażu pracy, z doświadczenia zawodowego.


Stefczyk.info: - A dlaczego tak się dzieje? Czy Platforma nie potrafi inaczej, czy lekceważy ten problem i te zagrożenia?

Janusz Śniadek: - To wynika z doktrynerstwa, z filozofii i dogmatów zatwardziałych liberałów, w sytuacji, gdy cała Europa, cały świat wie, że obecnie jednym z priorytetów jeśli chodzi o rynek pracy jest ochrona istniejących i tworzenie nowych, dobrych miejsc pracy. Dobre miejsce pracy w żargonie europejskim to jest miejsce pracy chronione ubezpieczeniami społecznymi i prawem pracy, czyli w naszym rozumieniu jest to stałe zatrudnienie - to jest stosunek pracy przede wszystkim.

Postępujący zaś w Polsce zanik tego stosunku pracy rujnuje system emerytalny i system ochrony zdrowia.

Stefczyk.info: - Ale walkę z bezrobociem wśród młodych Platforma ma wypisaną na swoich sztandarach. Twierdzi, że lepsze umowy śmieciowe niż żadne...

Janusz Śniadek: - To jest właśnie ten proces, o którym mówię, że rozwój i funkcjonowanie gospodarki finansujemy dzisiaj nędzą przyszłych emerytów. Te osoby, które są dzisiaj zatrudniane na umowy śmieciowe, za chwilę będą pozostawione bez emerytury, przejdą na garnuszek państwa. Jaką przyszłość szykujemy naszym dzieciom, kolejnym pokoleniom? To jest skrajna nieodpowiedzialność i wręcz zagrożenie bytu narodowego jako przyszłości Polski.

O tym, jak Platforma mocno promuje to fałszywe samozatrudnienie, umowy śmieciowe i pracę na czarno, niech świadczy stanowisko ministra pracy, które otrzymaliśmy w odpowiedzi na dezyderat komisji kontroli państwowej, która reagując na raporty Państwowej Inspekcji Pracy uznała, że dla poprawienia egzekucji istniejącego prawa, które dzisiaj jest w omijane, konieczne są zmiany legislacyjne. Wystąpiła do ministra pracy o przedstawienie takich propozycji. W odpowiedzi usłyszeliśmy, że "jest dobrze i nie trzeba nic robić". Komisja oczywiście odrzuciła tę odpowiedź i zażądała nowej, merytorycznej.

To pokazuje, jak Platforma, jak ten rząd podchodzi do tych spraw.

Inny przykład, może jeszcze barwniejszy. Otóż prezes publicznej telewizji, pan Braun, w mediach i tu na komisji ds. mediów chełpi się, że oto kładzie na stole pomysł zwolnienia z pracy 550 dziennikarzy i pracowników TVP, a dokładnie wypchnięcia ich do różnych podmiotów zewnętrznych a najlepiej zmuszenia ich do samozatrudnienia. I wylicza, że jeśli 75 proc. spośród tych 550 osób przejdzie na własną działalność gospodarczą to będzie to stanowiło dla TVP oszczędność 15 mln zł, z którą - mówi o jakichś 30 proc. - podzieli się z tymi poszkodowanymi, byłymi pracownikami telewizji.

Co to naprawdę oznacza? Jak zwykły krętacz, oszust, prezes TVP - wielkiej publicznej instytucji - ogłasza światu, że chce oszukać, zrobić przekręt - "przewieźć" Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Skarb Państwa na 15 mln zł i chce się dolą podzielić z poszkodowanymi pracownikami.

To jest możliwe tylko w Polsce. Platforma promuje nieuczciwość, buduje państwo dla krętaczy i oszustów.


not. zrk.
[fot. Józef Schimak]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook