Jedynie prawda jest ciekawa


Śniadek: Platforma buduje państwo dla krętaczy

24.05.2013

Platforma Obywatelska już w pierwszym czytaniu odrzuciła przygotowany przez Prawo i Sprawiedliwość Narodowy Program Zatrudnienia. O lekceważeniu przez rząd problemu bezrobocia rozmawiamy z Januszem Śniadkiem, b. przewodniczącym "Solidarności", dziś posłem Prawa i Sprawiedliwości.

Stefczyk.info: - Jak Pan skomentuje decyzję PO? Poseł Kuźmiuk mówił o projekcie Narodowego Programu Zatrudnienia jako prezencie PiS dla PO, żeby ta w końcu zaczęła robić na rzecz bezrobotnych?

Janusz Śniadek: - Z całą pewnością, to posiedzenie Sejmu obfituje w bardzo ważne problemy i tematy, przykrywane w mediach przez zupełnie nieistotne sensacyjki, które mają się nijak do rzeczywistej egzystencji przeciętnego Polaka. Coraz więcej ludzi ma podstawę do tego pytania: "Jak żyć?".

Natomiast objawiła się tutaj, w Sejmie, w pełni ta hipokryzja Platformy, która kieruje się wyłącznie względami politycznymi, bo żadne inne powody nie kierowały nią, kiedy odrzucała już w pierwszym czytaniu nasz projekt, a bez mała wszyscy zgadzali się, że pewne pomysły, adresowane przede wszystkim do ludzi młodych, owszem kosztują budżet, ale merytorycznie są poprawne. Według danych, bezrobocie w tej grupie już przekroczyło 30 proc. i polska młodzież jest skazana albo na bezrobocie albo na emigrację.  


Stefczyk.info: - Platforma twierdzi, że to piękne pomysły, ale nierealne, bo kosztowałyby dziesiątki miliardów złotych, których państwo nie ma.

Janusz Śniadek: - Odrzucenie tego projektu, bez dania mu szansy, bez zrobienia rzetelnego bilansu zysku i strat woła o pomstę do Nieba. To zachowanie dokładnie wpisuje się w to, co dzisiaj obserwujemy przy okazji informacji rządu o planowanych wielkich, grupowych zwolnieniach pracowników, w której nie znajdujemy odpowiedzi trwającego bezczynnie nie tylko przy tej sprawie rządu. Ta polityka, prowadzona przez rząd na rynku pracy jest gospodarką rabunkową. Nie ulega bowiem dla mnie wątpliwości, że taki właśnie charakter ma ta polityka prowadzona przez Platformę Obywatelską.

My dzisiaj finansujemy rozwój kraju nędzą całych roczników, pokoleń emerytów. To jest wielki dramat Polski, który za chwilę będzie stanowił ogromną barierę rozwoju. Wspieranie przez ten rząd, promowanie fałszywego samozatrudnienia, umów śmieciowych, pracy na czarno rujnuje polski rynek pracy, co już owocuje zanikiem kompetencji u osób poszukiwanych przez przedsiębiorców. Ale nie ma możliwości, żebyśmy dorobili się dobrych, kompetentnych pracowników zatrudniając ich na umowach śmieciowych. Kompetencje wynikają nie tylko z wykształcenia ale także ze stażu pracy, z doświadczenia zawodowego.


Stefczyk.info: - A dlaczego tak się dzieje? Czy Platforma nie potrafi inaczej, czy lekceważy ten problem i te zagrożenia?

Janusz Śniadek: - To wynika z doktrynerstwa, z filozofii i dogmatów zatwardziałych liberałów, w sytuacji, gdy cała Europa, cały świat wie, że obecnie jednym z priorytetów jeśli chodzi o rynek pracy jest ochrona istniejących i tworzenie nowych, dobrych miejsc pracy. Dobre miejsce pracy w żargonie europejskim to jest miejsce pracy chronione ubezpieczeniami społecznymi i prawem pracy, czyli w naszym rozumieniu jest to stałe zatrudnienie - to jest stosunek pracy przede wszystkim.

Postępujący zaś w Polsce zanik tego stosunku pracy rujnuje system emerytalny i system ochrony zdrowia.

Stefczyk.info: - Ale walkę z bezrobociem wśród młodych Platforma ma wypisaną na swoich sztandarach. Twierdzi, że lepsze umowy śmieciowe niż żadne...

Janusz Śniadek: - To jest właśnie ten proces, o którym mówię, że rozwój i funkcjonowanie gospodarki finansujemy dzisiaj nędzą przyszłych emerytów. Te osoby, które są dzisiaj zatrudniane na umowy śmieciowe, za chwilę będą pozostawione bez emerytury, przejdą na garnuszek państwa. Jaką przyszłość szykujemy naszym dzieciom, kolejnym pokoleniom? To jest skrajna nieodpowiedzialność i wręcz zagrożenie bytu narodowego jako przyszłości Polski.

O tym, jak Platforma mocno promuje to fałszywe samozatrudnienie, umowy śmieciowe i pracę na czarno, niech świadczy stanowisko ministra pracy, które otrzymaliśmy w odpowiedzi na dezyderat komisji kontroli państwowej, która reagując na raporty Państwowej Inspekcji Pracy uznała, że dla poprawienia egzekucji istniejącego prawa, które dzisiaj jest w omijane, konieczne są zmiany legislacyjne. Wystąpiła do ministra pracy o przedstawienie takich propozycji. W odpowiedzi usłyszeliśmy, że "jest dobrze i nie trzeba nic robić". Komisja oczywiście odrzuciła tę odpowiedź i zażądała nowej, merytorycznej.

To pokazuje, jak Platforma, jak ten rząd podchodzi do tych spraw.

Inny przykład, może jeszcze barwniejszy. Otóż prezes publicznej telewizji, pan Braun, w mediach i tu na komisji ds. mediów chełpi się, że oto kładzie na stole pomysł zwolnienia z pracy 550 dziennikarzy i pracowników TVP, a dokładnie wypchnięcia ich do różnych podmiotów zewnętrznych a najlepiej zmuszenia ich do samozatrudnienia. I wylicza, że jeśli 75 proc. spośród tych 550 osób przejdzie na własną działalność gospodarczą to będzie to stanowiło dla TVP oszczędność 15 mln zł, z którą - mówi o jakichś 30 proc. - podzieli się z tymi poszkodowanymi, byłymi pracownikami telewizji.

Co to naprawdę oznacza? Jak zwykły krętacz, oszust, prezes TVP - wielkiej publicznej instytucji - ogłasza światu, że chce oszukać, zrobić przekręt - "przewieźć" Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Skarb Państwa na 15 mln zł i chce się dolą podzielić z poszkodowanymi pracownikami.

To jest możliwe tylko w Polsce. Platforma promuje nieuczciwość, buduje państwo dla krętaczy i oszustów.


not. zrk.
[fot. Józef Schimak]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook