Jedynie prawda jest ciekawa

Śniadek: orzeczenie TK to wyrok na młodych Polaków

09.05.2014

Związkowcy zapowiedzieli, że nie pozostawią orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, które uznało konstytucyjność ustawy o podwyższeniu wieku emerytalnego. O decyzji TK rozmawiamy z Januszem Śniadkiem, posłem PiS, byłym szefem Związku Zawodowego Solidarność.

Czy zaskoczyło pana orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego?

Niespecjalnie. Przyznam, że od pewnego już czasu niezależność tego organu konstytucyjnego budziła poważne wątpliwości. Natomiast tym razem sam fakt zgłoszenia aż sześciu zdań odrębnych, a więc przez połowę składu pokazuje problematyczność tego orzeczenia. Chciałbym też podkreślić, że w tym wypadku pasuje bardziej słowo wyrok, a nie orzeczenie.

Czy ta dyspozycyjność, o której pan wspomniał, objawiała się tym, że TK wystąpił jakiś czas temu z pytaniem do Ministerstwa Finansów jakie szkody może przynieść odrzucenie tej ustawy?

To jest jeden za elementów. Natomiast ważne jest to, co było podonoszone w zdaniach odrębnych, że wbrew konstytucyjnym zadaniom TK nie poświęcił on zbytniej uwagi zgodności z konstytucją. Przejście do porządku dziennego nad tym, co podnosiło PiS, czyli naruszenia zasady zaufania obywateli do państwa, czy kwestii zmiany reguł w trakcie gry.

Czy jako były związkowiec, będzie pan dopingował byłych swoich kolegów do skarżenia tego orzeczenie do Międzynarodowej Organizacji Pracy?

Przede wszystkim protestuję przeciwko niewłaściwości tego sformułowania. Nie jestem ani były związkowcem, ani to nie są moi byli koledzy. Jestem wciąż członkiem Solidarności.Moi przyjaciele pozostali moimi przyjaciółmi. Zmienił się mój status co do funkcji, ale nie zmieniły się moje zasady, przyjaciele i wartości.

Nie sądzę, aby jakieś moje dopingowanie było konieczne. Przyklasnę rzecz jasna tej skardze do MOP.

Czy może pan przybliżyć kwestię tego „wyroku” jak określił pan orzeczenie TK?

To autentyczny wyrok, na polską młodzież. Na cztery, może pięć roczników, jeśli się uwzględni obniżenie wieku rozpoczęcia obowiązku szkolnego. To jest wyrok, który brzmi: bezrobocie, albo emigracja. Podnosząc wiek emerytalny w dłuższym bilansie oznacza zachwianie naturalnej przemiany pokoleń. Odchodzący na emeryturę ustępowali miejsca wchodzącym na rynek pracy młodym ludziom, absolwentom szkół. Obecnie dla czterech lub pięciu roczników zablokowano naturalną wymianę na rynku pracy.

Gimnazjalistów mamy 330 tysięcy. Pięć roczników, czyli 1,5 miliona młodych ludzi, jeśli nie zwiększy się istotnie ilość miejsc pracy, to oznacza wyrok: emigracja lub bezrobocie. Szkody gospodarcze i społeczne tej ustawy są tak ogromne, że ona musi być uchylona.

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: PAP/Jakub Kamiński]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook