Jedynie prawda jest ciekawa


Śniadek: orzeczenie TK to wyrok na młodych Polaków

09.05.2014

Związkowcy zapowiedzieli, że nie pozostawią orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, które uznało konstytucyjność ustawy o podwyższeniu wieku emerytalnego. O decyzji TK rozmawiamy z Januszem Śniadkiem, posłem PiS, byłym szefem Związku Zawodowego Solidarność.

Czy zaskoczyło pana orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego?

Niespecjalnie. Przyznam, że od pewnego już czasu niezależność tego organu konstytucyjnego budziła poważne wątpliwości. Natomiast tym razem sam fakt zgłoszenia aż sześciu zdań odrębnych, a więc przez połowę składu pokazuje problematyczność tego orzeczenia. Chciałbym też podkreślić, że w tym wypadku pasuje bardziej słowo wyrok, a nie orzeczenie.

Czy ta dyspozycyjność, o której pan wspomniał, objawiała się tym, że TK wystąpił jakiś czas temu z pytaniem do Ministerstwa Finansów jakie szkody może przynieść odrzucenie tej ustawy?

To jest jeden za elementów. Natomiast ważne jest to, co było podonoszone w zdaniach odrębnych, że wbrew konstytucyjnym zadaniom TK nie poświęcił on zbytniej uwagi zgodności z konstytucją. Przejście do porządku dziennego nad tym, co podnosiło PiS, czyli naruszenia zasady zaufania obywateli do państwa, czy kwestii zmiany reguł w trakcie gry.

Czy jako były związkowiec, będzie pan dopingował byłych swoich kolegów do skarżenia tego orzeczenie do Międzynarodowej Organizacji Pracy?

Przede wszystkim protestuję przeciwko niewłaściwości tego sformułowania. Nie jestem ani były związkowcem, ani to nie są moi byli koledzy. Jestem wciąż członkiem Solidarności.Moi przyjaciele pozostali moimi przyjaciółmi. Zmienił się mój status co do funkcji, ale nie zmieniły się moje zasady, przyjaciele i wartości.

Nie sądzę, aby jakieś moje dopingowanie było konieczne. Przyklasnę rzecz jasna tej skardze do MOP.

Czy może pan przybliżyć kwestię tego „wyroku” jak określił pan orzeczenie TK?

To autentyczny wyrok, na polską młodzież. Na cztery, może pięć roczników, jeśli się uwzględni obniżenie wieku rozpoczęcia obowiązku szkolnego. To jest wyrok, który brzmi: bezrobocie, albo emigracja. Podnosząc wiek emerytalny w dłuższym bilansie oznacza zachwianie naturalnej przemiany pokoleń. Odchodzący na emeryturę ustępowali miejsca wchodzącym na rynek pracy młodym ludziom, absolwentom szkół. Obecnie dla czterech lub pięciu roczników zablokowano naturalną wymianę na rynku pracy.

Gimnazjalistów mamy 330 tysięcy. Pięć roczników, czyli 1,5 miliona młodych ludzi, jeśli nie zwiększy się istotnie ilość miejsc pracy, to oznacza wyrok: emigracja lub bezrobocie. Szkody gospodarcze i społeczne tej ustawy są tak ogromne, że ona musi być uchylona.

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: PAP/Jakub Kamiński]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook