Jedynie prawda jest ciekawa


Śniadek: odzyskać prawo do wolnych dni

06.01.2012

Trybunał Konstytucyjny oddalił, z przyczyn formalnych, wniosek Polskiej Konfederacji Pracodawców Polskich o zbadanie, czy ustawa przywracająca Święto Trzech Króli dniem wolnym od pracy jest zgodna z Konstytucją. Na rozpatrzenie przed TK czeka jeszcze drugi wniosek - Solidarności - też kwestionujący zgodność tej ustawy z Konstytucją. Z prośbą o wyjaśnienie motywów, jakimi kierował się związek zwróciliśmy się do posła PiS Janusza Śniadka, b. przewodniczącego NSZZ "Solidarność".

Stefczyk.info: dlaczego "Solidarność" zaskarżyła ustawę przywracającą Święto Trzech Króli dniem wolnym od pracy?

Wniosek "Solidarności" do Trybunału Konstytucyjnego był podyktowany przekonaniem o niezgodności z Konstytucją zasady odbierania tą ustawą należnego pracownikom prawa - wcześniej wprowadzoną regulacją - że za święto przypadające w dzień ustawowo wolny, czyli w sobotę lub w niedzielę, należał się dzień wolny.

Natomiast w najmniejszym stopniu nie kwestionowaliśmy idei pozostawienia Trzech Króli świętem nie tylko kościelnym ale dniem wolnym od pracy.

Czy to jednak nie paradoks, że tę ustawę zaskarżyła zarówno "Solidarność" jak i Konfederacja Pracodawców "Lewiatan"?

Oczywiście, może to wyglądać na paradoks, ale rzecz polega na grubym nieporozumieniu. "Solidarność" od początku popierała pomysł i akcję uczynienia Święta Trzech Króli dniem wolnym od pracy, również we wcześniejszych kampaniach, zbieraniu podpisów pod wnioskiem pana Jerzego Kropiwnickiego, w który się masowo włączył Region Łódzki "Solidarności", jeszcze wówczas, kiedy ja byłem przewodniczącym, natomiast nasz opór i sprzeciw wywołał handel, który przy okazji tej ustawy przeprowadziła Platforma Obywatelska, odbierając pracownikom prawo do odbierania wolnych dni za święta, które wypadają w soboty i niedziele.

Wprowadzenie tej ustawy było więc pewną manipulacją - otóż w bilansie dziesięcioletnim jest różnica chyba tylko jednego dnia. Tak więc wprowadzenie dnia wolnego w Trzech Króli w żaden sposób nie zwiększyło liczby dni wolnych, a Polacy nadal są i tak jednym z najdłużej pracujących narodów w Europie i w świecie. Czyli tak naprawdę jej wprowadzenie było działaniem w interesie pracodawców, może nie wszystkich, ale przynajmniej tych, dla których praca w święta oznaczała odebranie wolnego dnia w innym terminie, a praca taka nadal mogła być wykonywana i świadczona, tyle tylko, że za nieco większą stawkę. A więc tak naprawdę, to była pewna gra interesów i tutaj ustawodawca realizując tę ustawę o dniu wolnym w Święto Trzech Króli, uczynił to takim brzydkim targiem, pozbawiając pracowników innego uprawnienia.

To dlaczego pracodawcy tak ostro krytykowali tę ustawę?

Motywacje pracodawców są dla mnie niejasne, bo jak podkreślam, dla nich wszystkich jest oczywiste, że Polacy są tym jednym z najdłużej pracujących narodów i wystarczy zrobić rzetelne zestawienie i w bilansie 10 lat jest tylko różnica jednego dnia, to ten ich protest jest niezrozumiały. Sądzę, że on był bardziej robiony bardziej pro forma, żeby robić wrażenie, że rzeczywiście ta ustawa jest jakimś gestem wobec pracowników, a tak w istocie nie jest.

Czy to oznacza, że po odrzuceniu przez TK wniosku pracodawców, jeśli Trybunał z kolei zgodzi się z argumentacją "Solidarności", to pracownicy zyskają podwójnie?

Takie orzeczenie Trybunału przyjęlibyśmy z dużym zadowoleniem i pewną satysfakcją, że nie jest tak, że sądy w Polsce służą tylko pewnym opcjom i interesom określonych grup. W tym wypadku będzie to oznaczało tylko tyle, że w tych sytuacjach, gdzie zakłady pracy w te dni dodatkowo wolne, z racji czasem wyższych, również społecznych, będą musiały wykonywać pracę, z całą pewnością ta praca będzie wykonywana, tyle tylko, że pracodawca będzie zobligowany zapłacić pracownikom troszkę więcej, co też będzie z pewnym pożytkiem również i dla państwa - poprzez nakręcanie popytu, siły nabywczej no i trochę wyższe podatki pracowników.

not. zrk
[fot. PAP/Paweł Kula]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook