Jedynie prawda jest ciekawa


Śniadek: Odtworzyć topniejący przemysł

22.10.2012

Rzeczą najistotniejszą jest kwestia reindustrializacji Polski, a więc odbudowa polskiego przemysłu. Coraz więcej autorytetów, naukowców zaczyna tę konieczność dostrzegać - uważa Janusz Śniadek, poseł PiS, były przewodniczący "S"

Stefczyk.info: Która z propozycji, zgłoszonych dziś podczas dzisiejszej debaty o pracy uważa pan za najważniejsze? Które powinny zostać zrealizowane w pierwszej kolejności?

Janusz Śniadek: Osnową do debaty były propozycje zawarte w narodowym programie zatrudnienia przygotowanym przez PiS w ramach programu Alternatywa. Z całą pewnością, i to wybrzmiało kilkakrotnie z ust różnych mówców, rzeczą najistotniejszą jest kwestia reindustrializacji Polski, a więc odbudowa polskiego przemysłu. Coraz więcej autorytetów, naukowców zaczyna tę konieczność dostrzegać. Mało tego również Komisja Europejska, dostrzegła ten zanik produkcji przemysłowej w Europie. Trzeba odtworzyć topniejący przemysł. A to się będzie musiało łączyć z odtwarzaniem miejsc pracy.

Czy możliwy jest do zahamowania proces emigracji zarobkowej? Co by się musiało stać, by ludzie przestali wyjeżdżać z Polski za chlebem?

To jest jeden z dramatów Polski, który nie tylko można ale wręcz trzeba zatrzymać. To jest warunek dalszego rozwoju Polski. Dzisiaj niestety jest tak, że Polacy w krajach pogrążonych w recesji znajdują większe poczucie bezpieczeństwa, niż w Polsce, zielonej wyspie premiera Tuska. I tam decydują się na rodzicielstwo. Tak, że tam rodzi się więcej młodych Polaków niż w kraju. To jest nasz narodowy dramat. Bez dobrych miejsc pracy, stosunku pracy, zatrudnienia pozwalającego na planowanie przyszłości, zaciąganie kredytów mieszkaniowych nie uda się go zatrzymać.
Zwracam uwagę, że osoby bez stosunku pracy są dziś obywatelami drugiej kategorii. Nie mogą planować życia, kupić mieszkania, brać kredytów mieszkaniowych, zakładać rodziny. To jest wszystko system naczyń połączonych. Bez takiego sytemu, bez dania nadziei na przyszłość i możliwości budowania rodziny w Polsce procesu emigracji nie zatrzymamy.

Co należy zrobić z tzw. umowami śmieciowymi? Czy one powinny zostać w jakiś sposób ograniczone i opodatkowane, czy też ich szerokie stosowanie jest w czasach kryzysu nie do uniknięcia?

To był jeden z tych tematów wokół których eksperci biorący udział w debacie mieli najbardziej podzielone zdania. Ważne jest co mamy na myśli mówiąc o umowach śmieciowych. Pan premier Tusk wymienił tylko umowy o dzieło, które stanowią jedynie margines większej całości. Zresztą sam potem wskazywał, że spośród 14 mln pracujących 5 mln płaci składkę ZUS w stopniu zupełnie nieproporcjonalnym w stosunku do swoich zarobków.Ja osobiście stoję na stanowisku, że trzeba tu po prostu przestrzegać prawa. Jest projekt PiS walki z tą patologią uciekania od stosunku pracy. Ja za umowy śmieciowe uważam te wszystkie sytuacje, w których ucieka się od płacenia składki ZUS albo od ochrony pracownika i zawiera się umowy sprzeczne z kodeksem pracy. Łamie się prawo. Bo kodeks pracy powiada, że praca świadczona w określonym miejscu, czasie, pod nadzorem i za wynagrodzeniem jest stosunkiem pracy. I kodeks to stwierdza kategorycznie niezależnie od woli stron. Jest to niezależne od swobody umów cywilno – prawnych. Po prostu po spełnieniu określonych kryteriów mamy do czynienia ze stosunkiem pracy, niezależnie od tego jak strony te umowy nazwą.

Ale to jest prawo trudne do wyegzekwowania, bo pracownik nie będzie skarżył pracodawcy o rodzaj umowy, bojąc się utraty pracy w ogóle...

Dzisiaj kiedy pracownicy się zakładnikami pracodawcy godzą się na to omijanie prawa, aby w ogóle mieć środki do życia. Dlatego propozycja PiS polega na udzieleniu kompetencji Państwowej Inspekcji Pracy wydawania nakazów zawierania stosunków pracy. Pracodawca ewentualnie może od takiej decyzji się odwołać do sądu.

Jak pan odebrał nieobecność przewodniczącego "Solidarności" na dzisiejszej debacie?

Uważam, że to była ważna debata i stąd swoją obecność uznałem za oczywistą i konieczną. Trzeba wykorzystywać każdy moment, żeby głos społeczny "Solidarności" był obecny w przestrzeni publicznej. Dlatego zdecydowałem się zabrać głos w tej dyskusji i w ten sposób głos związku był w niej obecny i słyszalny.

not. ansa

[fot.PAP/Jacek Turczyk]

 

 

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook