Jedynie prawda jest ciekawa


Śniadek: Odtworzyć topniejący przemysł

22.10.2012

Rzeczą najistotniejszą jest kwestia reindustrializacji Polski, a więc odbudowa polskiego przemysłu. Coraz więcej autorytetów, naukowców zaczyna tę konieczność dostrzegać - uważa Janusz Śniadek, poseł PiS, były przewodniczący "S"

Stefczyk.info: Która z propozycji, zgłoszonych dziś podczas dzisiejszej debaty o pracy uważa pan za najważniejsze? Które powinny zostać zrealizowane w pierwszej kolejności?

Janusz Śniadek: Osnową do debaty były propozycje zawarte w narodowym programie zatrudnienia przygotowanym przez PiS w ramach programu Alternatywa. Z całą pewnością, i to wybrzmiało kilkakrotnie z ust różnych mówców, rzeczą najistotniejszą jest kwestia reindustrializacji Polski, a więc odbudowa polskiego przemysłu. Coraz więcej autorytetów, naukowców zaczyna tę konieczność dostrzegać. Mało tego również Komisja Europejska, dostrzegła ten zanik produkcji przemysłowej w Europie. Trzeba odtworzyć topniejący przemysł. A to się będzie musiało łączyć z odtwarzaniem miejsc pracy.

Czy możliwy jest do zahamowania proces emigracji zarobkowej? Co by się musiało stać, by ludzie przestali wyjeżdżać z Polski za chlebem?

To jest jeden z dramatów Polski, który nie tylko można ale wręcz trzeba zatrzymać. To jest warunek dalszego rozwoju Polski. Dzisiaj niestety jest tak, że Polacy w krajach pogrążonych w recesji znajdują większe poczucie bezpieczeństwa, niż w Polsce, zielonej wyspie premiera Tuska. I tam decydują się na rodzicielstwo. Tak, że tam rodzi się więcej młodych Polaków niż w kraju. To jest nasz narodowy dramat. Bez dobrych miejsc pracy, stosunku pracy, zatrudnienia pozwalającego na planowanie przyszłości, zaciąganie kredytów mieszkaniowych nie uda się go zatrzymać.
Zwracam uwagę, że osoby bez stosunku pracy są dziś obywatelami drugiej kategorii. Nie mogą planować życia, kupić mieszkania, brać kredytów mieszkaniowych, zakładać rodziny. To jest wszystko system naczyń połączonych. Bez takiego sytemu, bez dania nadziei na przyszłość i możliwości budowania rodziny w Polsce procesu emigracji nie zatrzymamy.

Co należy zrobić z tzw. umowami śmieciowymi? Czy one powinny zostać w jakiś sposób ograniczone i opodatkowane, czy też ich szerokie stosowanie jest w czasach kryzysu nie do uniknięcia?

To był jeden z tych tematów wokół których eksperci biorący udział w debacie mieli najbardziej podzielone zdania. Ważne jest co mamy na myśli mówiąc o umowach śmieciowych. Pan premier Tusk wymienił tylko umowy o dzieło, które stanowią jedynie margines większej całości. Zresztą sam potem wskazywał, że spośród 14 mln pracujących 5 mln płaci składkę ZUS w stopniu zupełnie nieproporcjonalnym w stosunku do swoich zarobków.Ja osobiście stoję na stanowisku, że trzeba tu po prostu przestrzegać prawa. Jest projekt PiS walki z tą patologią uciekania od stosunku pracy. Ja za umowy śmieciowe uważam te wszystkie sytuacje, w których ucieka się od płacenia składki ZUS albo od ochrony pracownika i zawiera się umowy sprzeczne z kodeksem pracy. Łamie się prawo. Bo kodeks pracy powiada, że praca świadczona w określonym miejscu, czasie, pod nadzorem i za wynagrodzeniem jest stosunkiem pracy. I kodeks to stwierdza kategorycznie niezależnie od woli stron. Jest to niezależne od swobody umów cywilno – prawnych. Po prostu po spełnieniu określonych kryteriów mamy do czynienia ze stosunkiem pracy, niezależnie od tego jak strony te umowy nazwą.

Ale to jest prawo trudne do wyegzekwowania, bo pracownik nie będzie skarżył pracodawcy o rodzaj umowy, bojąc się utraty pracy w ogóle...

Dzisiaj kiedy pracownicy się zakładnikami pracodawcy godzą się na to omijanie prawa, aby w ogóle mieć środki do życia. Dlatego propozycja PiS polega na udzieleniu kompetencji Państwowej Inspekcji Pracy wydawania nakazów zawierania stosunków pracy. Pracodawca ewentualnie może od takiej decyzji się odwołać do sądu.

Jak pan odebrał nieobecność przewodniczącego "Solidarności" na dzisiejszej debacie?

Uważam, że to była ważna debata i stąd swoją obecność uznałem za oczywistą i konieczną. Trzeba wykorzystywać każdy moment, żeby głos społeczny "Solidarności" był obecny w przestrzeni publicznej. Dlatego zdecydowałem się zabrać głos w tej dyskusji i w ten sposób głos związku był w niej obecny i słyszalny.

not. ansa

[fot.PAP/Jacek Turczyk]

 

 

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook