Jedynie prawda jest ciekawa


Śniadek: "Nie ma żadnych podstaw, aby wierzyć pani Kopacz"

20.01.2015

Związkowcy ogłosili, że przesłali rządowi listę spraw, m.in. kwestię umów śmieciowych, w związku z tym nie odwołują pogotowia strajkowego. O nieufności związków zawodowych do rządu PO-PSL, z który właśnie podpisali porozumienie na Śląsku rozmawiamy z Januszem Śniadkiem, posłem PiS, byłym szefem Solidarności.

STEFCZYK.INFO: Związkowcy nie składają broni i nie mają poprzestać na postulatach w obronie górnictwa.

Janusz Śniadek: Tak, to bardzo pozytywne posunięcie. Pozytynie oceniam samo poruszenie wśród związków zawodowych, jak i rezonans na cały kraj. Zaskutkowało to przeniesieniem postulatów na inne tematy, ogólnopolskie. Co jest naturalne dla Solidarności.

Wielu się obawiało, że podpisane porozumienie może posłużyć rządowi do przykrycia machlojek i dokonania podobnego zabiegu jak w przypadku nauczycieli. Oni też cieszyli się, że ugrali swoje, ale okazało się, że poruzmienie miało w sobie pułapki.

Do końca procesu porozumienia z rządem jest jeszcze długa droga zważywszy na to, że dotychczas wizerunkiem Platformy była karykatura Donalda Tuska z nosem Pinokia. Dziś nie ma żadnych podstaw, aby wierzyć pani Kopacz, która przeszła do historii prawdomówności w polityce z tym swoim przekopywaniem ziemi smoleńskiej na metr w głąb.

Ja mam takie powiedzenie w stosunku do osób, które zadają mi pytanie: „Janusz, czemu ty mi ufasz? Przecież ja cię mogę oszukać.” Ja wówczas odpowiadam: „tak, ale możesz mnie oszukać tylko raz.”  A pani Kopacz oszukała mnie już niejeden raz, więc od dawna jest już na liście osób, którym bym zaufał, więc trzeba jej patrzeć na ręce i sprawdzać.

Związkowcy nie ufają pani premier. Pan jako działcz partii opozycyjnej tym bardziej. A czy ufają jej jej koledzy partyjni? Czy usłyszał pan przy ul. Wiejskiej jakieś pomruki niezadowolenia wydobywające się zza drzwi klubu parlamentarnego PO?

Dla mnie ewidentne przy tym proteście było przekonanie w środowisku Platformy, o których wiem na podstawie nieformalnych rozmów, że górnicy nie mają zbyt dużego poparcia społecznego. Że judzenie Polaków przeciwko górnikom przynosi efekty. Jednak, gdy sondaże pokazały duże poparcie dla Śląska, to było to dla nich duże zaskoczenie.

Podpisanie porozumienie, to Polacy przyjęli to z naturalną ulgą, ale fakt, że prominentni politycy PO musieli podkreślać, iż „umocniło to przywództwo Ewy Kopacz” świadczy, że to przywództwo wymagało umocnienia. Czyli na zasadzie kontrapunktu, że coś trzeba potwierdzać, pokazuje, że nie jest to potwierdzone. To zdanie o „potwierdzeniu przywództwa” kierowane było bardziej do wnętrza Platformy, niż na zewnątrz.

To taki komunikat, jak w Związku Sowieckim, że stan zdrowia towarzysza Breżniewa jest dobry, na tydzień przed zejściem pierwszego sekretarza?

(śmiech). Tak. I tu też komunikaty o „zdrowiu” Ewy Kopacz mogą być jedynie stroszeniem piór, udawaniem czegoś, co nie występuje w rzeczywistości.

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: PAP/Andrzej Grygiel]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook