Jedynie prawda jest ciekawa


Śniadek: "Nie ma żadnych podstaw, aby wierzyć pani Kopacz"

20.01.2015

Związkowcy ogłosili, że przesłali rządowi listę spraw, m.in. kwestię umów śmieciowych, w związku z tym nie odwołują pogotowia strajkowego. O nieufności związków zawodowych do rządu PO-PSL, z który właśnie podpisali porozumienie na Śląsku rozmawiamy z Januszem Śniadkiem, posłem PiS, byłym szefem Solidarności.

STEFCZYK.INFO: Związkowcy nie składają broni i nie mają poprzestać na postulatach w obronie górnictwa.

Janusz Śniadek: Tak, to bardzo pozytywne posunięcie. Pozytynie oceniam samo poruszenie wśród związków zawodowych, jak i rezonans na cały kraj. Zaskutkowało to przeniesieniem postulatów na inne tematy, ogólnopolskie. Co jest naturalne dla Solidarności.

Wielu się obawiało, że podpisane porozumienie może posłużyć rządowi do przykrycia machlojek i dokonania podobnego zabiegu jak w przypadku nauczycieli. Oni też cieszyli się, że ugrali swoje, ale okazało się, że poruzmienie miało w sobie pułapki.

Do końca procesu porozumienia z rządem jest jeszcze długa droga zważywszy na to, że dotychczas wizerunkiem Platformy była karykatura Donalda Tuska z nosem Pinokia. Dziś nie ma żadnych podstaw, aby wierzyć pani Kopacz, która przeszła do historii prawdomówności w polityce z tym swoim przekopywaniem ziemi smoleńskiej na metr w głąb.

Ja mam takie powiedzenie w stosunku do osób, które zadają mi pytanie: „Janusz, czemu ty mi ufasz? Przecież ja cię mogę oszukać.” Ja wówczas odpowiadam: „tak, ale możesz mnie oszukać tylko raz.”  A pani Kopacz oszukała mnie już niejeden raz, więc od dawna jest już na liście osób, którym bym zaufał, więc trzeba jej patrzeć na ręce i sprawdzać.

Związkowcy nie ufają pani premier. Pan jako działcz partii opozycyjnej tym bardziej. A czy ufają jej jej koledzy partyjni? Czy usłyszał pan przy ul. Wiejskiej jakieś pomruki niezadowolenia wydobywające się zza drzwi klubu parlamentarnego PO?

Dla mnie ewidentne przy tym proteście było przekonanie w środowisku Platformy, o których wiem na podstawie nieformalnych rozmów, że górnicy nie mają zbyt dużego poparcia społecznego. Że judzenie Polaków przeciwko górnikom przynosi efekty. Jednak, gdy sondaże pokazały duże poparcie dla Śląska, to było to dla nich duże zaskoczenie.

Podpisanie porozumienie, to Polacy przyjęli to z naturalną ulgą, ale fakt, że prominentni politycy PO musieli podkreślać, iż „umocniło to przywództwo Ewy Kopacz” świadczy, że to przywództwo wymagało umocnienia. Czyli na zasadzie kontrapunktu, że coś trzeba potwierdzać, pokazuje, że nie jest to potwierdzone. To zdanie o „potwierdzeniu przywództwa” kierowane było bardziej do wnętrza Platformy, niż na zewnątrz.

To taki komunikat, jak w Związku Sowieckim, że stan zdrowia towarzysza Breżniewa jest dobry, na tydzień przed zejściem pierwszego sekretarza?

(śmiech). Tak. I tu też komunikaty o „zdrowiu” Ewy Kopacz mogą być jedynie stroszeniem piór, udawaniem czegoś, co nie występuje w rzeczywistości.

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: PAP/Andrzej Grygiel]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook