Jedynie prawda jest ciekawa


Śniadek: Kryzys zaufania coraz większy

31.12.2011

W roku 2011 obserwujemy dalsze spadanie poziomu zaufania społecznego. To osłabia polski rozwój i spowalnia gospodarkę – mówi nam były szef „Solidarności”, obecny poseł PiS Janusz Śniadek. W rozmowie z portalem Stefczyk.info związkowiec podsumował mijający rok:

Nie ulega wątpliwości, że w Polsce coraz większym problemem jest nie tylko kwestia długu publicznego, ale również kryzys kapitału społecznego. Profesor Czapiński w opracowanej przez siebie Diagnozie społecznej z maja 2011 roku prognozował, że poziom kapitału społecznego, który już jest teraz jednym z najniższych w Europie, stanie się w ciągu najbliższych trzech lat największym hamulcem rozwoju polskiej gospodarki i państwa.

Wzajemny brak zaufania ludzi pomiędzy sobą oraz ludzi do instytucji ogromnie zwiększa koszty transakcyjne. Mówiąc obrazowo kryzys kapitału społecznego działa tak, jakby w mechanizm gospodarczy ktoś sypał piach. Następuje spowolnienie gospodarki. Eksperci już zaznaczają, że dramatycznie niski poziom kapitału społecznego jest jedną z największych barier rozwojowych w kraju. Z tym stwierdzeniem niestety należy się zgodzić.

W ostatnim roku sytuacja się nie poprawiła. Nawet w ostatnich dniach mamy przykład mówiący o tym, że kryzys się raczej pogłębia. Minister zdrowia, premier, urzędnicy zapewniali, że pacjenci są bezpieczni po wprowadzeniu nowej ustawy refundacyjnej, a przed aptekami kłębią się tłumy wystraszonych ludzi. I wcale się im nie dziwię. Rząd bowiem staje się coraz mniej wiarygodny. Ostatnio premier Donald Tusk w swoim expose mówił, że koszty kryzysu są rozkładane solidarnie w społeczeństwie. Tymczasem przyjmuje się rozwiązania, które oznaczają przerzucanie kryzysu na najsłabszych.

Dziś w Polsce mamy zupełnie bezprecedensową sytuację – rozmiar nieufności w społeczeństwie osiągnął poziom nieznany od lat. Polacy sobie nie ufają, nie ufają instytucjom państwa oraz władzy. Należy więc życzyć sobie i Polsce, żeby w nowym roku sytuacja była lepsza, a poziom ufności rósł. Na tym wszyscy zyskamy.

not saż
[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 3. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 4. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 5. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 6. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 7. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook