Jedynie prawda jest ciekawa

Śniadek: Kryzys zaufania coraz większy

31.12.2011

W roku 2011 obserwujemy dalsze spadanie poziomu zaufania społecznego. To osłabia polski rozwój i spowalnia gospodarkę – mówi nam były szef „Solidarności”, obecny poseł PiS Janusz Śniadek. W rozmowie z portalem Stefczyk.info związkowiec podsumował mijający rok:

Nie ulega wątpliwości, że w Polsce coraz większym problemem jest nie tylko kwestia długu publicznego, ale również kryzys kapitału społecznego. Profesor Czapiński w opracowanej przez siebie Diagnozie społecznej z maja 2011 roku prognozował, że poziom kapitału społecznego, który już jest teraz jednym z najniższych w Europie, stanie się w ciągu najbliższych trzech lat największym hamulcem rozwoju polskiej gospodarki i państwa.

Wzajemny brak zaufania ludzi pomiędzy sobą oraz ludzi do instytucji ogromnie zwiększa koszty transakcyjne. Mówiąc obrazowo kryzys kapitału społecznego działa tak, jakby w mechanizm gospodarczy ktoś sypał piach. Następuje spowolnienie gospodarki. Eksperci już zaznaczają, że dramatycznie niski poziom kapitału społecznego jest jedną z największych barier rozwojowych w kraju. Z tym stwierdzeniem niestety należy się zgodzić.

W ostatnim roku sytuacja się nie poprawiła. Nawet w ostatnich dniach mamy przykład mówiący o tym, że kryzys się raczej pogłębia. Minister zdrowia, premier, urzędnicy zapewniali, że pacjenci są bezpieczni po wprowadzeniu nowej ustawy refundacyjnej, a przed aptekami kłębią się tłumy wystraszonych ludzi. I wcale się im nie dziwię. Rząd bowiem staje się coraz mniej wiarygodny. Ostatnio premier Donald Tusk w swoim expose mówił, że koszty kryzysu są rozkładane solidarnie w społeczeństwie. Tymczasem przyjmuje się rozwiązania, które oznaczają przerzucanie kryzysu na najsłabszych.

Dziś w Polsce mamy zupełnie bezprecedensową sytuację – rozmiar nieufności w społeczeństwie osiągnął poziom nieznany od lat. Polacy sobie nie ufają, nie ufają instytucjom państwa oraz władzy. Należy więc życzyć sobie i Polsce, żeby w nowym roku sytuacja była lepsza, a poziom ufności rósł. Na tym wszyscy zyskamy.

not saż
[fot. PAP/Radek Pietruszka]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook