Jedynie prawda jest ciekawa


Śniadek: Kryzys zaufania coraz większy

31.12.2011

W roku 2011 obserwujemy dalsze spadanie poziomu zaufania społecznego. To osłabia polski rozwój i spowalnia gospodarkę – mówi nam były szef „Solidarności”, obecny poseł PiS Janusz Śniadek. W rozmowie z portalem Stefczyk.info związkowiec podsumował mijający rok:

Nie ulega wątpliwości, że w Polsce coraz większym problemem jest nie tylko kwestia długu publicznego, ale również kryzys kapitału społecznego. Profesor Czapiński w opracowanej przez siebie Diagnozie społecznej z maja 2011 roku prognozował, że poziom kapitału społecznego, który już jest teraz jednym z najniższych w Europie, stanie się w ciągu najbliższych trzech lat największym hamulcem rozwoju polskiej gospodarki i państwa.

Wzajemny brak zaufania ludzi pomiędzy sobą oraz ludzi do instytucji ogromnie zwiększa koszty transakcyjne. Mówiąc obrazowo kryzys kapitału społecznego działa tak, jakby w mechanizm gospodarczy ktoś sypał piach. Następuje spowolnienie gospodarki. Eksperci już zaznaczają, że dramatycznie niski poziom kapitału społecznego jest jedną z największych barier rozwojowych w kraju. Z tym stwierdzeniem niestety należy się zgodzić.

W ostatnim roku sytuacja się nie poprawiła. Nawet w ostatnich dniach mamy przykład mówiący o tym, że kryzys się raczej pogłębia. Minister zdrowia, premier, urzędnicy zapewniali, że pacjenci są bezpieczni po wprowadzeniu nowej ustawy refundacyjnej, a przed aptekami kłębią się tłumy wystraszonych ludzi. I wcale się im nie dziwię. Rząd bowiem staje się coraz mniej wiarygodny. Ostatnio premier Donald Tusk w swoim expose mówił, że koszty kryzysu są rozkładane solidarnie w społeczeństwie. Tymczasem przyjmuje się rozwiązania, które oznaczają przerzucanie kryzysu na najsłabszych.

Dziś w Polsce mamy zupełnie bezprecedensową sytuację – rozmiar nieufności w społeczeństwie osiągnął poziom nieznany od lat. Polacy sobie nie ufają, nie ufają instytucjom państwa oraz władzy. Należy więc życzyć sobie i Polsce, żeby w nowym roku sytuacja była lepsza, a poziom ufności rósł. Na tym wszyscy zyskamy.

not saż
[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook