Jedynie prawda jest ciekawa


Śniadek: Kryzys zaufania coraz większy

31.12.2011

W roku 2011 obserwujemy dalsze spadanie poziomu zaufania społecznego. To osłabia polski rozwój i spowalnia gospodarkę – mówi nam były szef „Solidarności”, obecny poseł PiS Janusz Śniadek. W rozmowie z portalem Stefczyk.info związkowiec podsumował mijający rok:

Nie ulega wątpliwości, że w Polsce coraz większym problemem jest nie tylko kwestia długu publicznego, ale również kryzys kapitału społecznego. Profesor Czapiński w opracowanej przez siebie Diagnozie społecznej z maja 2011 roku prognozował, że poziom kapitału społecznego, który już jest teraz jednym z najniższych w Europie, stanie się w ciągu najbliższych trzech lat największym hamulcem rozwoju polskiej gospodarki i państwa.

Wzajemny brak zaufania ludzi pomiędzy sobą oraz ludzi do instytucji ogromnie zwiększa koszty transakcyjne. Mówiąc obrazowo kryzys kapitału społecznego działa tak, jakby w mechanizm gospodarczy ktoś sypał piach. Następuje spowolnienie gospodarki. Eksperci już zaznaczają, że dramatycznie niski poziom kapitału społecznego jest jedną z największych barier rozwojowych w kraju. Z tym stwierdzeniem niestety należy się zgodzić.

W ostatnim roku sytuacja się nie poprawiła. Nawet w ostatnich dniach mamy przykład mówiący o tym, że kryzys się raczej pogłębia. Minister zdrowia, premier, urzędnicy zapewniali, że pacjenci są bezpieczni po wprowadzeniu nowej ustawy refundacyjnej, a przed aptekami kłębią się tłumy wystraszonych ludzi. I wcale się im nie dziwię. Rząd bowiem staje się coraz mniej wiarygodny. Ostatnio premier Donald Tusk w swoim expose mówił, że koszty kryzysu są rozkładane solidarnie w społeczeństwie. Tymczasem przyjmuje się rozwiązania, które oznaczają przerzucanie kryzysu na najsłabszych.

Dziś w Polsce mamy zupełnie bezprecedensową sytuację – rozmiar nieufności w społeczeństwie osiągnął poziom nieznany od lat. Polacy sobie nie ufają, nie ufają instytucjom państwa oraz władzy. Należy więc życzyć sobie i Polsce, żeby w nowym roku sytuacja była lepsza, a poziom ufności rósł. Na tym wszyscy zyskamy.

not saż
[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook