Jedynie prawda jest ciekawa


Śniadek: Gra toczy się o naszą przyszłość

02.06.2013

Obecny stan gospodarki kraju jest finansowany biedą przyszłych emerytów.

Platforma Obywatelska już w pierwszym czytaniu odrzuciła Narodowy Program Zatrudnienia przygotowany przez Prawo i Sprawiedliwość. Napracowaliście się. I co? I nic…

Janusz Śniadek: Każdy, może z jednym wyjątkiem, mojego projektu dotyczącego „umów śmieciowych”, projekt opozycji ląduje w koszu. Arogancja władzy przechodzi po raz kolejny dopuszczalne granice. Nie ma dziś w Polsce ważniejszej sprawy niż praca. Mamy ponad dwa miliony bezrobotnych, 2,5 mln młodych Polaków opuściło kraj w poszukiwaniu pracy, mamy półmilionowe ukryte bezrobocie na wsi. Co trzecie dziecko żyje w biedzie, co dziesiąty pracujący pogrąża się w nędzy bo płaca nie wystarcza na elementarne potrzeby. Donald Tusk zapowiada, że ktokolwiek zgłosi propozycję zaradzenia tym problemom, to jego propozycja będzie analizowana. Kilka dni po tej wypowiedzi głosami PO projekt opozycji ląduje w koszu. Argumentacja strony rządowej na ten szczegółowy projekt by aktywizować tereny, z których młodzi ludzie wyjeżdżają, była prawie żadna.

Mieliście nadzieję, że ten obszerny, 160-stronicowy dokument stanie się podstawą debaty sejmowej?

Takich złudzeń nie miałem. Ta filozofia władzy, ta mentalność reprezentowana przez PO, brak troski o ludzi, werbalne jedynie deklaracje, mające przykryć dbanie wyłącznie o interesy własnej, wąskiej grupy, znajdzie swój kres przy wyborczych urnach.

Czyżby wierzył pan sondażom, dającym PiS wątłą przewagę nad PO?

Nie tylko sondażom przyglądam się uważnie. Przede wszystkim jeżdżę po naszym pomorskim regionie. Słucham co ludzie mają do powiedzenia. Katalog jest jeden: bezrobocie, strach o pracę, zapaść w ochronie zdrowia, zwijająca się edukacja, lęk przed zamknięciem szkoły. Te tematy pojawiają się na spotkaniach w Tczewie, w Chojnicach, w Starej Kiszewie. Rozmawiamy z ludźmi równoważąc propagandowy przekaz władzy i części sprzyjających jej mediów.

Pielgrzymujecie po kraju, a „tuskobus” stoi w garażu. Starczy wam sił?

Zapewniam, że tak. Nie czas na żarty. Oto w Sejmie przedstawiane były dane o czekających nas zwolnieniach grupowych. Grozi nam do tego emerytalna zapaść. Obecny stan gospodarki kraju jest finansowany biedą przyszłych emerytów. To jest dramat Polski, który za chwilę będzie stanowił barierę rozwoju. Oto obecny 62-procentowy stosunek emerytury do ostatniego wynagrodzenia ma się zmniejszyć do 30 procent. To nędza. 25 lat trzeba opłacać składki, by załapać się na minimalną emeryturę. Ilu dzisiaj pracujących na czarno, na umowach śmieciowych, tułających się po zagranicy wypracuje sobie 25-letni okres składkowy? Co drugi? Być może i to nie. A podstawowa emerytura wystarczy jedynie dosłownie na chleb. Już bez masła. Brak pracy, bark zabezpieczeń socjalnych to problem gospodarczy i demograficzny.

Chcecie to zmienić programami, które i tak lądują w koszu? Kartel władzy trzyma się mocno…

Chcemy by Polacy nam zaufali, chcemy by ten, jak pan to nazwał, kartel władzy, odszedł w niesławie. Taka będzie, to wiem, decyzja Polaków przy wyborczej urnie. Już nie dajemy wodzić się za nos…

Czyżby?

Tak. Proszę spojrzeć na fenomen popularności niezależnych tygodników „Sieci”, „Do Rzeczy”. Na czytelnictwo „Gazety Polskiej”, na fenomen niezależnych telewizji, a nawet na lokalną, tą niezależną, prasę. Na spotkania z nami przychodzą setki osób.

Wygracie wybory i co? Wróci projekt Narodowego Programu Zatrudnienia? Koszt tego planu sięga jakoby 60 miliardów złotych.

W Sejmie objawiła się po raz kolejny hipokryzja Platformy, która kieruje się wyłącznie względami politycznymi. Propozycja opozycji, a w szczególności PiS nie jest dla rządzącej partii warta zastanowienia. Żadne inne powody nie spowodowały, że koalicja odrzucała już w pierwszym czytaniu nasz projekt. Czy utworzymy 1 milion 200 tysięcy miejsc pracy, milion, czy pół miliona to będzie z zyskiem. Przedstawiamy propozycje w ochronie zdrowia, w systemie emerytalnym, w gospodarce. Wrócimy do tego projektu. Proponujemy szereg ulg dla przedsiębiorców, którzy będą zatrudniali osoby poszukujące pracy, przedstawiamy propozycje dotyczące pracowników. Bezrobocie w grupie młodych ludzi dotyczy ponad miliona osób. Polska młodzież jest skazana albo na bezrobocie albo na emigrację. Polityka, prowadzona przez rząd na rynku pracy jest gospodarką rabunkową. Pieniądze na bezrobotnych z Funduszu Pracy były obcięte o połowę w 2010 roku i w latach kolejnych. Powinny być przeznaczone na miejsca pracy, a nie na to by się słupki zgadzały w tabelkach wicepremiera Rostowskiego. Uruchomienie skromnej części środków z funduszu w tym roku spowodowało, że bezrobocie nie wzrosło na razie do poziomu 16 procent.

Kto ma tworzenie miejsca pracy sfinansować?

Nasze rozwiązania dotyczą podatków, pożyczek i kredytów ze środków publicznych na tworzenie miejsc pracy, dopłat bezpośrednich, ulg podatkowych, pomoc dla pozostających w niepełnym zatrudnieniu. Podobne projekty realizowane są przez kraje Unii Europejskiej. To się będzie opłacało tak ekonomicznie, jak i społecznie. Nie ma już czasu na uciekanie się do poglądów czerpanych od zatwardziałych liberałów. W Polsce nadmiernie elastyczny rynek pracy, czyli zastępowanie umowy o pracę innymi formami zatrudnienia, najczęściej tymczasowymi, rujnuje system emerytalny i system ochrony zdrowia. Powtórzę, że funkcjonowanie gospodarki finansujemy dzisiaj nędzą przyszłych emerytów. To jest możliwe tylko w Polsce pod rządami obecnej koalicji, zdominowanej przez PO.

Rozmawiał Artur S. Górski

(Wywiad ukazał się m.in. na łamach Gazety Gdańskiej)

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook