Jedynie prawda jest ciekawa


Smoleńsk wejdzie do szkół? Szefowa MEN: Dlaczego nie?

07.07.2016

„Sama katastrofa smoleńska nie jest kontrowersyjna. Wydarzyła się i należy podać fakty! Mam nadzieję, że kiedy młodzi ludzie będą dyskutować o takich wydarzeniach” – mówi minister edukacji Anna Zalewska portalowi Fakt24.pl, zapowiadając zmiany w programie edukacji.

Szefowa resortu edukacji zapowiada sporo zmian w programach nauczania. Jedną z nich ma być większa liczba godzin historii. 

„Historia w liceum ogólnokształcącym ma być tą historią, która będzie młodemu człowiekowi dostarczała wiedzy, faktów na temat tego, co się dzieje wokół niego” – podkreśliła, dodając że ma nadzieję, iż nauczyciele będą zachęcać nie tylko do nauki, ale do odważnej debaty o historii XIX i XX wieku.

Zapytana o to, czy będzie nauka o katastrofie smoleńskiej, odpowiada że to przecież ważne wydarzenie historyczne. „Sama katastrofa smoleńska nie jest kontrowersyjna. Wydarzyła się i należy podać fakty! Mam nadzieję, że kiedy młodzi ludzie będą dyskutować, będzie dostarczona taka, a nie inna wiedza. Ja nie jestem historykiem, nie piszę podstaw programowych historii”– zastrzegła minister Zalewska. Dopytywana o to, czy taki element powinien się na lekcjach znaleźć, powiedziała:  „Oczywiście, że tak. Młodzi ludzie są właśnie po to, by uczestniczyć w bardzo trudnych dyskusjach. To doskonale rozwija. Tylko jest jeden warunek – nie może być manipulacji z żadnej ze stron. Muszą być fakty. A młodzi ludzie muszą być uczeni tego, żeby umieć ze sobą dyskutować, nawet bardzo emocjonalnie” – podkreśliła minister edukacji.

Szefowa MEN zaznacza, że zmiany w liceum nie będą dotyczyć jedynie historii. „Historia wraca, ale także chemia, fizyka i biologia, które zostały sprofilowane i zinfantylizowane. W tej chwili mamy półtoraroczny kurs, nawet nie trzyletni, przygotowujący do matury. To także dowód na to, że gimnazja się nie udały” – mówi Zalewska. 

frost/Fakt24.pl
[Fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook