Jedynie prawda jest ciekawa


Smoleńsk wejdzie do szkół? Szefowa MEN: Dlaczego nie?

07.07.2016

„Sama katastrofa smoleńska nie jest kontrowersyjna. Wydarzyła się i należy podać fakty! Mam nadzieję, że kiedy młodzi ludzie będą dyskutować o takich wydarzeniach” – mówi minister edukacji Anna Zalewska portalowi Fakt24.pl, zapowiadając zmiany w programie edukacji.

Szefowa resortu edukacji zapowiada sporo zmian w programach nauczania. Jedną z nich ma być większa liczba godzin historii. 

„Historia w liceum ogólnokształcącym ma być tą historią, która będzie młodemu człowiekowi dostarczała wiedzy, faktów na temat tego, co się dzieje wokół niego” – podkreśliła, dodając że ma nadzieję, iż nauczyciele będą zachęcać nie tylko do nauki, ale do odważnej debaty o historii XIX i XX wieku.

Zapytana o to, czy będzie nauka o katastrofie smoleńskiej, odpowiada że to przecież ważne wydarzenie historyczne. „Sama katastrofa smoleńska nie jest kontrowersyjna. Wydarzyła się i należy podać fakty! Mam nadzieję, że kiedy młodzi ludzie będą dyskutować, będzie dostarczona taka, a nie inna wiedza. Ja nie jestem historykiem, nie piszę podstaw programowych historii”– zastrzegła minister Zalewska. Dopytywana o to, czy taki element powinien się na lekcjach znaleźć, powiedziała:  „Oczywiście, że tak. Młodzi ludzie są właśnie po to, by uczestniczyć w bardzo trudnych dyskusjach. To doskonale rozwija. Tylko jest jeden warunek – nie może być manipulacji z żadnej ze stron. Muszą być fakty. A młodzi ludzie muszą być uczeni tego, żeby umieć ze sobą dyskutować, nawet bardzo emocjonalnie” – podkreśliła minister edukacji.

Szefowa MEN zaznacza, że zmiany w liceum nie będą dotyczyć jedynie historii. „Historia wraca, ale także chemia, fizyka i biologia, które zostały sprofilowane i zinfantylizowane. W tej chwili mamy półtoraroczny kurs, nawet nie trzyletni, przygotowujący do matury. To także dowód na to, że gimnazja się nie udały” – mówi Zalewska. 

frost/Fakt24.pl
[Fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook