Jedynie prawda jest ciekawa


Smoleńsk od nowa - "wSieci" ujawnia plany nowej komisji ds. 10/04!

15.02.2016

Sprawdź ustalenia Marka Pyzy i Marcina Wikły!

7 marca rozpocznie się poważne badanie przyczyn katastrofy smoleńskiej. Jakie plany ma nowa komisja powołana przez ministra obrony? Gdzie leży klucz do prawdy o tragedii z 10 kwietnia 2010 r.? – zastanawiają się na łamach nowego wydania tygodnika „wSieci” Marek Pyza i Marcin Wikło.

Autorzy artykułu piszą o powołaniu nowej komisji ds. badania tragedii smoleńskiej, o jej członkach i czekających ich zadaniach. Wskazują, że, mimo podtrzymywanej przez opozycję narracji, iż w komisji nie ma żadnych specjalistów od badania katastrof lotniczych, w jej skład wchodzą ludzie kompetentni: […] Jej szef, wieloletni konstruktor Boeinga, opowiadał w poprzednim numerze „wSieci”: „Spędziłem dwa lata w US Corpus Christi Army Depot, badając statki powietrzne, które uległy wypadkom, i oceniałem ich zniszczenia”. I dodawał: „Żadna politechnika na świecie nie ma wydziału ani kierunku badania wypadków lotniczych. […] W zespole dr. Berczyńskiego zasiadają m.in.: doświadczony pilot tupolewów, specjalista od silników lotniczych, nawigatorzy – wykładowcy dęblińskiej szkoły lotniczej; eksperci od mechaniki, wytrzymałości materiałów, automatyki, patomorfolodzy, akustyk, prawnik, psycholog i inni. Wiceszefem komisji jest doświadczony badacz katastrof dr inż. Bogdan Gajewski, członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Badaczy Bezpieczeństwa Lotów.

Marek Pyza i Marcin Wikło zauważają również, że komisja rozpoczyna prace nie narzucając sobie żadnych wstępnych założeń. Jak podkreśla jej przewodniczący, zadanie jest jedno: ustalić prawdę – piszą autorzy artykułu. – Choć obrońcy komisji Millera z założenia kwestionują utworzenie nowego grona ekspertów, powodów do rozpoczęcia przez nich pracy jest mnóstwo. W uzasadnieniu do decyzji o powołaniu wskazano na wiele zaniedbań komisji Millera, w tym nieuwzględnienie m.in. zeznań wszystkich świadków, zdjęć i materiałów filmowych z miejsca katastrofy; przemieszczeń i zniszczeń szczątków samolotu na wrakowisku; raportu polskich archeologów pracujących w Smoleńsku. Wskazano też na rozpatrywanie tylko jednej wersji katastrofy, niescharakteryzowanie obrażeń pasażerów, niepełną analizę rozkładu szczątków samolotu, posługiwanie się niepełnymi zapisami czarnych skrzynek. Jest też mowa o manipulacjach danymi z rejestratorów, braku badań wraku i przemilczeniach w kwestii odpowiedzialności rosyjskich kontrolerów.

W artykule dziennikarze piszą także o innym ważnym nurcie prac komisji – odpowiedzialności. Co zrozumiałe, w orbicie jej zainteresowań znajdzie się Tomasz Arabski, ówczesny szef kancelarii premiera Donalda Tuska. […] Co ukrywa minister Arabski? Być może wyjaśni to podczas rozpoczynającego się 31 marca procesu z częścią bliskich ofiar katastrofy. Arabski jest w nim jednym z pięciu urzędników i dyplomatów oskarżonych o niedopełnienie obowiązków przy organizacji lotu z 10 kwietnia. Dopiero teraz dla rodzin ofiar pojawia się światełko w tunelu, które ma ich doprowadzić do prawdy.

Więcej o zadaniach nowej komisji ds. badania przyczyn katastrofy smoleńskiej we „wSieci”, w sprzedaży od 15 lutego br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.  

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook