Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Smoleńsk będzie ważnym spoiwem polskości

11.12.2011

Stefczyk.info, wPolityce.pl: Już 20 miesięcy minęło od tragedii smoleńskiej. Znowu tysiące ludzi modliło się za ofiary tej niewyjaśnionej do dzisiaj katastrofy, mnożą się lokalne inicjatywy upamiętnienia 10 kwietnia, najczęściej dzieje się to wbrew obecnej władzy państwowej. Jak dzisiaj patrzy pan profesor na Smoleńsk?

Prof. Andrzej Nowak: Było to wydarzenie tak niesamowite w swojej symbolice, że to nie dziwi. Każdy kto ma elementarna wiedzę o polskiej historii rozumie jego wagę. To wiedzą także ci, którzy tę symboliczną moc tragedii smoleńskiej odrzucili. Właśnie dlatego odrzucili ją tak radykalnie, bo wiedzą jaka jest w tym przekazie, w tej pamięci siła. Oto polski prezydent, głowa państwa, wraz z dużą częścią narodowej elity ginie w dokładnie w rocznicę jednego z najważniejszych wydarzeń naszej najnowszej historii – mordu katyńskiego. Ginie gdy leci by oddać tamtym ofiarom sprzed ponad 70 lat należny hołd. Potem mamy pogrzeb śp. Pary Prezydenckiej na Wawelu. Również niezwykłe wydarzenie.

Jednak niestety oprotestowywane.

Tak naprawdę ja się nie dziwię, że to wywołało taki opór tych, którzy chcą zniszczyć tę symbolikę. Bo to również ma w sobie ogromną siłę. Tu znajduję potwierdzenie tego z czym nie zgadzam się jako usprawiedliwienie nic nie robienia, ale co jest po części prawdą: że polskość jest wieczna. Siła tej symboliki prędzej czy później się odezwie, ta krypta „ożyje” – może za kilka, może za pięćdziesiąt a może za sto lat.  Wielka siła jest skoncentrowana w tej symbolice. Wiemy to wszyscy. U jednych wywołała poruszenie, pragnienie bycia razem, odwagę. U innych agresję, szyderstwo z ofiar tragedii, potworne żarty przekraczające wszelkie ludzkie tabu. Ale to wynika właśnie ze strachu przed siłą tych symboli.

Czy możemy ten strach w jakiś sposób przełamać? Dotrzeć do tych ludzi?

Wierzę, że przynajmniej u części naszych rodaków da się rozbroić ten strach przed polską historią, przed wspólnotą narodową, przed byciem razem.

Na razie jednak widzimy, że 10 kwietnia osłabił obóz niepodległościowy. Stracił on wielkiego lidera, wielką część elit, wiele instytucji.

W krótkiej perspektywie, roku, dwóch, może pięciu lat, to prawda – straty są niepowetowane. Ale patrząc w dłuższej perspektywie to co stało się w Smoleńsku będzie ważnym spoiwem polskości. Bez wątpienia. Teraz przeżywamy ten upływ krwi jako jedno z wydarzeń prowadzących do kryzysu po stronie patriotycznej. Jednak w dalszej perspektywie, będzie to oddziaływało na nas jako coś budującego polskość. Więcej, to wpłynęło na samą Rosję. Pogłębiło wiedzę o Katyniu, o zbrodniach stalinowskich. To zmienia Rosję. Daje ostrożną nadzieję.

Mak

[Fot. Mik]

Warto poczytać

 1. lisisiew 24.10.2016

  Lisiewicz: Macierewicz ograniczył wpływ rosyjskiej agentury

  Dziennikarz "Gazety Polskiej" pisze o działaniach rosyjskich agentów w mediach.

 2. popopop 24.10.2016

  Terlikowska: Przybysz w końcu pęknie

  Małgorzata Terlikowska apeluje o modlitwę za kobietę, która dokonała aborcji.

 3. marcoashx 24.10.2016

  Król: Zastanawiam się nad zmianą płci

  "Jako kobieta mógłbym napisać takie rzeczy, które się w głowie nie mieszczą".

 4. piotrowiczSITVPINFO 24.10.2016

  Piotrowicz: Niezrozumiałe protesty kobiet

  Niezrozumiałe jest dla mnie, przeciwko czemu kobiety protestują, skoro nic się nie zmieniło. Przez 8 lat nie protestowały, a gdy rząd zapowiedział pomoc dla kobiet, które są w złej sytuacji to są protesty - twierdzi Stanisław Piotrowicz (PiS).

 5. maccc-st 24.10.2016

  Ziemkiewicz: Niech te baby ktoś pogoni

  W ciasnym przejściu, zrobi się jakiś ruch, panika i ktoś może zostać stratowany. Mam nadzieję, że siły porządkowe nie dopuszczą do tego.

 6. rzep-sat 24.10.2016

  Kuźmiuk: Ten koń już nie pociągnie protestów, czyli jeszcze raz o prezesie Rzeplińskim

  Już w połowie grudnia kończy się kadencja profesora Andrzeja Rzeplińskiego i huczne obchody 30-lecia powstania Trybunału Konstytucyjnego miały być okazją do pokazania sukcesów tego organu pod jego światłym kierownictwem.

 7. Google1477x83143-2016 23.10.2016

  W nowym numerze "wSieci"

  W numerze ekskluzywny wywiad z prezydentem Andrzejem Dudą.

 8. wpolitycewildstein 23.10.2016

  Wildstein: Nie potrafimy odróżniać świata wirtualnego od rzeczywistego

  Telewizja cały czas sprawia takie wrażenie, że wszyscy możemy być tymi, którzy są najwyżej.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook