Jedynie prawda jest ciekawa


Smoleńsk będzie ważnym spoiwem polskości

11.12.2011

Stefczyk.info, wPolityce.pl: Już 20 miesięcy minęło od tragedii smoleńskiej. Znowu tysiące ludzi modliło się za ofiary tej niewyjaśnionej do dzisiaj katastrofy, mnożą się lokalne inicjatywy upamiętnienia 10 kwietnia, najczęściej dzieje się to wbrew obecnej władzy państwowej. Jak dzisiaj patrzy pan profesor na Smoleńsk?

Prof. Andrzej Nowak: Było to wydarzenie tak niesamowite w swojej symbolice, że to nie dziwi. Każdy kto ma elementarna wiedzę o polskiej historii rozumie jego wagę. To wiedzą także ci, którzy tę symboliczną moc tragedii smoleńskiej odrzucili. Właśnie dlatego odrzucili ją tak radykalnie, bo wiedzą jaka jest w tym przekazie, w tej pamięci siła. Oto polski prezydent, głowa państwa, wraz z dużą częścią narodowej elity ginie w dokładnie w rocznicę jednego z najważniejszych wydarzeń naszej najnowszej historii – mordu katyńskiego. Ginie gdy leci by oddać tamtym ofiarom sprzed ponad 70 lat należny hołd. Potem mamy pogrzeb śp. Pary Prezydenckiej na Wawelu. Również niezwykłe wydarzenie.

Jednak niestety oprotestowywane.

Tak naprawdę ja się nie dziwię, że to wywołało taki opór tych, którzy chcą zniszczyć tę symbolikę. Bo to również ma w sobie ogromną siłę. Tu znajduję potwierdzenie tego z czym nie zgadzam się jako usprawiedliwienie nic nie robienia, ale co jest po części prawdą: że polskość jest wieczna. Siła tej symboliki prędzej czy później się odezwie, ta krypta „ożyje” – może za kilka, może za pięćdziesiąt a może za sto lat.  Wielka siła jest skoncentrowana w tej symbolice. Wiemy to wszyscy. U jednych wywołała poruszenie, pragnienie bycia razem, odwagę. U innych agresję, szyderstwo z ofiar tragedii, potworne żarty przekraczające wszelkie ludzkie tabu. Ale to wynika właśnie ze strachu przed siłą tych symboli.

Czy możemy ten strach w jakiś sposób przełamać? Dotrzeć do tych ludzi?

Wierzę, że przynajmniej u części naszych rodaków da się rozbroić ten strach przed polską historią, przed wspólnotą narodową, przed byciem razem.

Na razie jednak widzimy, że 10 kwietnia osłabił obóz niepodległościowy. Stracił on wielkiego lidera, wielką część elit, wiele instytucji.

W krótkiej perspektywie, roku, dwóch, może pięciu lat, to prawda – straty są niepowetowane. Ale patrząc w dłuższej perspektywie to co stało się w Smoleńsku będzie ważnym spoiwem polskości. Bez wątpienia. Teraz przeżywamy ten upływ krwi jako jedno z wydarzeń prowadzących do kryzysu po stronie patriotycznej. Jednak w dalszej perspektywie, będzie to oddziaływało na nas jako coś budującego polskość. Więcej, to wpłynęło na samą Rosję. Pogłębiło wiedzę o Katyniu, o zbrodniach stalinowskich. To zmienia Rosję. Daje ostrożną nadzieję.

Mak

[Fot. Mik]

Warto poczytać

 1. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 2. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook