Jedynie prawda jest ciekawa


„Słyszałem o praktyce wożenia ludzi na wybory”

17.11.2014

Czyżby wypowiedź o frajerach zmotywowała rolników do głosowania na PSL? - pyta Janusz Wojciechowski.

Stefczyk.info: Z sondażowych badań IPSOS wynika kilka rzeczy, które trudno zrozumieć. Np. rolnicy głosowali głownie na PSL, ale już mieszkańcy wsi zdecydowanie na PiS. Z czego może wynikać taka różnica?

Janusz Wojciechowski, europoseł PiS, były prezes NIK:
Obawiam się, że mamy do czynienia z jakąś gigantyczną manipulacją wynikami tych wyborów. Zobaczymy jeszcze jakie wyniki zostaną podane przez PKW jako oficjalne. Obawiam się, że one się będą różnić od podanego sondażu i to na niekorzyść PiS, a na korzyść PSL. Już w poprzednich wyborach były przecież takie historie, że w jakimś domu opieki społecznej było 100 proc. frekwencji i prawie 100 proc. głosów na PiS.

A jak pan oceni frekwencję, ponad 46 procent?

Warto by dokładnie przebadać, kto tę frekwencje zrobił, czy to nie byli przypadkiem ludzie, którzy na innych wyborach nie byli, a tutaj byli, bo zostali na nie dowiezieni. Słyszałem także o praktyce wożenia ludzi na wybory. Wójt przysyła samochód, odbywa się takie napędzanie ludzi do urn. Można oczywiście powiedzieć, że uprzejmy wójt, bo podwiózł ludzi na wybory, ale to także jest presja. Bo jak oni maja zagłosować?

Jak ocenić, czy jakaś partia rzeczywiście rośnie w siłę. Czy przy ocenie tych wyborów można jako punkt odniesienia wziąć poprzednie wybory do Parlamentu Europejskiego?

Na przykład w województwie łódzkim w wyborach europejskich Prawo i Sprawiedliwość wygrało z PSL 38-6. Ja sam dostałem 135 tys. głosów, a cała lista PSL dostała 29 tys. głosów. A teraz nagle w wynikach tam jest podobno równowaga. To co najmniej dziwne. Czyżby ta wypowiedź ministra Sawickiego o frajerach nagle tak zmotywowała rolników do głosowania na PSL? Chyba coś innego się za tym kryje. Rozumiem, że wyniki do rad powiatów mogą mieć takie wyniki, ale wynik do sejmików nie powinien zasadniczo odbiegać od tego, co było w wyborach do sejmu. Z ostatecznym komentarzem poczekajmy na oficjalne wyniki. Wtedy też dowiemy się, ile jest głosów nieważnych, bo słyszałem, że znów jest ich bardzo wiele. Trzeba zbadać czy po raz kolejny nie mieliśmy akcji unieważniania głosów i poprawiania wyników w ten sposób.

Rozmawiał Marcin Wikło

fot. PAP/Marcin Bielecki

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook