Jedynie prawda jest ciekawa


Służby w każdym mailu?

15.10.2011

„Pomysł, żeby służby miały nieograniczony dostęp do cyberprzestrzeni, prowadzi do nadużyć” - mówi Jerzy Jachowicz.

MSWiA przygotowuje specjalny program, którego celem oficjalnie ma być walka z cyberprzestępcami. W rezultacie służby specjalne mają otrzymać bardzo szerokie kompetencje, które pozwolą zwiększyć inwigilację prowadzoną w internecie.

Narzędzia, z których mają korzystać służby, pozwolą im na zdalne włamywanie się do komputerów, blokowanie stron internetowych i kontrolowanie zawartości każdego przesyłanego pliku. Co zaskakujące, dopiero po wdrożeniu tych rozwiązań służby chcą zmian w prawie, by je zalegalizować.

Służby na całym świecie mają skłonność do uzyskiwania uprawnień totalnych, jeśli chodzi o podsłuchy, śledzenie itd.” - mówi portalowi Stefczyk.info Jerzy Jachowicz. Dziennikarz zaznacza, że skłonność taka jest w pewnej mierze korzystna. Przypomina przypadki tragicznych wydarzeń z ostatnich lat, których symptomy widać było w internecie. Kilka lat temu w Niemczech jeden z uczniów zastrzelił wielu swoich kolegów, a w Norwegii doszło do masakry na wyspie Utoya. „Przed tymi tragediami symptomów świadczących o zagrożeniu nie dostrzeżono. Gdyby ktoś przeglądał produkcję sprawców tych tragedii w sieci mógłby dostrzec niebezpieczeństwo i wziąć ich pod lupę także w rzeczywistym świecie” - tłumaczy dziennikarz.

W ocenie naszego rozmówcy „służby powinny mieć prawo kontrolowania internetu”. „Jednak powinny to robić tylko, gdy są przesłanki świadczące, że inwigilowany może być przestępcą. Służby powinny również monitorować w internecie zagrożenia terrorystyczne oraz ludzi, którzy mogą się dopuścić aktów terroru. Jednak na każdą działalność służb zgodę powinien wydawać sąd” - zaznacza Jachowicz. Dodaje, że w jego ocenie służby mogą również „pobieżnie” monitorować część działalności internetowej obywateli. Jednak – jak zaznacza dziennikarz – nad wszystkim musi być kontrola. „Nie może być zgody na totalną inwigilację obywateli bez kontroli” - zaznacza.

W ocenie Jerzego Jachowicza skłonność służb specjalnych do inwigilacji prowadzi bowiem do nadużyć. „Tu chodzi o wyważenie różnych racji” - tłumaczy Jachowicz. Zaznacza, że nie można dopuścić, by służby w sposób niekontrolowany i nieskrępowany inwigilowały obywateli oraz instytucje w internecie. „To zagraża nie tylko wolnościom obywatelskim, ale również np. interesom firm, których dane objęte tajemnicą handlową mogą trafić w ręce służb” - tłumaczy Jachowicz.

Jerzy Jachowicz zaznacza, że w służbach specjalnych jak w każdej grupie społecznej pracują różni ludzie. „Tam również są ludzie zdemoralizowani, potrzebujący gotówki, hazardziści, itp. Ludzie służb, którzy potrzebują dużych pieniędzy, będą wykorzystywać każdą możliwość, by takie środki znaleźć” - tłumaczy dziennikarz, wskazując, że mogą do tego wykorzystywać swoją wiedzę uzyskaną podczas czynności operacyjnych.

saż

[PAP/Marcin Bednarski]

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook