Jedynie prawda jest ciekawa


Służby w każdym mailu?

15.10.2011

„Pomysł, żeby służby miały nieograniczony dostęp do cyberprzestrzeni, prowadzi do nadużyć” - mówi Jerzy Jachowicz.

MSWiA przygotowuje specjalny program, którego celem oficjalnie ma być walka z cyberprzestępcami. W rezultacie służby specjalne mają otrzymać bardzo szerokie kompetencje, które pozwolą zwiększyć inwigilację prowadzoną w internecie.

Narzędzia, z których mają korzystać służby, pozwolą im na zdalne włamywanie się do komputerów, blokowanie stron internetowych i kontrolowanie zawartości każdego przesyłanego pliku. Co zaskakujące, dopiero po wdrożeniu tych rozwiązań służby chcą zmian w prawie, by je zalegalizować.

Służby na całym świecie mają skłonność do uzyskiwania uprawnień totalnych, jeśli chodzi o podsłuchy, śledzenie itd.” - mówi portalowi Stefczyk.info Jerzy Jachowicz. Dziennikarz zaznacza, że skłonność taka jest w pewnej mierze korzystna. Przypomina przypadki tragicznych wydarzeń z ostatnich lat, których symptomy widać było w internecie. Kilka lat temu w Niemczech jeden z uczniów zastrzelił wielu swoich kolegów, a w Norwegii doszło do masakry na wyspie Utoya. „Przed tymi tragediami symptomów świadczących o zagrożeniu nie dostrzeżono. Gdyby ktoś przeglądał produkcję sprawców tych tragedii w sieci mógłby dostrzec niebezpieczeństwo i wziąć ich pod lupę także w rzeczywistym świecie” - tłumaczy dziennikarz.

W ocenie naszego rozmówcy „służby powinny mieć prawo kontrolowania internetu”. „Jednak powinny to robić tylko, gdy są przesłanki świadczące, że inwigilowany może być przestępcą. Służby powinny również monitorować w internecie zagrożenia terrorystyczne oraz ludzi, którzy mogą się dopuścić aktów terroru. Jednak na każdą działalność służb zgodę powinien wydawać sąd” - zaznacza Jachowicz. Dodaje, że w jego ocenie służby mogą również „pobieżnie” monitorować część działalności internetowej obywateli. Jednak – jak zaznacza dziennikarz – nad wszystkim musi być kontrola. „Nie może być zgody na totalną inwigilację obywateli bez kontroli” - zaznacza.

W ocenie Jerzego Jachowicza skłonność służb specjalnych do inwigilacji prowadzi bowiem do nadużyć. „Tu chodzi o wyważenie różnych racji” - tłumaczy Jachowicz. Zaznacza, że nie można dopuścić, by służby w sposób niekontrolowany i nieskrępowany inwigilowały obywateli oraz instytucje w internecie. „To zagraża nie tylko wolnościom obywatelskim, ale również np. interesom firm, których dane objęte tajemnicą handlową mogą trafić w ręce służb” - tłumaczy Jachowicz.

Jerzy Jachowicz zaznacza, że w służbach specjalnych jak w każdej grupie społecznej pracują różni ludzie. „Tam również są ludzie zdemoralizowani, potrzebujący gotówki, hazardziści, itp. Ludzie służb, którzy potrzebują dużych pieniędzy, będą wykorzystywać każdą możliwość, by takie środki znaleźć” - tłumaczy dziennikarz, wskazując, że mogą do tego wykorzystywać swoją wiedzę uzyskaną podczas czynności operacyjnych.

saż

[PAP/Marcin Bednarski]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook