Jedynie prawda jest ciekawa

Słomka: Zwalczana rocznica wolnych wyborów

27.10.2014

Przez większość 2014 r. trwała feta "25 lat wolności", mimo że "wybory kontraktowe" sfałszowano w ramach operacji MSW PRL Kiszczaka o kryptonimie "URNA".

Rocznicę wyborów do Sejmu PRL X kadencji obchodzono szumnie 4 czerwca. Tymczasem "parlament kontraktowy" wybrał gen. LWP, komunistycznego zbrodniarza Wojciecha Jaruzelskiego na prezydenta PRL, a w rządzie wieloletniego posła na Sejm PRL Tadeusza Mazowieckiego tekę szefów "resortów siłowych" sprawowali gen. LWP Czesław Kiszczak i Florian Siwicki. 

Dziś mija 23. rocznica pierwszych wolnych wyborów w III RP. Pierwsze całkowicie wolne wybory parlamentarne odbyły się najpóźniej spośród państw dawnego bloku wschodniego (wcześniej w pozostałych krajach bloku wschodniego odbywały się kolejno w NRD – 18 marca 1990, na Węgrzech – 24 marca 1990, w Rumunii – 20 maja 1990, w Czechosłowacji – 8-9 czerwca 1990, w Bułgarii – 10 czerwca 1990 i w Albanii – 31 marca 1991).

To w Sejmie RP I kadencji został złożony wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności członków WRON i złożony pierwszy projekt ustawy dekomunizacyjnej i lustracyjnej. Warto podkreślić, że to Sejm RP I kadencji uchwalił 17 października 1992 r. tzw. "małą konstytucję" uchylającą większość przepisów konstytucji PRL z 1952.

Pamiętam widoczny strach komunistycznych posłów na widok dynamicznych parlamentarzystów KPN, którzy wówczas mieli średnio po 30-35 lat. Widmo rozliczenia ich rządów w PRL i "dokonań" Sejmu PRL X kadencji wisiało nad ich głowami!

Warto dodać, że środowisko Porozumienia Obywatelskiego Centrum Jarosława Kaczyńskiego, Wyborcza Akcja Katolicka marszałka Wiesława Chrzanowskiego i właśnie Konfederaci mieli wówczas blisko 150 posłów, a ponad 50 posłów wybrano z listy Porozumienia Ludowego Gabriela Janowskiego i NSZZ "Solidarność". Od tych środowisk zależał kształt rządów. Niektórzy uznają, że odwołanie rządu premiera Jana Olszewskiego z agentem Andrzejem Olechowskim w składzie czy rozwiązanie parlamentu przez Lecha Wałęsę jest czymś co pozwala na przemilczenie tamtej kadencji. Tymczasem  gabinet Jana Olszewskiego powołany 23 grudnia 1991 był rządem mniejszościowym mającym zaplecze składające się z 4 partii i bazę 27% - stąd trudno uznać, że KP KPN miał za wszelką cenę popierać gabinet, w którym nie uczestniczył. Sama "lista Macierewicza" podzieliła środowiska patriotyczne jeszcze bardziej, a po dwóch dekadach jedynie Leszek Moczulski, więzień polityczny PRL (blisko 7 lat w więzieniu) dalej walczy o honorowe oczyszczenie. TW "Bolka", "Olina", "Mima", "Kata" i innych lustracja nie dotyka, ani nie dotknęła bowiem w czasie funkcjonowania rządu Tadeusza Mazowieckiego płonęły stosy dokumentów "opozycjonistów" i "sprawdzonych towarzyszy".

W czerwcu 2013 r. wystąpiłem do Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego z inicjatywą ustanowienia "Dnia Demokracji”, który powinien być obchodzony właśnie w dniu 27 października. Przedstawiłem też w związku z tym krótki projekt ustawy , cyt. 

"Projekt ustawy
o ustanowieniu „Dnia Demokracji”


Wybory parlamentarne w Polsce w 1991 r. odbyły się 27 października 1991 roku. Były to pierwsze w Polsce po II wojnie światowej całkowicie wolne wybory parlamentarne. Pierwszy raz od ponad 60 lat Polacy mogli w nieskrępowany sposób wybrać swoich przedstawicieli – w odróżnieniu od wyborów do Sejmu PRL X kadencji z 4 czerwca 1989 roku. Wtedy to komunistyczne władze zezwoliły, aby o 35% mandatów poselskich mogli ubiegać się występujący niezależnie obywatele (część opozycji).

Działając w trosce o pamięć historyczną przyszłych pokoleń Polaków, aby upamiętnić wszystkich przedstawicieli opozycji demokratycznej czasów totalitarnej PRL, którzy swoją walką doprowadzili do przeprowadzenia w dniu 27 października 1991 roku wolnych wyborów do Sejmu RP I kadencji, stanowi się co następuje:

ART. 1

Dzień 27 października ustanawia się „DNIEM DEMOKRACJI”.

ART. 2

1. Obchody „DNIA DEMOKRACJI” organizuje się w formie uroczystej.
2. Prezes Rady Ministrów RP w porozumieniu z Prezesem Instytutu Pamięci Narodowej określi w drodze rozporządzenia sposób obchodzenia „DNIA DEMOKRACJI”.
3. W dniu 27 października we wszystkich obiektach publicznych są wystawione biało-czerwone barwy narodowe.

ART. 3

1. Minister Edukacji Narodowej, przed rozpoczęciem kolejnego roku szkolnego, w porozumieniu z Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej określi w na podstawie dostępnych materiałów historycznych, prac naukowych oraz dokumentów sposób przeprowadzenia lekcji wychowawczych o wyborach parlamentarnych z 27 października 1991 roku, w każdej szkole średniej w październiku każdego roku kalendarzowego.

ART. 4

1. Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej opracuje audycje radiowe oraz telewizyjne poświęcone wyborom z 27 października 1991 roku do nieodpłatnego rozpowszechniania każdego 27 października we wszystkich programach radiowych i telewizyjnych o zasięgu regionalnym i ogólnopolskim w mediach publicznych oraz mediach publicznych adresowanych do Polaków zamieszkujących poza granicami RP.
2. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w porozumieniu z Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej przydział czasu antenowego przeznaczonego na emisję audycji przygotowanych na podstawie art. 4.1. ustawy.

ART. 5

1. 27 października każdego roku odbędzie się uroczyste, nadzwyczajne posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, do udziału w którym Marszałkowie Sejmu i Senatu RP zaproszą jako gości wszystkich żyjących polskich parlamentarzystów wybranych od dnia 27 października 1991 roku.
2. W trakcie posiedzenia Zgromadzenia Narodowego wymienionego w art. 5.1. ustawy Marszałkowie Sejmu i Senatu RP przedstawią raport o stanie systemu demokratycznego w Polsce.

ART. 6

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia".

Kancelaria Prezydenta RP nie raczyła nawet odpowiedzieć w sprawie tej inicjatywy! Relatywizowanie historii jest szkodliwe dla społeczeństwa. Fetowanie wyborów z "4 czerwca" prowadzi mimowolnie do systemowej ochrony zbrodniarzy z PZPR, np. ministra Kiszczaka, który nie raczy zgłosić się na badania biegłych.  Dlatego - mając świadomość wszystkich niedoskonałości Sejmu RP I kadencji - warto upamiętnić wolny wybór Polaków, a nie realizację umowy z komunistami!

Adam Słomka
Przewodniczący KPN-NIEZŁOMNI,
poseł na Sejm RP (1991-2001)
[fot. prezydent.pl/Ł.Kamiński]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook