Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Słomka: Zwalczana rocznica wolnych wyborów

27.10.2014

Przez większość 2014 r. trwała feta "25 lat wolności", mimo że "wybory kontraktowe" sfałszowano w ramach operacji MSW PRL Kiszczaka o kryptonimie "URNA".

Rocznicę wyborów do Sejmu PRL X kadencji obchodzono szumnie 4 czerwca. Tymczasem "parlament kontraktowy" wybrał gen. LWP, komunistycznego zbrodniarza Wojciecha Jaruzelskiego na prezydenta PRL, a w rządzie wieloletniego posła na Sejm PRL Tadeusza Mazowieckiego tekę szefów "resortów siłowych" sprawowali gen. LWP Czesław Kiszczak i Florian Siwicki. 

Dziś mija 23. rocznica pierwszych wolnych wyborów w III RP. Pierwsze całkowicie wolne wybory parlamentarne odbyły się najpóźniej spośród państw dawnego bloku wschodniego (wcześniej w pozostałych krajach bloku wschodniego odbywały się kolejno w NRD – 18 marca 1990, na Węgrzech – 24 marca 1990, w Rumunii – 20 maja 1990, w Czechosłowacji – 8-9 czerwca 1990, w Bułgarii – 10 czerwca 1990 i w Albanii – 31 marca 1991).

To w Sejmie RP I kadencji został złożony wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności członków WRON i złożony pierwszy projekt ustawy dekomunizacyjnej i lustracyjnej. Warto podkreślić, że to Sejm RP I kadencji uchwalił 17 października 1992 r. tzw. "małą konstytucję" uchylającą większość przepisów konstytucji PRL z 1952.

Pamiętam widoczny strach komunistycznych posłów na widok dynamicznych parlamentarzystów KPN, którzy wówczas mieli średnio po 30-35 lat. Widmo rozliczenia ich rządów w PRL i "dokonań" Sejmu PRL X kadencji wisiało nad ich głowami!

Warto dodać, że środowisko Porozumienia Obywatelskiego Centrum Jarosława Kaczyńskiego, Wyborcza Akcja Katolicka marszałka Wiesława Chrzanowskiego i właśnie Konfederaci mieli wówczas blisko 150 posłów, a ponad 50 posłów wybrano z listy Porozumienia Ludowego Gabriela Janowskiego i NSZZ "Solidarność". Od tych środowisk zależał kształt rządów. Niektórzy uznają, że odwołanie rządu premiera Jana Olszewskiego z agentem Andrzejem Olechowskim w składzie czy rozwiązanie parlamentu przez Lecha Wałęsę jest czymś co pozwala na przemilczenie tamtej kadencji. Tymczasem  gabinet Jana Olszewskiego powołany 23 grudnia 1991 był rządem mniejszościowym mającym zaplecze składające się z 4 partii i bazę 27% - stąd trudno uznać, że KP KPN miał za wszelką cenę popierać gabinet, w którym nie uczestniczył. Sama "lista Macierewicza" podzieliła środowiska patriotyczne jeszcze bardziej, a po dwóch dekadach jedynie Leszek Moczulski, więzień polityczny PRL (blisko 7 lat w więzieniu) dalej walczy o honorowe oczyszczenie. TW "Bolka", "Olina", "Mima", "Kata" i innych lustracja nie dotyka, ani nie dotknęła bowiem w czasie funkcjonowania rządu Tadeusza Mazowieckiego płonęły stosy dokumentów "opozycjonistów" i "sprawdzonych towarzyszy".

W czerwcu 2013 r. wystąpiłem do Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego z inicjatywą ustanowienia "Dnia Demokracji”, który powinien być obchodzony właśnie w dniu 27 października. Przedstawiłem też w związku z tym krótki projekt ustawy , cyt. 

"Projekt ustawy
o ustanowieniu „Dnia Demokracji”


Wybory parlamentarne w Polsce w 1991 r. odbyły się 27 października 1991 roku. Były to pierwsze w Polsce po II wojnie światowej całkowicie wolne wybory parlamentarne. Pierwszy raz od ponad 60 lat Polacy mogli w nieskrępowany sposób wybrać swoich przedstawicieli – w odróżnieniu od wyborów do Sejmu PRL X kadencji z 4 czerwca 1989 roku. Wtedy to komunistyczne władze zezwoliły, aby o 35% mandatów poselskich mogli ubiegać się występujący niezależnie obywatele (część opozycji).

Działając w trosce o pamięć historyczną przyszłych pokoleń Polaków, aby upamiętnić wszystkich przedstawicieli opozycji demokratycznej czasów totalitarnej PRL, którzy swoją walką doprowadzili do przeprowadzenia w dniu 27 października 1991 roku wolnych wyborów do Sejmu RP I kadencji, stanowi się co następuje:

ART. 1

Dzień 27 października ustanawia się „DNIEM DEMOKRACJI”.

ART. 2

1. Obchody „DNIA DEMOKRACJI” organizuje się w formie uroczystej.
2. Prezes Rady Ministrów RP w porozumieniu z Prezesem Instytutu Pamięci Narodowej określi w drodze rozporządzenia sposób obchodzenia „DNIA DEMOKRACJI”.
3. W dniu 27 października we wszystkich obiektach publicznych są wystawione biało-czerwone barwy narodowe.

ART. 3

1. Minister Edukacji Narodowej, przed rozpoczęciem kolejnego roku szkolnego, w porozumieniu z Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej określi w na podstawie dostępnych materiałów historycznych, prac naukowych oraz dokumentów sposób przeprowadzenia lekcji wychowawczych o wyborach parlamentarnych z 27 października 1991 roku, w każdej szkole średniej w październiku każdego roku kalendarzowego.

ART. 4

1. Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej opracuje audycje radiowe oraz telewizyjne poświęcone wyborom z 27 października 1991 roku do nieodpłatnego rozpowszechniania każdego 27 października we wszystkich programach radiowych i telewizyjnych o zasięgu regionalnym i ogólnopolskim w mediach publicznych oraz mediach publicznych adresowanych do Polaków zamieszkujących poza granicami RP.
2. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w porozumieniu z Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej przydział czasu antenowego przeznaczonego na emisję audycji przygotowanych na podstawie art. 4.1. ustawy.

ART. 5

1. 27 października każdego roku odbędzie się uroczyste, nadzwyczajne posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, do udziału w którym Marszałkowie Sejmu i Senatu RP zaproszą jako gości wszystkich żyjących polskich parlamentarzystów wybranych od dnia 27 października 1991 roku.
2. W trakcie posiedzenia Zgromadzenia Narodowego wymienionego w art. 5.1. ustawy Marszałkowie Sejmu i Senatu RP przedstawią raport o stanie systemu demokratycznego w Polsce.

ART. 6

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia".

Kancelaria Prezydenta RP nie raczyła nawet odpowiedzieć w sprawie tej inicjatywy! Relatywizowanie historii jest szkodliwe dla społeczeństwa. Fetowanie wyborów z "4 czerwca" prowadzi mimowolnie do systemowej ochrony zbrodniarzy z PZPR, np. ministra Kiszczaka, który nie raczy zgłosić się na badania biegłych.  Dlatego - mając świadomość wszystkich niedoskonałości Sejmu RP I kadencji - warto upamiętnić wolny wybór Polaków, a nie realizację umowy z komunistami!

Adam Słomka
Przewodniczący KPN-NIEZŁOMNI,
poseł na Sejm RP (1991-2001)
[fot. prezydent.pl/Ł.Kamiński]

Słowa kluczowe:

wybory

,

rocznica

,

sejm

Warto poczytać

 1. kanowsdgadh 19.01.2017

  Kanownik: Jesteśmy za najbardziej radykalnymi środkami ws. VAT . WYWIAD

  Każdy miesiąc opóźnienia to są setki milionów złotych, które wypływają z budżetu państwa do oszustów.

 2. stycznio 19.01.2017

  "wSieci Historii": Jak się biliśmy w Powstaniu Styczniowym?

  Tematem miesiąca nowego wydania miesięcznika „wSieci Historii” są nieznane epizody powstańców walczących o niepodległość w 1863 roku.

 3. bielus 19.01.2017

  Bielan we "wSieci": Szaleńcza opozycja przegrała

  Wicemarszałek Senatu Adam Bielan w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi mówi o istocie konfliktu toczącego się w Sejmie i dalszych krokach rządu we wprowadzaniu dobrej zmiany.

 4. swit 19.01.2017

  Świetlik: Nie widzę, by co trzeci Polak wspierał protesty

  Wiktor Świetlik odniósł się "Super Expressie" do sondażu WP, według którego rzekomo 15 milionów Polaków chce, by opozycja kontynuowała protesty.

 5. 70cdb516e4b14756914fa91facf4656b 18.01.2017

  Jakubiak: Partie bez idei zawsze tak kończą

  „Przedstawiciele części opozycji niedługo sami się zaorają. W kłamstwach, niedopowiedzeniach, matactwach”.

 6. kostrzewa-zorbaswSieci 18.01.2017

  Kostrzewa-Zorbas we „wSieci”: Po pierwsze – odstraszanie

  „Skuteczne odstraszanie zapobiega wybuchowi zbrojnego konfliktu” – zauważa ekspert.

 7. ziewmkiwsdjwsdf 18.01.2017

  Ziemkiewicz: "Kłamać też trzeba umieć, jełopy!"

  "Nie wiem czy ktoś jeszcze potrzebuje kolejnych dowodów, że „totalna opozycja” to totalne gamonie".

 8. mid-17117234 18.01.2017

  Weiss: Warto coś zrobić, by stworzyć lepszy świat

  "Miałem szczęście przeżyć z pomocą Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Warto coś zrobić, by wspólnie z innymi goić te rany i stworzyć lepszy świat".

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook