Jedynie prawda jest ciekawa


Słomka: Zwalczana rocznica wolnych wyborów

27.10.2014

Przez większość 2014 r. trwała feta "25 lat wolności", mimo że "wybory kontraktowe" sfałszowano w ramach operacji MSW PRL Kiszczaka o kryptonimie "URNA".

Rocznicę wyborów do Sejmu PRL X kadencji obchodzono szumnie 4 czerwca. Tymczasem "parlament kontraktowy" wybrał gen. LWP, komunistycznego zbrodniarza Wojciecha Jaruzelskiego na prezydenta PRL, a w rządzie wieloletniego posła na Sejm PRL Tadeusza Mazowieckiego tekę szefów "resortów siłowych" sprawowali gen. LWP Czesław Kiszczak i Florian Siwicki. 

Dziś mija 23. rocznica pierwszych wolnych wyborów w III RP. Pierwsze całkowicie wolne wybory parlamentarne odbyły się najpóźniej spośród państw dawnego bloku wschodniego (wcześniej w pozostałych krajach bloku wschodniego odbywały się kolejno w NRD – 18 marca 1990, na Węgrzech – 24 marca 1990, w Rumunii – 20 maja 1990, w Czechosłowacji – 8-9 czerwca 1990, w Bułgarii – 10 czerwca 1990 i w Albanii – 31 marca 1991).

To w Sejmie RP I kadencji został złożony wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności członków WRON i złożony pierwszy projekt ustawy dekomunizacyjnej i lustracyjnej. Warto podkreślić, że to Sejm RP I kadencji uchwalił 17 października 1992 r. tzw. "małą konstytucję" uchylającą większość przepisów konstytucji PRL z 1952.

Pamiętam widoczny strach komunistycznych posłów na widok dynamicznych parlamentarzystów KPN, którzy wówczas mieli średnio po 30-35 lat. Widmo rozliczenia ich rządów w PRL i "dokonań" Sejmu PRL X kadencji wisiało nad ich głowami!

Warto dodać, że środowisko Porozumienia Obywatelskiego Centrum Jarosława Kaczyńskiego, Wyborcza Akcja Katolicka marszałka Wiesława Chrzanowskiego i właśnie Konfederaci mieli wówczas blisko 150 posłów, a ponad 50 posłów wybrano z listy Porozumienia Ludowego Gabriela Janowskiego i NSZZ "Solidarność". Od tych środowisk zależał kształt rządów. Niektórzy uznają, że odwołanie rządu premiera Jana Olszewskiego z agentem Andrzejem Olechowskim w składzie czy rozwiązanie parlamentu przez Lecha Wałęsę jest czymś co pozwala na przemilczenie tamtej kadencji. Tymczasem  gabinet Jana Olszewskiego powołany 23 grudnia 1991 był rządem mniejszościowym mającym zaplecze składające się z 4 partii i bazę 27% - stąd trudno uznać, że KP KPN miał za wszelką cenę popierać gabinet, w którym nie uczestniczył. Sama "lista Macierewicza" podzieliła środowiska patriotyczne jeszcze bardziej, a po dwóch dekadach jedynie Leszek Moczulski, więzień polityczny PRL (blisko 7 lat w więzieniu) dalej walczy o honorowe oczyszczenie. TW "Bolka", "Olina", "Mima", "Kata" i innych lustracja nie dotyka, ani nie dotknęła bowiem w czasie funkcjonowania rządu Tadeusza Mazowieckiego płonęły stosy dokumentów "opozycjonistów" i "sprawdzonych towarzyszy".

W czerwcu 2013 r. wystąpiłem do Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego z inicjatywą ustanowienia "Dnia Demokracji”, który powinien być obchodzony właśnie w dniu 27 października. Przedstawiłem też w związku z tym krótki projekt ustawy , cyt. 

"Projekt ustawy
o ustanowieniu „Dnia Demokracji”


Wybory parlamentarne w Polsce w 1991 r. odbyły się 27 października 1991 roku. Były to pierwsze w Polsce po II wojnie światowej całkowicie wolne wybory parlamentarne. Pierwszy raz od ponad 60 lat Polacy mogli w nieskrępowany sposób wybrać swoich przedstawicieli – w odróżnieniu od wyborów do Sejmu PRL X kadencji z 4 czerwca 1989 roku. Wtedy to komunistyczne władze zezwoliły, aby o 35% mandatów poselskich mogli ubiegać się występujący niezależnie obywatele (część opozycji).

Działając w trosce o pamięć historyczną przyszłych pokoleń Polaków, aby upamiętnić wszystkich przedstawicieli opozycji demokratycznej czasów totalitarnej PRL, którzy swoją walką doprowadzili do przeprowadzenia w dniu 27 października 1991 roku wolnych wyborów do Sejmu RP I kadencji, stanowi się co następuje:

ART. 1

Dzień 27 października ustanawia się „DNIEM DEMOKRACJI”.

ART. 2

1. Obchody „DNIA DEMOKRACJI” organizuje się w formie uroczystej.
2. Prezes Rady Ministrów RP w porozumieniu z Prezesem Instytutu Pamięci Narodowej określi w drodze rozporządzenia sposób obchodzenia „DNIA DEMOKRACJI”.
3. W dniu 27 października we wszystkich obiektach publicznych są wystawione biało-czerwone barwy narodowe.

ART. 3

1. Minister Edukacji Narodowej, przed rozpoczęciem kolejnego roku szkolnego, w porozumieniu z Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej określi w na podstawie dostępnych materiałów historycznych, prac naukowych oraz dokumentów sposób przeprowadzenia lekcji wychowawczych o wyborach parlamentarnych z 27 października 1991 roku, w każdej szkole średniej w październiku każdego roku kalendarzowego.

ART. 4

1. Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej opracuje audycje radiowe oraz telewizyjne poświęcone wyborom z 27 października 1991 roku do nieodpłatnego rozpowszechniania każdego 27 października we wszystkich programach radiowych i telewizyjnych o zasięgu regionalnym i ogólnopolskim w mediach publicznych oraz mediach publicznych adresowanych do Polaków zamieszkujących poza granicami RP.
2. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w porozumieniu z Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej przydział czasu antenowego przeznaczonego na emisję audycji przygotowanych na podstawie art. 4.1. ustawy.

ART. 5

1. 27 października każdego roku odbędzie się uroczyste, nadzwyczajne posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, do udziału w którym Marszałkowie Sejmu i Senatu RP zaproszą jako gości wszystkich żyjących polskich parlamentarzystów wybranych od dnia 27 października 1991 roku.
2. W trakcie posiedzenia Zgromadzenia Narodowego wymienionego w art. 5.1. ustawy Marszałkowie Sejmu i Senatu RP przedstawią raport o stanie systemu demokratycznego w Polsce.

ART. 6

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia".

Kancelaria Prezydenta RP nie raczyła nawet odpowiedzieć w sprawie tej inicjatywy! Relatywizowanie historii jest szkodliwe dla społeczeństwa. Fetowanie wyborów z "4 czerwca" prowadzi mimowolnie do systemowej ochrony zbrodniarzy z PZPR, np. ministra Kiszczaka, który nie raczy zgłosić się na badania biegłych.  Dlatego - mając świadomość wszystkich niedoskonałości Sejmu RP I kadencji - warto upamiętnić wolny wybór Polaków, a nie realizację umowy z komunistami!

Adam Słomka
Przewodniczący KPN-NIEZŁOMNI,
poseł na Sejm RP (1991-2001)
[fot. prezydent.pl/Ł.Kamiński]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook