Jedynie prawda jest ciekawa


Słomka: WPROST do celu?

06.10.2013

Niedawno we WPROST pojawił się materiał, pt. „Ślązak, szwab i hadziaj”, w którym redaktor Bernadetta Waszkielewicz w zasadzie wspiera burmistrza Zdzieszowic Ditera Josefa Przewdzinga w jego widzeniu Polski przez pryzmat niemieckich landów.

 Od niedawna cały tekst jest dostępny w internecie, który dla setek tysięcy czytelników staje się podstawowym źródłem informacji. Warto dziś odnieść się wobec tego do głównych tez tego materiału WPROST.

Blisko 1/3 tekstu redaktor Waszkielewicz to „analiza” powodów spadku wpływów do budżetu Zdzieszowic - co stało rzekomo za separatystycznym wezwaniem przedstawiciela mniejszości niemieckiej, burmistrza Ditera Josefa Przewdzinga. Informacja o tym, że burmistrz rządzi Zdzieszowicami 38 lat (wpierw jako członek PZPR) ginie w natłoku liczb. Zresztą szeroko komentowany spadek dochodów nie może uzasadniać zmian zmierzających do zarzucenia unitarnego charakteru Polski.

Redaktor Waszkielewicz tłumaczy „ordnung muß sein” w wersji komunistycznej ... kopiąc przy okazji po kostkach środowiska, które domagają się ustąpienia burmistrza, pisząc: „(...) Padają pytania: „Postkomunistyczny burmistrz Zdzieszowic parceluje Polskę?”. Przywołano dokumenty IPN, w których Przewdzing widnieje jako członek PZPR i ORMO. – Nigdy nie byłem w ORMO, tylko w Komitecie Społecznym, ale jeszcze zobaczymy, czy nie wrócimy do ORMO pod inną nazwą, bo porządku trzeba strzec – odpowiada burmistrz (...).” 

„Bezpartyjność” Przewdzinga staje się zrozumiała jeśli zważyć, że PZPR formalnie rozwiązano ponad dwie dekady temu. Użyte wezwanie do odbudowy ORMO trąci już celowym łamaniem art. 13 Konstytucji RP i art. 256 Kodeksu karnego albowiem wspomniana komunistyczna formacja służyła jako jeden z filarów systemu totalitarnego. Publiczne nawoływanie do jej reaktywacji jest bezprecedensowym skandalem. W tej sprawie zostanie złożone przez KPN-Obóz Patriotyczny odpowiednie zawiadomienie o przestępstwie.

W tym aspekcie przestaje też dziwić, że poza Prawem i Sprawiedliwością oraz KPN-Obóz Patriotyczny pomysły Przewdzinga krytykuje lokalna Platforma Obywatelska

Redaktor Waszkielewicz w swoim tekście w żaden realny sposób nie równoważy wypowiedzi burmistrza Zdzieszowic dotyczących ustaleń IPN związanych z zaangażowaniem po stronie totalitarnego aparatu represji. Za to umożliwia obronę komunisty ustami posła mniejszości niemieckiej Ryszarda Galli, który przekonuje o ogólnym poparciu mieszkańców Zdzieszowic dla burmistrza. Tymczasem skoro Przewdzing swoje rządy sprawuje w Zdzieszowicach od 1975 roku ... to poza wykonywaniem obowiązków „naczelnika Zdzieszowic" równocześnie był aktywnym członkiem ORMO. Warto wspomnieć, że w czasie stanu wojennego ORMO urządzała masowo „ścieżki zdrowia” walczącym wówczas o demokrację i wolność od jarzma ZSRR członkom NSZZ Solidarność, KPN, NZS, itd.

Dziennikarka WPROST wyrywa z kontekstu malutki fragment mojej wypowiedzi (opublikowanej przez wPolityce.pl czy NGO w Opolu) dotyczącej Przewdzinga i ani słowem nie odnosi się do wskazanego tam problemu postępującej monopolizacji lokalnego rynku prasowego w Polsce i Czechach przez Verlagsgruppe Passau (Bawaria), do którego należy „Polska – Dziennik Zachodni”. Ten największy dziennik regionalny promuje otwarcie od lat Ruch Autonomii Śląska czy landyzację Polski. WPROST celowo nie zauważa również, że pytania o „parcelację Polski przez postkomunistycznego burmistrza” zadaje Niezależna Gazeta Obywatelska w Opolu, nad którą nie ma nadzoru bawarski gigant medialny.

Redaktor Waszkielewicz opowiada się jasno za „ordnung muß sein” komunistycznego działacza, który przyspawany do stołka nie zamierza odejść ufny w ewentualne wsparcie CSU, wydawnictwa Verlagsgruppe Passau, parlamentarne zaplecze mniejszości niemieckiej oraz postkomunistów. Ważnym czynnikiem jego „trwania na stolcu” może być też głęboko zakorzeniony strach tych, którzy pamiętają „polowania ORMO” na opozycjonistów.

Dalsze obraźliwe dla Polaków wypowiedzi Przewdzinga będą powodem do zorganizowania szerszego protestu społecznego. Użyjemy wówczas w Zdzieszowicach publicznie staromodnej taczki w celu przetransportowania komunisty na śmietnik historii. Mam nadzieję, że ofiary funkcjonariuszy ORMO będą nas wtedy wydatnie wspomagać! 


Adam Słomka

Przewodniczący KPN-Obóz Patriotyczny, poseł na Sejm RP (1991-2001), więzień polityczny PRL

[fot.wikipedia}

Zainteresował Cię artykuł?Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!


Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook