Jedynie prawda jest ciekawa


Słomka: WPROST do celu?

06.10.2013

Niedawno we WPROST pojawił się materiał, pt. „Ślązak, szwab i hadziaj”, w którym redaktor Bernadetta Waszkielewicz w zasadzie wspiera burmistrza Zdzieszowic Ditera Josefa Przewdzinga w jego widzeniu Polski przez pryzmat niemieckich landów.

 Od niedawna cały tekst jest dostępny w internecie, który dla setek tysięcy czytelników staje się podstawowym źródłem informacji. Warto dziś odnieść się wobec tego do głównych tez tego materiału WPROST.

Blisko 1/3 tekstu redaktor Waszkielewicz to „analiza” powodów spadku wpływów do budżetu Zdzieszowic - co stało rzekomo za separatystycznym wezwaniem przedstawiciela mniejszości niemieckiej, burmistrza Ditera Josefa Przewdzinga. Informacja o tym, że burmistrz rządzi Zdzieszowicami 38 lat (wpierw jako członek PZPR) ginie w natłoku liczb. Zresztą szeroko komentowany spadek dochodów nie może uzasadniać zmian zmierzających do zarzucenia unitarnego charakteru Polski.

Redaktor Waszkielewicz tłumaczy „ordnung muß sein” w wersji komunistycznej ... kopiąc przy okazji po kostkach środowiska, które domagają się ustąpienia burmistrza, pisząc: „(...) Padają pytania: „Postkomunistyczny burmistrz Zdzieszowic parceluje Polskę?”. Przywołano dokumenty IPN, w których Przewdzing widnieje jako członek PZPR i ORMO. – Nigdy nie byłem w ORMO, tylko w Komitecie Społecznym, ale jeszcze zobaczymy, czy nie wrócimy do ORMO pod inną nazwą, bo porządku trzeba strzec – odpowiada burmistrz (...).” 

„Bezpartyjność” Przewdzinga staje się zrozumiała jeśli zważyć, że PZPR formalnie rozwiązano ponad dwie dekady temu. Użyte wezwanie do odbudowy ORMO trąci już celowym łamaniem art. 13 Konstytucji RP i art. 256 Kodeksu karnego albowiem wspomniana komunistyczna formacja służyła jako jeden z filarów systemu totalitarnego. Publiczne nawoływanie do jej reaktywacji jest bezprecedensowym skandalem. W tej sprawie zostanie złożone przez KPN-Obóz Patriotyczny odpowiednie zawiadomienie o przestępstwie.

W tym aspekcie przestaje też dziwić, że poza Prawem i Sprawiedliwością oraz KPN-Obóz Patriotyczny pomysły Przewdzinga krytykuje lokalna Platforma Obywatelska

Redaktor Waszkielewicz w swoim tekście w żaden realny sposób nie równoważy wypowiedzi burmistrza Zdzieszowic dotyczących ustaleń IPN związanych z zaangażowaniem po stronie totalitarnego aparatu represji. Za to umożliwia obronę komunisty ustami posła mniejszości niemieckiej Ryszarda Galli, który przekonuje o ogólnym poparciu mieszkańców Zdzieszowic dla burmistrza. Tymczasem skoro Przewdzing swoje rządy sprawuje w Zdzieszowicach od 1975 roku ... to poza wykonywaniem obowiązków „naczelnika Zdzieszowic" równocześnie był aktywnym członkiem ORMO. Warto wspomnieć, że w czasie stanu wojennego ORMO urządzała masowo „ścieżki zdrowia” walczącym wówczas o demokrację i wolność od jarzma ZSRR członkom NSZZ Solidarność, KPN, NZS, itd.

Dziennikarka WPROST wyrywa z kontekstu malutki fragment mojej wypowiedzi (opublikowanej przez wPolityce.pl czy NGO w Opolu) dotyczącej Przewdzinga i ani słowem nie odnosi się do wskazanego tam problemu postępującej monopolizacji lokalnego rynku prasowego w Polsce i Czechach przez Verlagsgruppe Passau (Bawaria), do którego należy „Polska – Dziennik Zachodni”. Ten największy dziennik regionalny promuje otwarcie od lat Ruch Autonomii Śląska czy landyzację Polski. WPROST celowo nie zauważa również, że pytania o „parcelację Polski przez postkomunistycznego burmistrza” zadaje Niezależna Gazeta Obywatelska w Opolu, nad którą nie ma nadzoru bawarski gigant medialny.

Redaktor Waszkielewicz opowiada się jasno za „ordnung muß sein” komunistycznego działacza, który przyspawany do stołka nie zamierza odejść ufny w ewentualne wsparcie CSU, wydawnictwa Verlagsgruppe Passau, parlamentarne zaplecze mniejszości niemieckiej oraz postkomunistów. Ważnym czynnikiem jego „trwania na stolcu” może być też głęboko zakorzeniony strach tych, którzy pamiętają „polowania ORMO” na opozycjonistów.

Dalsze obraźliwe dla Polaków wypowiedzi Przewdzinga będą powodem do zorganizowania szerszego protestu społecznego. Użyjemy wówczas w Zdzieszowicach publicznie staromodnej taczki w celu przetransportowania komunisty na śmietnik historii. Mam nadzieję, że ofiary funkcjonariuszy ORMO będą nas wtedy wydatnie wspomagać! 


Adam Słomka

Przewodniczący KPN-Obóz Patriotyczny, poseł na Sejm RP (1991-2001), więzień polityczny PRL

[fot.wikipedia}

Zainteresował Cię artykuł?Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!


Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook