Jedynie prawda jest ciekawa


Słomka: Twierdzę Modlin nabywa sympatyk postkomunistów?

13.08.2013

Wojskowa Agencja Mienia ogłosiła sukces. Za 18 mln PLN sprzedano zabytek, który powinien być obiektem inwestycji państwowych. Twierdzę kupiła poznańska firma Konkret S.A. powiązana z Wiesławem Prusieckim.

Kim jest kupiec?

W serwisie Poznań – Nasze Miasto można znaleźć artykuł z grudnia 2004 roku, który przybliża sylwetkę poznańskiego biznesmena. W materiale czytamy, że były marszałek Województwa Wielkopolskiego Stefan Mikołajczak z SLD zabiegał osobiście o remont drogi powiatowej do rezydencji Wiesława Prusieckiego. Urząd Marszałkowski dofinansował inwestycję, mimo że była to droga administrowana przez powiat. Ten sam materiał prasowy wspomina, że Prusiecki „na początku lat 90. prowadził interesy ze środowiskiem powiązanym z Mariuszem Świtalskim, założycielem „Elektromisu”. To twórca marek Eurocash, Biedronka czy Żabka”. Był właścicielem tygodnika Miliarder i pomagał Jerzemu Urbanowi w założeniu Tygodnika "Nie". Założył bank Posnania, który jednak upadł w 1995 roku.

Firma Konkret S.A. zainwestowała w „rewitalizację” dawnych koszar przy ulicy Ułańskiej w Poznaniu tworząc „City Park”. W 2010 roku mieszkańcy apartamentów, które zostały tam zlokalizowane, spierali się z nowym właścicielem o ich jakość. Gazeta Wyborcza w Poznaniu pisała, cyt. „Mieszkańcy twierdzą, że nie mają wpływu na to, co dzieje się budynku i że nawet gdyby chcieli, nie odwołają zarządu wspólnoty mieszkaniowej. - Od prawnika, który reprezentuje mnie w sądzie, dowiedziałem się, że pan Prusiecki ma ok. 51 proc. udziałów we wspólnocie. Oprócz mieszkań w rezydencji ma również lokale usługowe i hotel. W związku z tym nigdy nie będziemy w stanie zdobyć większości głosów i na przykład odwołać zarządu - mówi Jackowiak. Prusiecki, większościowy właściciel nieruchomości: - Jak ktoś czuje się pokrzywdzony, może pójść do sądu, zamiast wywieszać flagi (...)”.

Wydmuszka w Modlinie?

Zamiast zaadoptowania Twierdzy Modlin na historyczny obiekt użyteczności publicznej rząd Donalda Tuska i WAM sprzedał go za mniej, niż wyniesie dotacja na zapowiadany szczyt klimatyczny w Warszawie. Okazuje się, że budynki Twierdzy Modlin mogą być przebudowywane wewnątrz i stanowić w zasadzie wydmuszkę dawnego historycznego obiektu. Do tego można pod zabytkiem umieścić garaże. 57 h gruntu, który zajmuje budynek, w sąsiedztwie portu lotniczego i uzyskana kwota przez WAM rodzi poważne wątpliwości. Znanym argumentem środowiska PO jest to, że coś jest tyle warte, ile ktoś chce za to zapłacić...

Całkowicie pomija się, że Twierdzę Modlin zaczęto wznosić na polecenie Napoleona I. W czasach II RP była ona ważnym obiektem militarnym i świadkiem walki Polaków o zachowanie niepodległości w 1920 i 1939 roku. Można zapytać, czy dziura budżetowa spowoduje, że na apartamenty zamieni się Zamek Królewski, Wawel lub malborski zamek?

Ważnym pytaniem jest to jak zabezpieczony jest zabytek w Modlinie na wypadek „przypadkowego” jego zniszczenia? Wielokrotnie dochodzi do zniszczenia zabytków, a inwestor płaci karę i ... po sprawie. Czy 18 mln PLN za jedną z największych twierdz z XIX wieku w Europie można nazwać kwotą poważną? Materiał poznańskiej Gazety Wyborczej wskazuje, że nowy właściciel w razie sporu lekceważąco odsyła pokrzywdzonych do sądu ...

KPN-Obóz Patriotyczny przedstawiło propozycję powołania w tym kompleksie Muzeum Ofiar Komunizmu. W 1920 roku Twierdza Modlin oparła się Armii Czerwonej. Jak wynika jednak z materiałów prasowych dotyczących nowego właściciela ... ma on jasno określone preferencje polityczne. Czego komuniści nie zdobyli w boju ... ich apologeci mogą nabyć za drobną opłatą... Pytanie czy historia może być obiektem kupczenia?

Moim zdaniem należy zbadać przetargi na kupno Twierdzy Modlin. Trzeba określić czy spadek oczekiwanej ceny sprzedaży z 220 na 36 mln złotych (- 50% bonifikaty) to poziom, który odzwierciedla pozostawienie Twierdzy Modlin w stanie wydmuszki z całkowicie nowym wnętrzem. Nie jest żadnym argumentem ilość nieudanych przetargów ogłoszonych na nabycie Twierdzy Modlin, a rynkowa wartość terenu i unikalnego zabytku. Idąc tropem takiego myślenia o sprzedaży majątku narodowego można uznać, że zamek w Malborku jest wart przykładowo 50 mln złotych, a sprzedać go za 7 mln i odliczyć 50% bonifikaty... . Umieścić tam apartamenty i podziemny parking pozostawiając zewnętrzne ściany. Potem przedstawiciel Skarbu Państwa stwierdzi, że to stara warownia, że nakłady na remont i utrzymanie są monstrualne, itp. ... Deal gotowy !

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Adam Słomka

Przewodniczący KPN-Obóz Patriotyczny,

poseł na Sejm RP (1991-2001),

rzecznik Ruchu Byłych i Przyszłych Więźniów Politycznych „NIEZŁOMNI”

[fot. amw.com.pl]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook