Jedynie prawda jest ciekawa


Słomka: Tu nie chodzi o drobnego cwaniaczka

29.05.2014

Rozmowa z Adamem Słomką, liderem KPN-OP, działaczem opozycji antykomunistycznej.

Stefczyk.info: W piątek ma się odbyć pogrzeb Wojciecha Jaruzelskiego. Zgodnie z decyzjami władz będzie miał on charakter państwowy, a rozpocznie się mszą. Pan zapowiada organizacje protestów. Co Pan zamierza?

Adam Słomka: Trzeba zorganizować społeczny protest przeciwko honorowaniu zbrodniarza. Miejsce Jaruzelskiego jest w alei zasłużonych, ale na Kremlu. Ewentualnie na cmentarzu w Ossowie. Na pewno nie na najważniejszej nekropolii państwa polskiego, czyli wojskowych Powązkach. Jutro odbędzie się protest kombatantów wojska polskiego ze względu na decyzje prezydenta Bronisława Komorowskiego o pogrzebie państwowym, ze wszelkimi honorami. Ta decyzja właściwie nie dziwi, skoro prezydent Komorowski traktował Jaruzelskiego jako swojego doradcę...

Jednak kombatanci nie zamierzają milczeć w tej sprawie.

Organizują również protest przed wojskowymi Powązkami. Jest bardzo ważne, by miała miejsce reakcja społeczna na tę arogancję władzy, prezydenta, na bezkarność sądów. Rzeczpospolita nie potrafiła przez ćwierć wieku skazać głównego zbrodniarza, Pinocheta stanu wojennego. Sądy chroniły szerszą szajkę, tu przecież chodzi o tysiące zbrodniarzy. Ta sprawa jest symboliczna i sądzę, że przy tej okazji rozpocznie się wielka debata na temat bezkarności zbrodniarzy i zrównywania zbrodniarzy z bohaterami. Na to nie można się zgodzić.

W mediach słychać jednak głosy, że tradycją chrześcijańską jest zawieszenie sporów w chwili śmierci, okazanie szacunku zmarłemu. Może zatem warto się wstrzymać w tych dniach z protestami?

To są jakieś bajki, bajkopisarstwo, nie ma czegoś takiego w polskiej tradycji. Przecież mówimy o zbrodniarzu, człowieku, który ma na sumieniu tysiące ludzi z lat 40., 50., 60., 70., 80. On miał krew na rękach. Tu nie chodzi o drobnego cwaniaczka. Tu zresztą chodzi nie tylko o samego Jaruzelskiego.

A o kogo?

Chodzi o gigantyczną hipokryzję, widoczną w III RP. Również hipokryzję Kościoła.

Kościoła?

Wielu członków Kościoła ma przeszłość agenturalną. Mamy w Polsce wielki problem związany z brakiem rozliczenia, brakiem osądzenia dziedzictwa komunistycznego. Trzeba zacząć od ludzi WRON, SB, a kończyć na agentach służb. Tu chodzi o tysiące funkcjonariuszy, prokuratorów, policjantów, sędziów, duchownych, również o media, a nie tylko Jaruzelskiego. To jest bardzo poważny i szeroki problem.

Jaruzelski jest więc symbolem pewnej sprawy?

Jaruzelski jest symbolem. To jest symbol, który pokazał, jak można doprowadzić polskie państwo do moralnej degrengolady, w której zbrodniarz i bohater może zostać zrównany. Na to nie ma zgody, musi być reakcja i odruch społecznego sprzeciwu. Inaczej mamy problem. Bo jeśli zbrodniarze pozostają bezkarni, to tym bardziej aferzyści, jakich w III RP nie mało.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook