Jedynie prawda jest ciekawa


Słomka: Rosjanie zbudują pomnik Żółkiewskiego w Moskwie?

09.07.2014

Wypada pogratulować samorządowi i mieszkańcom Limanowej za determinację w zrealizowanej likwidacji tamtejszego monumentu zbrodniczej Armii Czerwonej. Rosyjska agencja INTER-TASS przytoczyła stanowisko rosyjskiego MSZ, który uznał suwerenną decyzję polskiego samorządu za "świętokradztwo" i "akt wandalizmu".

Warto wspomnieć, że niedawno po 24 latach walki został zniesiony również pomnik „wdzięczności Armii Czerwonej” w Katowicach.

Rosyjskie władze po dokonaniu - przez nowe wydanie Armii Czerwonej - anschlussu Krymu na szkodę Ukrainy metodycznie działają na rzecz zatarcia prawdy historycznej, tj. faktu blisko dwuletniej współpracy Armii Czerwonej i Wehrmachtu, NKWD i GESTAPO oraz Józefa Stalina z Adolfem Hitlerem.  W każdym razie ... żadne cywilizowane państwo nie może dyktować innemu jakie pomniki mają stać na jego terytorium.

Warto zastanowić się czy niedługo Federacja Rosyjska nie zażąda od Mołdawii zniszczenia pomnika zdobywcy Kremla, hetmana Stanisława Żółkiewskiego. W miejscu jego bohaterskiej śmierci (obecnie wieś Bierezowska w Mołdawii, dawniej polska wieś Laszki) jego syn Jan w 1621 roku wzniósł pomnik ozdobiony tablicą ze znanym cytatem „Quam dulce et decorum est pro patria mori” („Jakże słodko i zaszczytnie jest umrzeć za Ojczyznę”). Pomnik przetrwał aż do 1868 roku. Dzięki staraniom Polaków został odbudowany w 1912 r.

Rosja musi otrzymać adekwatną odpowiedź na swoje pomruki w sprawie swoich monumentów na naszym terytorium. Brakuje bowiem tylko ... aby Rosjanie domagali się odbudowania warszawskiego soboru św. Aleksandra Newskiego czy Pomnika Siedmiu Generałów. Jeśli Rosjanie zbudują w Moskwie pomnik hetmana Stanisława Żółkiewskiego czy marszałka Józefa Piłsudskiego - w myśl upamiętnienia wydarzeń historycznych - to wtedy porozmawiamy o ich monumentach na polskim terytorium.   Na razie ponawiam propozycję, aby do 11 listopada 2018 r. rozebrać wszystkie istniejące monumenty komunistyczne przenosząc je na cmentarze lub odsyłając Rosji. Nikt o zdrowych zmysłach nie rozciąga wymowy cmentarzy wojennych na jakieś monumenty. Jeśli jest inaczej i któryś z postkomunistów z SLD „swobodnie bredzi” w kwestii rzekomej konieczności utrzymania komunistycznych pomników to idzie prostą drogą do uzasadnienia wystawiania pomników żołnierzom Wehrmachtu.

Domagam się przy tym jednostronnego wypowiedzenia aneksu do umowy agenta, ministra Olechowskiego z przedstawicielem Rosji z 1994 r., na który powołuje się notorycznie rosyjski MSZ. Lista chronionych umową obiektów nie może zawierać żadnych obiektów sławiących komunizm. Po prostu! A rosyjski MSZ niech sobie pomrukuje ...

Adam Słomka

Przewodniczący KPN-NIEZŁOMNI,

poseł na Sejm RP (1991-2001)

[Fot. sadeczanin.info] Więcej zdjęć tutaj.

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook