Jedynie prawda jest ciekawa

Słomka: Prześwietlić fundację Kwaśniewskiego!

26.02.2014

Upadek Janukowycza wymaga zadania wielu pytań. Misja, którą w imieniu Unii Europejskiej na Ukrainie uprzednio prowadził Aleksander Kwaśniewski, która miała doprowadzić do uwolnienia Julii Tymoszenko i podpisania umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z Zachodnią Europą ... spaliła na panewce - pisze były poseł i opozycjonista Adam Słomka.

Trzeba wobec tego zapytać czy fundacja Aleksandra Kwaśniewskiego nadal otrzymuje pokażne sumy od ukraińskiego oligarchy Wiktora Pinczuka oraz od innych ludzi kliki Janukowycza?

Jeszcze rok temu Kwaśniewski i europoseł Ruchu Palikota Marek Siwiec uczestniczyli w spotkaniu Yalta European Strategy. Na oficjalnych zdjęciach publikowanych ze spotkania Wiktor Pinczuk zasiada po prawicy obalonego prezydenta Ukrainy. Czy można się dziwić, że Kwaśniewski sponsorowany przez ludzi krwawego satrapy niczego w ramach swojej „europejskiej” misji nie załatwił?

Kim jest Wiktor Pinczuk?

W maju 2007 roku TVN przedstawił sylwetkę Wiktora Michałowicz Pińczuka. „Ma 47 lat. (...) Pracował jako inżynier w zakładach produkujących rury wielkiej średnicy. W 1990 roku złożył swoją firmę - Interpipe, która miała robić to samo. Dziś zakład, w którym pracował w epoce sowieckiej, jest maleńkim trybikiem w jego imperium wartym, według Forbesa, blisko 3 miliardy dol.

Drogę do naprawdę wielkich pieniędzy otworzyło mu małżeństwo z córką b. prezydenta Leonida Kuczmy, Heleną. Korzystając na prywatyzacji państwowego przemysłu mógł rozwijać swoje wpływy w okręgu dniepropietrowskim (skąd pochodzi także sam Kuczma). Wkrótce oprócz koncernu Interpipe kontrolował m.in. Nowomoskiewski Zakład Produkcji Rur, Mohylowski Zakład Metalurgiczny, Nyżniodniprowski Zakład Produkcji Rur i bank Kredyt-Dnipro. Do jego imperium należą też ogólnokrajowe kanały telewizyjne: Nowy, ICTV i STB, a także największy ukraiński tabloid Fakty i Argumenty.

Przez dwie kadencje, za rządów teścia, Pinczuk był deputowanym do parlamentu, a niemiecki Der Spiegel wskazywał go nawet „nietrafnie” jako jednego z kandydatów do prezydentury po Kuczmie.

Jednym z ostatnich interesów Pińczuka przed końcem rządów teścia był zakup zakładów metalurgicznych Kriworożstal za 800 mln dol. Nowy rząd odebrał zakłady w Krzywym Rogu (zwracając jednak Pińczukowi pieniądze) i ponownie sprzedał je na pierwszej w historii licytacji transmitowanej na żywo w telewizji. Koncern hinduskiego przemysłowca Mittal Steel zapłacił za nie prawie 5 miliardów dolarów!

Były szef CIA George Tennet w swoim raporcie dla komitetu senackiego z dnia 9 marca 2004 r. napisał: „Niezrozumiałe na pierwszy rzut oka poczynania Kuczmy i Janukowycza z dokonaniem rewersu rurociągu Odessa-Brody od razu nabierają logiki, jeśli wziąć pod uwagę dwa czynniki: presji politycznej ze strony Moskwy i totalnej korupcji na Ukrainie. To jest owo know how , które skutecznie wykorzystuje Rosja na Ukrainie, w Polsce i wszędzie indziej do osiągnięcia swoich celów”.

W 2004 r. Pinczuk odegrał rolę przy podejmowaniu przez administrację Kuczmy decyzji o odwróceniu kierunku strumienia ropy w rurociągu Odessa-Brody, z którym Polska od lat wiązała nadzieje na częściowe choćby uniezależnienie od Rosji. Ukraińsko-rosyjskie porozumienie o tzw. rewersie ropy storpedowało polskie plany, a kontrakt obowiązuje po dziś dzień”.

Warto wspomnieć, że 2004 rok to końcówka kadencji Kwaśniewskiego. Czy postkomunistyczny prezydent nie wiedział, że w interesie Polski nie jest odwrócenie strumienia ropy w rurociągu Odessa-Brody?

Feta?

Fundacja Amicus Europae Aleksandra Kwaśniewskiego otrzymała co najmniej raz dotację wartą około miliona złotych z Ukrainy. Niedawno dzięki wsparciu Kwaśniewskiego organizowano m.in. postkomunistyczną „fetę” krwawego dyktatora PRL Jaruzelskiego w warszawskim hotelu „Hayatt”. Stąd też domagam się, aby Aleksander Kwaśniewski ujawnił wszystkie wpływy na rzecz swojej fundacji, które pochodziły z Ukrainy i Rosji. W czasie gdy cały świat widzi przepych rezydencji ukraińskich satrapów wypada zweryfikować czy w Polsce po hojnej „moskiewskiej pożyczce” nie korzysta się nadal z zagranicznych środków. W tym i zagrabionych społeczeństwu w złodziejskiej prywatyzacji na Ukrainie. Tego wymaga transparentność życia publicznego i elementarna przyzwoitość.

Adam Słomka

Przewodniczący KPN-NIEZŁOMNI

[fot: pinchukfund.org]

Warto poczytać

 1. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

 8. 1270szcheternuydziewczonka 29.11.2017

  Niesamowita scena w kościele. Ta dziewczynka wzruszyła wszystkich

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook