Jedynie prawda jest ciekawa


Słomka: Prześwietlić fundację Kwaśniewskiego!

26.02.2014

Upadek Janukowycza wymaga zadania wielu pytań. Misja, którą w imieniu Unii Europejskiej na Ukrainie uprzednio prowadził Aleksander Kwaśniewski, która miała doprowadzić do uwolnienia Julii Tymoszenko i podpisania umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z Zachodnią Europą ... spaliła na panewce - pisze były poseł i opozycjonista Adam Słomka.

Trzeba wobec tego zapytać czy fundacja Aleksandra Kwaśniewskiego nadal otrzymuje pokażne sumy od ukraińskiego oligarchy Wiktora Pinczuka oraz od innych ludzi kliki Janukowycza?

Jeszcze rok temu Kwaśniewski i europoseł Ruchu Palikota Marek Siwiec uczestniczyli w spotkaniu Yalta European Strategy. Na oficjalnych zdjęciach publikowanych ze spotkania Wiktor Pinczuk zasiada po prawicy obalonego prezydenta Ukrainy. Czy można się dziwić, że Kwaśniewski sponsorowany przez ludzi krwawego satrapy niczego w ramach swojej „europejskiej” misji nie załatwił?

Kim jest Wiktor Pinczuk?

W maju 2007 roku TVN przedstawił sylwetkę Wiktora Michałowicz Pińczuka. „Ma 47 lat. (...) Pracował jako inżynier w zakładach produkujących rury wielkiej średnicy. W 1990 roku złożył swoją firmę - Interpipe, która miała robić to samo. Dziś zakład, w którym pracował w epoce sowieckiej, jest maleńkim trybikiem w jego imperium wartym, według Forbesa, blisko 3 miliardy dol.

Drogę do naprawdę wielkich pieniędzy otworzyło mu małżeństwo z córką b. prezydenta Leonida Kuczmy, Heleną. Korzystając na prywatyzacji państwowego przemysłu mógł rozwijać swoje wpływy w okręgu dniepropietrowskim (skąd pochodzi także sam Kuczma). Wkrótce oprócz koncernu Interpipe kontrolował m.in. Nowomoskiewski Zakład Produkcji Rur, Mohylowski Zakład Metalurgiczny, Nyżniodniprowski Zakład Produkcji Rur i bank Kredyt-Dnipro. Do jego imperium należą też ogólnokrajowe kanały telewizyjne: Nowy, ICTV i STB, a także największy ukraiński tabloid Fakty i Argumenty.

Przez dwie kadencje, za rządów teścia, Pinczuk był deputowanym do parlamentu, a niemiecki Der Spiegel wskazywał go nawet „nietrafnie” jako jednego z kandydatów do prezydentury po Kuczmie.

Jednym z ostatnich interesów Pińczuka przed końcem rządów teścia był zakup zakładów metalurgicznych Kriworożstal za 800 mln dol. Nowy rząd odebrał zakłady w Krzywym Rogu (zwracając jednak Pińczukowi pieniądze) i ponownie sprzedał je na pierwszej w historii licytacji transmitowanej na żywo w telewizji. Koncern hinduskiego przemysłowca Mittal Steel zapłacił za nie prawie 5 miliardów dolarów!

Były szef CIA George Tennet w swoim raporcie dla komitetu senackiego z dnia 9 marca 2004 r. napisał: „Niezrozumiałe na pierwszy rzut oka poczynania Kuczmy i Janukowycza z dokonaniem rewersu rurociągu Odessa-Brody od razu nabierają logiki, jeśli wziąć pod uwagę dwa czynniki: presji politycznej ze strony Moskwy i totalnej korupcji na Ukrainie. To jest owo know how , które skutecznie wykorzystuje Rosja na Ukrainie, w Polsce i wszędzie indziej do osiągnięcia swoich celów”.

W 2004 r. Pinczuk odegrał rolę przy podejmowaniu przez administrację Kuczmy decyzji o odwróceniu kierunku strumienia ropy w rurociągu Odessa-Brody, z którym Polska od lat wiązała nadzieje na częściowe choćby uniezależnienie od Rosji. Ukraińsko-rosyjskie porozumienie o tzw. rewersie ropy storpedowało polskie plany, a kontrakt obowiązuje po dziś dzień”.

Warto wspomnieć, że 2004 rok to końcówka kadencji Kwaśniewskiego. Czy postkomunistyczny prezydent nie wiedział, że w interesie Polski nie jest odwrócenie strumienia ropy w rurociągu Odessa-Brody?

Feta?

Fundacja Amicus Europae Aleksandra Kwaśniewskiego otrzymała co najmniej raz dotację wartą około miliona złotych z Ukrainy. Niedawno dzięki wsparciu Kwaśniewskiego organizowano m.in. postkomunistyczną „fetę” krwawego dyktatora PRL Jaruzelskiego w warszawskim hotelu „Hayatt”. Stąd też domagam się, aby Aleksander Kwaśniewski ujawnił wszystkie wpływy na rzecz swojej fundacji, które pochodziły z Ukrainy i Rosji. W czasie gdy cały świat widzi przepych rezydencji ukraińskich satrapów wypada zweryfikować czy w Polsce po hojnej „moskiewskiej pożyczce” nie korzysta się nadal z zagranicznych środków. W tym i zagrabionych społeczeństwu w złodziejskiej prywatyzacji na Ukrainie. Tego wymaga transparentność życia publicznego i elementarna przyzwoitość.

Adam Słomka

Przewodniczący KPN-NIEZŁOMNI

[fot: pinchukfund.org]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook