Jedynie prawda jest ciekawa


Słomka: Ostatnie wyroki niezwykle demoralizujące

29.04.2013

Ostatnie wyroki sądowe - m.in w sprawie Grudnia '70 czy Beaty Sawickiej zdumiały i zszokowały nawet te osoby, które powinny się cieszyć z takich obrotów sprawy. O tym, czy polski wymiar sprawiedliwości nie zaczyna odczuwać poważnego deficytu sprawiedliwości rozmawiamy z Adamem Słomką, liderem KPN-OP.

Stefczyk.info: - Jak pan ocenia wyrok w sprawie Beaty Sawickiej? Czy zaskoczył pana, czy też może nie?

Adam Słomka: -
Trochę mnie zaskoczył, bo wydawało się, że jest rzeczą nieprawdopodobną, żeby złapaną za rękę na przestępstwie posłankę Platformy Obywatelskiej można było ochronić. A jednak to się udało, więc jest to trochę zaskakujące.

Myślę też, że w jakiejś mierze jest to też próba jakiegoś sprawdzenia reakcji opinii publicznej, jak daleko można się posunąć i czy jest w ogóle jakaś reakcja organów państwa, społeczeństwa i mediów na taki sposób korupcji, czy też przyzwolenie.

Stefczyk.info: - No właśnie, nie dalej jak tydzień wcześniej mieliśmy inny bulwersujący wyrok w sprawie Grudnia '70, gdzie okazało się, że strzelanie do ludzi było pobiciem ze skutkiem śmiertelnym... Jest jakiś wspólny mianownik w obu tych wyrokach?

- Trudno powiedzieć. Z jednej strony jest to ochrona elity rządzącej i układu korupcyjnego, co jest zwykłą chorobą, standardową, w miarę normalnych krajach i podstawowym kłopotem wymiaru sprawiedliwości. Natomiast jest też jeszcze większa choroba, o której się nie mówi - nierozliczone zbrodnie komunistyczne. Sprawa Kociołka jest tu sprawą bardzo ważną dla Wybrzeża, dla ludzi, którzy pamiętają tamte wydarzenia, no bo w końcu ponad 50 osób zamordowano z broni maszynowej, z czołgów, transporterów opancerzonych, helikopterów. Trudno więc powiedzieć, żeby to była bójka, bo z jednej strony byli bezbronni robotnicy, wezwani do pracy, którym zamknięto wyjście z peronu kolejki, a z drugiej strony żołnierze i funkcjonariusze służb.

Wyrok więc niezwykły, ale też tam osoba myślę była zasadnicza, czyli sędzia Wojciech Małek, którzy już się wsławił w wielu sprawach w stosowaniu standardów białoruskich. Dziwi tylko, że on jest nie tylko tolerowany, a wręcz awansowany - teraz właśnie z rzecznika Sądu Okręgowego awansował na szefa Wydziału.

Dlatego myślę, że sprawy Kociołka, a wcześniej Jaruzelskiego, to są sprawy, w których sonduje się reakcje społeczną i to już od wielu lat.

Dziwi więc brak tej reakcji, może poza grupą kombatantów, weteranów ze Stowarzyszeniem Grudnia '70, z którą byłem na sali sądowej, kiedy byłem aresztowany. A większość tych środowisk, które powinny się zorganizować - myślę tu przede wszystkim o PiS-ie, o Solidarnej Polsce, o Solidarności, o środowiskach narodowo- katolickich, czy innych patriotycznych - to tu w zasadzie żadnej reakcji nie widać. I to mnie dziwi, że nie ma takiej solidarności, poczucia odpowiedzialności za państwo, że trzeba reagować.

Nie można zgadzać się z zasadą, że z wyrokami sądów się nie dyskutuje, bo jeżeli nie będziemy reagować, nie będziemy dyskutować, nie będziemy się przeciwstawiać arogancji i ochronie zbrodniarzy, to będzie kwitła korupcja, bo ludzie mogą sobie pomyśleć, że skoro tam za strzelanie, za mordowanie nie ma odpowiedzialności, to ja tylko kradnę - to przecież drobna sprawa.

W tym sensie to jest niezwykle demoralizujące i dla klasy rządzącej i dla funkcjonariuszy publicznych, jakimi są sędziowie, prokuratorzy i policjanci.

Zwróćmy też uwagę na totalną inwigilację - mamy w naszym kraju więcej podsłuchów, niż w pozostałej Unii razem wziętej - to się właśnie bierze z nierozliczenia i przyzwolenia na takie praktyki.

Osobiście uważam, że trzeba temu się przeciwstawiać i sięgać po takie metody, jak zrobiłem przy sprawie Jaruzelskiego, tzn. trzeba dać sędziom do wyboru - jak chcę wypuszczać na wolność bandytów, to niech zamykają przyzwoitych ludzi, niech będą więźniowie polityczni, no bo to wymaga jakiejś reakcji - jeżeli prezydent nie reaguje, jeżeli minister sprawiedliwości nie reaguje, jeżeli klasa polityczna nie reaguje, to moim zdaniem obywatele powinni zareagować i organizować jakiś ruch nieposłuszeństwa obywatelskiego, czyli takie akcje, jakie robiliśmy w latach 80. Przecież chodzi dokładnie o to samo - żeby tu było przyzwoite, normalne państwo.


Stefczyk.info: - No właśnie, jak pan wspomniał, pan również zapłacił za sprzeciw i oburzenie z powodu wyroku sądowego. Czy nie odnosi pan wrażenia, że zaczyna nam brakować sprawiedliwości? Że wymiar sprawiedliwości zaczyna być państwem w państwie, strukturą wyjętą z systemu państwowego, której na dodatek nie wolno krytykować?

- Tak, oczywiście. Usytuowanie sądownictwa w wyniku umowy okrągłostołowej, gdzie wprowadzono immunitet, czyli całkowitą bezkarność tych ludzi - tylko Bułgaria ma coś takiego, nigdzie indziej nie ma takiego mechanizmu, tak totalnego braku nadzoru nad sądami, które wyrodziły się ze swojej konstytucyjnej roli - one jednak powinny działać w interesie państwa i narodu, a tutaj stworzyły sobie właściwie taką własną kastę, która sama się powołuje i sama decyduje o wszystkim bez żadnej kontroli. Czyli nie fukcjonuje konstytucyjna władza Narodu, że władza Narodu stała się fikcją. Można powiedzieć, że mamy do czynienia z włądzą pewnych klanów - z jednej strony służby specjalne, ambasadorzy, jakieś interesy, lobbies, poważne koncerny, Gazprom.

Natomiast państwo i obywatele są spychani do takiej czwartorzędnej roli. I jeśli Naród się nie obudzi i nie będzie bronił normalnego funkcjonowania państwa, tak, jak to jest na świecie w krajach demokratycznych, gdzie wymiar sprawiedliwości podlega jakiejś kontroli, czy to parlamentowi, czy to jakiemuś specjalnemu ciału, które reprezentujące interesy społeczne i dba o przestrzeganie procedur i służbę tej grupy zawodowej dla obywateli, więc jeśli tego nie przywrócimy, to będziemy mieli do czynienia z katastrofą państwa, bo to państwo zostanie w końcu przez kogoś sprywatyzowane i stanie się igraszką w ich rękach.

Ale wierzę, że te ostatnie sprawy bardzo pomogą - szczególnie sprawy Jaruzelskiego, Kociołka i Beaty Sawickiej - bo mam nadzieję, one wstrząsną opinią publiczną i zmobilizują ludzi, żeby się bronili. No bo jak nie będziemy bronić swojego państwa i własnych interesów, to państwa polskiego nie będzie. Ono nominalnie na mapie będzie miało jakieś granice - tak, jak to miało miejsce po II rozbiorze - tylko nie będzie miało żadnej podmiotowości, nie będzie decydowało o swoim losie i swoich obywatelach. I to jest pytanie, jaką my chcemy mieć przyszłość i ta sprawa, myślę, jest bardzo ciekawa - w tej chwili myślę, wchodzimy w taki moment, który pokaże, czy społeczeństwo jest zdolne samo się bronić, czy woli wyemigrować i szukać szczęścia gdzieś indziej.


not. zrk
[fot. Facebook, profil Adama Słomki]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook