Jedynie prawda jest ciekawa


Słomka o „wSieci”: analogie do PRL

06.03.2013

"Orzeczenie sądu w sprawie tygodnika „W Sieci” może wynikać z braku lustracji i dekomunizacji wymiaru sprawiedliwości" - pisze w liście otwartym do redaktora naczelnego gazety Adam Słomka.

Warszawa, 6 marca 2013 r.

 

Redaktor Naczelny „W Sieci”

Jacek Karnowski

 

LIST OTWARTY

 

Szanowny Panie Redaktorze !

Jako były przewodniczący Komisji Kultury i Środków Przekazu Sejmu RP I kadencji pragnę wyrazić swoją solidarność z Redakcją „W Sieci”.

Nowy projekt medialny zbudowany na zdrowych podstawach oraz wysokich kwalifikacjach dziennikarskich stał się ważnym źródłem informacji dla tysięcy odbiorców.

Decyzja sądu rodzi poważne wątpliwości zwłaszcza w kontekście art. 9 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i w świetle art. 2, 14, 54.1 oraz 54.2 Konstytucji RP. Moim zdaniem „zabezpieczenie” interesów strony postępowania sądowego nie może stać w sprzeczności z interesem społecznym, prawem europejskim czy zapisami Ustawy Zasadniczej.

Uważam, że orzeczenie sądu w sprawie tygodnika „W Sieci” może wynikać z braku lustracji i dekomunizacji wymiaru sprawiedliwości. Mentalne czerpanie w tym przypadku z wzorców funkcjonowania państwa totalitarnego jest efektem pozostawienia w wymiarze sprawiedliwości blisko 1000 sędziów, którzy orzekali w sprawach politycznych w latach 80-tych XX wieku. Trzeba wspomnieć, że tysiące działaczy opozycji łamało cenzurę w PRL-u roznosząc druki, czasopisma czy książki wydawane przez środowiska wolnościowe. Sądy PRL wielu z nas skazywały za kolportaż tych materiałów na wysokie kary. Nasze działania miały wtedy godzić w „przyjaźń polsko-radziecką” lub „interes PRL”, itd. To praca środowisk opozycyjnych doprowadziła do przełamania cenzury czasów komunizmu i była podstawą dla wypracowanych standardów w zakresie wolności prasy. Dziś, spora część materiałów ukazujących się „W Sieci” godzi w doraźne interesy Platformy Obywatelskiej. W takiej sytuacji uprawnione jest szukanie analogii do czasów PRL na intencje tkwiące u podstaw tej decyzji sądu.

W Sejmie RP III kadencji zgłosiłem zapytanie nr 4006 w sprawie możliwości ograniczenia kolportażu niektórych wydawnictw i zgodności takich działań z art. 54 Konstytucji RP. W odpowiedzi na moją interwencję ówczesny minister sprawiedliwości Stanisław Iwanicki, stwierdzał, cyt. „(...) regulacje tworzą spójny system ochrony wolności prasy, ograniczający do minimum możliwość dokonywania, w drodze indywidualnych rozstrzygnięć lub nawet aktów normatywnych stojących w hierarchii źródeł prawa w Polsce poniżej Konstytucji, ingerencji w zakres korzystania z owej wolności. System ten zarazem nie zezwala na czyjekolwiek i jakiekolwiek tego rodzaju ingerencje nieznajdujące wyraźnej podstawy ustawowej, podstawy obejmującej tak przedmiot, jak i kompetencję podmiotu do niej uprawnionego. Ingerencje sprzeczne z tymi zasadami byłyby ipso facto bezprawne, w tym oczywiście także w znaczeniu ich niekonstytucyjności”.

Sąd zakazujący wydawania „W Sieci” w sposób rażący pominął interes społeczny i prawo do informacji i oceny pracy instytucji państwowych oraz rządzącej ekipy. Dlatego uważamy, że orzeczenie w tej sprawie powinno być natychmiast uchylone.

 

Z wyrazami szacunku

(-) Adam Słomka

Przewodniczący KPN-OP

Poseł na Sejm RP (1991-2001)

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook