Jedynie prawda jest ciekawa


Słomka o „wSieci”: analogie do PRL

06.03.2013

"Orzeczenie sądu w sprawie tygodnika „W Sieci” może wynikać z braku lustracji i dekomunizacji wymiaru sprawiedliwości" - pisze w liście otwartym do redaktora naczelnego gazety Adam Słomka.

Warszawa, 6 marca 2013 r.

 

Redaktor Naczelny „W Sieci”

Jacek Karnowski

 

LIST OTWARTY

 

Szanowny Panie Redaktorze !

Jako były przewodniczący Komisji Kultury i Środków Przekazu Sejmu RP I kadencji pragnę wyrazić swoją solidarność z Redakcją „W Sieci”.

Nowy projekt medialny zbudowany na zdrowych podstawach oraz wysokich kwalifikacjach dziennikarskich stał się ważnym źródłem informacji dla tysięcy odbiorców.

Decyzja sądu rodzi poważne wątpliwości zwłaszcza w kontekście art. 9 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i w świetle art. 2, 14, 54.1 oraz 54.2 Konstytucji RP. Moim zdaniem „zabezpieczenie” interesów strony postępowania sądowego nie może stać w sprzeczności z interesem społecznym, prawem europejskim czy zapisami Ustawy Zasadniczej.

Uważam, że orzeczenie sądu w sprawie tygodnika „W Sieci” może wynikać z braku lustracji i dekomunizacji wymiaru sprawiedliwości. Mentalne czerpanie w tym przypadku z wzorców funkcjonowania państwa totalitarnego jest efektem pozostawienia w wymiarze sprawiedliwości blisko 1000 sędziów, którzy orzekali w sprawach politycznych w latach 80-tych XX wieku. Trzeba wspomnieć, że tysiące działaczy opozycji łamało cenzurę w PRL-u roznosząc druki, czasopisma czy książki wydawane przez środowiska wolnościowe. Sądy PRL wielu z nas skazywały za kolportaż tych materiałów na wysokie kary. Nasze działania miały wtedy godzić w „przyjaźń polsko-radziecką” lub „interes PRL”, itd. To praca środowisk opozycyjnych doprowadziła do przełamania cenzury czasów komunizmu i była podstawą dla wypracowanych standardów w zakresie wolności prasy. Dziś, spora część materiałów ukazujących się „W Sieci” godzi w doraźne interesy Platformy Obywatelskiej. W takiej sytuacji uprawnione jest szukanie analogii do czasów PRL na intencje tkwiące u podstaw tej decyzji sądu.

W Sejmie RP III kadencji zgłosiłem zapytanie nr 4006 w sprawie możliwości ograniczenia kolportażu niektórych wydawnictw i zgodności takich działań z art. 54 Konstytucji RP. W odpowiedzi na moją interwencję ówczesny minister sprawiedliwości Stanisław Iwanicki, stwierdzał, cyt. „(...) regulacje tworzą spójny system ochrony wolności prasy, ograniczający do minimum możliwość dokonywania, w drodze indywidualnych rozstrzygnięć lub nawet aktów normatywnych stojących w hierarchii źródeł prawa w Polsce poniżej Konstytucji, ingerencji w zakres korzystania z owej wolności. System ten zarazem nie zezwala na czyjekolwiek i jakiekolwiek tego rodzaju ingerencje nieznajdujące wyraźnej podstawy ustawowej, podstawy obejmującej tak przedmiot, jak i kompetencję podmiotu do niej uprawnionego. Ingerencje sprzeczne z tymi zasadami byłyby ipso facto bezprawne, w tym oczywiście także w znaczeniu ich niekonstytucyjności”.

Sąd zakazujący wydawania „W Sieci” w sposób rażący pominął interes społeczny i prawo do informacji i oceny pracy instytucji państwowych oraz rządzącej ekipy. Dlatego uważamy, że orzeczenie w tej sprawie powinno być natychmiast uchylone.

 

Z wyrazami szacunku

(-) Adam Słomka

Przewodniczący KPN-OP

Poseł na Sejm RP (1991-2001)

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook