Jedynie prawda jest ciekawa


Słomka: Na złodzieju czapka gore

27.09.2013

Federacja Rosyjska usiłuje zrzucić na Polskę i Bułgarię odpowiedzialność za brak nadzoru nad miejscami, w których składowała i składuje broń - pisze Adam Słomka.

Szef Administracji (Kancelarii) Prezydenta Federacji Rosyjskiej Siergiej Iwanow wyjaśniał – w rozmowie z rosyjską telewizją państwową Rossija – pochodzenie napisu cyrylicą na znalezionym przez ekspertów ONZ na miejscu ataku chemicznego pod Damaszkiem fragmencie pocisku rakietowego, wykorzystanego do przeniesienia głowicy z sarinem.

Broń z rosyjskich magazynów jest obecna wszędzie tam,  gdzie są „miejsca zapalne”. Dosyć dobrze pokazuje to nawet lewicujący Hollywood w filmie „Pan życia i śmierci” z Nicolasem Cage w roli głównej, gdzie znany aktor odtwarza postać międzynarodowego handlarza bronią Wiktora Anatoliewicza Buta. Można mieć pewność, że przebywający w amerykańskim więzieniu But dawno przekazał USA informacje dotyczące tego komu i co sprzedał. Jak twierdzi sam handlarz bronią, dostarczał on broń do wszystkich armii świata z wyjątkiem Armii Zbawienia.

Można się domyśleć, że w tamtych czasach – a także później – radziecką broń dostarczano do wielu państw. Pragnę zauważyć, że nielicencyjną radziecką broń dostarczali nasi dawni partnerzy i przyjaciele z rozsądku z państw Europy Wschodniej – Polski i Bułgarii. W formie nielicencyjnej. Dlatego nawet nie wiemy, co tam dostarczano. Jednak broń dostarczano (…). Wszelako jeden fakt jest powszechnie znany – ZSRR nigdy nie dostarczał Syrii i jakimkolwiek innym państwom głowic z sarinem - oznajmił Siergiej Iwanow.

Po pierwsze. Wątpię aby na wytwarzanej w PRL-u broni specjalnie nanoszono jakiekolwiek napisy cyrylicą. Do tego Armia Czerwona wycofując się w latach 90-tych XX wieku z okupowanych krajów Bloku Wschodniego swoje nadwyżki broni sprzedawała za pośrednictwem własnych wojskowych czy właśnie osób pokroju Wiktora Anatoliewicza Buta. Trzeba dodać, że Rosjanie opuszczając bazy w Polsce ze ścian wyrywali nawet pisuary – trudno więc uznać, że cokolwiek mającego jakąkolwiek wartość pozostawiono. Bezwartościowych monumentów sławiących ZSRR nie zabrano. Pozostawiono też agentów i zbrodniarzy komunistycznych w postaci Jaruzelskiego czy Kiszczaka.

Po drugie. W 2013 roku w Polsce i Bułgarii środowiska patriotyczne domagają się głośno oczyszczenia własnych państw z komunistycznych monumentów. Niedawno w Sofii Bułgarzy na pomniku „wdzięczności” przez artystyczny performance przepraszali za inwazję na Czechosłowację w 1968 roku. Widać, że Putin postanowił udzielić specyficznego napomnienia zapominając, że Polacy cyrylicy używali „z prikazu”, np. w czasie zaborów w XIX wieku. Jednak w Syrii tak starej broni nie odnaleziono.

Widać, że pozytywne oceny ministra Sikorskiego wygłaszane niedawno na temat rosyjskiej propozycji rozwiązania problemu syryjskiej broni chemicznej dały Putinowi sygnał polskiej słabości i powód do bezczelnej próby przerzucenia na Polskę choćby części odpowiedzialności za śmierć dzieci w niedawnym ataku chemicznym.

Domagam się w tej sytuacji natychmiastowej reakcji polskiego MSZ na rosyjską prowokację.

Adam Słomka

Przewodniczący KPN-Obóz Patriotyczny, poseł na Sejm RP (1991-2001).

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!

[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook