Jedynie prawda jest ciekawa


Słomka: Moskwa straszy kraje bałtyckie!

28.08.2013

W tym kontekście wypowiedź Aleksandrowa wskazuje, że Polska musi podnieść zdolność bojową naszych sił zbrojnych. Trzeba przypomnieć, że Rosja prowadziła już wojnę z Gruzją i nie oglądała się na żaden mandat międzynarodowy – pisze Adam Słomka.

Portal onet.pl informuje, że Michaił Aleksandrow, ekspert z Instytutu Wspólnoty Niepodległych Państw w Moskwie napisał na swoim blogu, że "jeżeli Stany Zjednoczone wejdą do Syrii, Rosja powinna zająć kraje bałtyckie". "Jeśli Syria zostanie zaatakowana z naruszeniem prawa międzynarodowego, Rosja powinna zająć kraje bałtyckie. Rozmieszczenie rosyjskich wojsk w krajach bałtyckich powinno odbyć się przy minimalnych stratach, a może nawet bez strat. Uważam, że połowa ludności Łotwy i Estonii przywita wojska rosyjskie z kwiatami, jak to było w 1940 roku" – czytamy dalej.

Sprawa ludobójstwa w Syrii wskazuje, że ONZ zaczyna przypominać Ligę Narodów. Uzgodnienie wspólnego stanowiska na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych wobec permanentnej blokady ze strony Rosji jest de facto niemożliwe. W tym kontekście wypowiedź Aleksandrowa wskazuje, że Polska musi podnieść zdolność bojową naszych sił zbrojnych. Trzeba przypomnieć, że Rosja prowadziła już wojnę z Gruzją i nie oglądała się na żaden mandat międzynarodowy – odrywając od napadniętego państwa spory kawałek terytorium. Polskie władze powinny natychmiast zaostrzyć kurs wobec Kremla przypominając, że na ponowne ustalenie wpływów w państwach bałtyckich Rosja nie może liczyć. Pakt z 23 sierpnia 1939 roku nie może być żadnym argumentem dla jakichkolwiek roszczeń terytorialnych wobec Estonii, Litwy czy Łotwy.

Na sytuację geopolityczną Polski ale i państw bałtyckich będzie miał wpływ kierunek, w którym pójdzie Ukraina. Poza istotną kwestią odpowiedzialności za ludobójstwo dokonane przez ukraińskie OUN/UPA na Polakach trzeba wspomnieć też wspólną walkę z Rosją w roku 1920. 25 marca 1920 roku wybitny polski polityk i lider PPS Ignacy Daszyński, cyt. „W historii często czytamy, że nie raz i nie dwa lała się niepotrzebnie polska i ukraińska krew w walce ze sobą, a walka ta zniesławiła oba narody i doprowadziła do utraty niepodległości Polski i Ukrainy przed silniejszymi wrogami, którzy tylko czekali na nasze osłabienie, by narzucić nam jarzmo niewoli, ciężkie kajdany. Ale obecna Polska staje na drogę nowego porozumienia z Ukrainą i ja uroczyście oświadczam, że nie może być wolnej Polski bez wolnej Ukrainy i wolnej Ukrainy bez wolnej Polski”. Przedwojenny polski przedstawiciel antykomunistycznej lewicy nie mógł przewidzieć ludobójstwa dokonanego później na naszych rodakach Tyle, że dosyć jasno i nadal aktualnie związał sprawę niepodległości ze współpracą z naszym sąsiadem.

Pamiętamy doskonale wkład gen. Ukraińskiej Republiki Ludowej Marko Daniłowicza Bezruczki (np. obrona Zamościa) oraz wojska ukraińskiego w obronę przez rosyjskim imperializmem w jego komunistycznym wydaniu w roku 1920. W kontekście wypowiedzi Aleksandrowa musimy być przygotowani, że Federacja Rosyjska nie jest państwem demokratycznym - a „uśpionym agresorem” - który szuka każdego pretekstu dla poszerzenia swojego terytorium.

Adam Słomka

Przewodniczący KPN-Obóz Patriotyczny,

poseł na sejm RP (1991-2001)

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot:PAP/Jakub Kamiński]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook