Jedynie prawda jest ciekawa


Słomka: likwidować pomniki okupantów

14.05.2014

„Opór dotyczący likwidacji pomników jest tak duży, ponieważ w tej sprawie chodzi o chęć ochrony żywych zbrodniarzy” - mówi rozmowa z Adamem Słomką, liderem KPN.

Stefczyk.info: Udało się w Katowicach zdemontować pomnik poświęcony Armii Czerwonej, która najechała i okupowała Polskę. Na ogół nie słyszymy o takich decyzjach. Czy to światełko w tunelu?

Adam Słomka: To na pewno jest dobra wiadomość, że udało się ten pomnik zdemontować. Rada Miasta od wielu lat usiłowała to zrobić, przyjmowała uchwały dotyczące usunięcia tego monumentu z centrum Katowic. On został przesunięty na cmentarz sowiecki. To jest dobra wiadomość. W tej sprawie udało się wytworzyć silną presję. Działali kombatanci, KPN, Solidarni 2010, radni PiS. Ta inicjatywa się ładnie rozwinęła.

Pan był obecny w czasie demontażu pomnika? Czy były jakieś problemy?

Do tej pory policja broniła tego pomnika, zdarzały się aresztowania, pobicia. Dziś również byli tam tajniacy, którzy się na mnie rzucili, ponieważ zacząłem fotografować to, co się dzieje. Martwi mnie jednak również to, że wiceprezydent, z PiSu, nie nagłośnił tej sprawy, że nie zapowiedział demontażu. Tymczasem to należałoby pokazywać w telewizji. To trzeba utrwalać, dawać ludziom satysfakcję, że okupantów pomniki się likwiduje, że okupanci znikają z monumentów. Tego mi zabrakło. Robienie tego o 6:45 to jak ukrywanie przed opinią publiczną takich wydarzeń. A szkoda.

Dlaczego to tak ważne?

Wiele krwi przelano, wiele polskiej krwi przelali zbrodniarze. Na Śląsku działy się straszne rzeczy. Likwidacja pomnika jest więc krokiem w dobrą stronę. Jednak – szczególnie biorąc pod uwagę wydarzenia na Ukrainie – jest to krok bardzo nieśmiały. Resztę takich reliktów należy usunąć.

Mówi pan o pomnikach?

Głównie chodzi o funkcjonariuszy, którzy kierują policją, prokuraturą czy sądami, a są zbrodniarzami komunistycznymi. Takich ludzi wciąż jest dużo. I w rzeczywistości o to toczy się gra. Pomniki są pewnym symbolem, ale gra toczy się o ludzi wciąż żyjących w Polsce.

Atmosfera w Polsce sprzyja usuwaniu pomników Armii Czerwonej? Czy ich usuwanie ma miejsce wbrew polskim realiom?

Widzę, że jest trochę lepiej od czasu, gdy Rosja się obnażyła na Ukrainie. Jest teraz łatwiej. Klimat jest lepszy. Medialne przekazy również się trochę poprawiły. Zdaję mi się, że to idzie w dobrą stronę. Jednak wolno. Opór dotyczący likwidacji pomników jest tak duży, ponieważ w tej sprawie chodzi o chęć ochrony żywych zbrodniarzy. Rzeczy najprostszych nie udaje się załatwić, więc co tu mówić o oczyszczeniu Polski z prokuratorów, policjantów, sędziów, którzy są odpowiedzialni za zbrodnie komunistyczne. Oni są najważniejszym reliktem komunizmu, z którym się zmagamy. Pomniki są jedynie elementem dekoracyjno-symbolicznym. One są ważne, ponieważ w przestrzeni symbolicznej miast nie może być symboli okupantów.

One jednak wciąż stoją.

To, że jest ich jeszcze 300, dowodzi, że nie wciąż nie jest dobrze. Na początku lat 90. dzięki akcji KPN udało się usunąć wiele takich pomników, ale wciąż jest ich kilkaset. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie wspólna akcja środowisk patriotycznych pozwoli wymieść te pomniki z polskich miast.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Piotr Pietrasz]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook