Jedynie prawda jest ciekawa


Słomka: likwidować pomniki okupantów

14.05.2014

„Opór dotyczący likwidacji pomników jest tak duży, ponieważ w tej sprawie chodzi o chęć ochrony żywych zbrodniarzy” - mówi rozmowa z Adamem Słomką, liderem KPN.

Stefczyk.info: Udało się w Katowicach zdemontować pomnik poświęcony Armii Czerwonej, która najechała i okupowała Polskę. Na ogół nie słyszymy o takich decyzjach. Czy to światełko w tunelu?

Adam Słomka: To na pewno jest dobra wiadomość, że udało się ten pomnik zdemontować. Rada Miasta od wielu lat usiłowała to zrobić, przyjmowała uchwały dotyczące usunięcia tego monumentu z centrum Katowic. On został przesunięty na cmentarz sowiecki. To jest dobra wiadomość. W tej sprawie udało się wytworzyć silną presję. Działali kombatanci, KPN, Solidarni 2010, radni PiS. Ta inicjatywa się ładnie rozwinęła.

Pan był obecny w czasie demontażu pomnika? Czy były jakieś problemy?

Do tej pory policja broniła tego pomnika, zdarzały się aresztowania, pobicia. Dziś również byli tam tajniacy, którzy się na mnie rzucili, ponieważ zacząłem fotografować to, co się dzieje. Martwi mnie jednak również to, że wiceprezydent, z PiSu, nie nagłośnił tej sprawy, że nie zapowiedział demontażu. Tymczasem to należałoby pokazywać w telewizji. To trzeba utrwalać, dawać ludziom satysfakcję, że okupantów pomniki się likwiduje, że okupanci znikają z monumentów. Tego mi zabrakło. Robienie tego o 6:45 to jak ukrywanie przed opinią publiczną takich wydarzeń. A szkoda.

Dlaczego to tak ważne?

Wiele krwi przelano, wiele polskiej krwi przelali zbrodniarze. Na Śląsku działy się straszne rzeczy. Likwidacja pomnika jest więc krokiem w dobrą stronę. Jednak – szczególnie biorąc pod uwagę wydarzenia na Ukrainie – jest to krok bardzo nieśmiały. Resztę takich reliktów należy usunąć.

Mówi pan o pomnikach?

Głównie chodzi o funkcjonariuszy, którzy kierują policją, prokuraturą czy sądami, a są zbrodniarzami komunistycznymi. Takich ludzi wciąż jest dużo. I w rzeczywistości o to toczy się gra. Pomniki są pewnym symbolem, ale gra toczy się o ludzi wciąż żyjących w Polsce.

Atmosfera w Polsce sprzyja usuwaniu pomników Armii Czerwonej? Czy ich usuwanie ma miejsce wbrew polskim realiom?

Widzę, że jest trochę lepiej od czasu, gdy Rosja się obnażyła na Ukrainie. Jest teraz łatwiej. Klimat jest lepszy. Medialne przekazy również się trochę poprawiły. Zdaję mi się, że to idzie w dobrą stronę. Jednak wolno. Opór dotyczący likwidacji pomników jest tak duży, ponieważ w tej sprawie chodzi o chęć ochrony żywych zbrodniarzy. Rzeczy najprostszych nie udaje się załatwić, więc co tu mówić o oczyszczeniu Polski z prokuratorów, policjantów, sędziów, którzy są odpowiedzialni za zbrodnie komunistyczne. Oni są najważniejszym reliktem komunizmu, z którym się zmagamy. Pomniki są jedynie elementem dekoracyjno-symbolicznym. One są ważne, ponieważ w przestrzeni symbolicznej miast nie może być symboli okupantów.

One jednak wciąż stoją.

To, że jest ich jeszcze 300, dowodzi, że nie wciąż nie jest dobrze. Na początku lat 90. dzięki akcji KPN udało się usunąć wiele takich pomników, ale wciąż jest ich kilkaset. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie wspólna akcja środowisk patriotycznych pozwoli wymieść te pomniki z polskich miast.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Piotr Pietrasz]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook