Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Słomka: Kręcący lody chcą układu z RAŚ

05.12.2014

„RAŚ ściągał gigantyczne pieniądze z kolei, Stadionu Śląskiego, czy organizował w zarządzanych przez autonomistów muzeach pro-niemieckie wystawy” - mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info Adam Słomka, były wieloletni poseł KPN i działacz opozycji PRL.

Stefczyk.info: W śląskim Sejmiku zawiązała się koalicja PO-PSL-SLD, pomimo wcześniejszych zapowiedzi, że to Ruch Autonomii Śląska będzie koalicjantem rządzącej dwójki. Dlaczego RAŚ wyleciało z układu?

Adam Słomka: Nie można w tym przypadku wykluczyć interwencji abp Wiktora Skworca, który miał rozmawiać w tej sprawie z prezydentem Bronisławem Komorowskim, który jak wiemy od zawsze w dość nieprzychylnych słowach wypowiadał się o RAŚ.

Rola abp Skworca mogła być znacząca?

Działania biskupa nie są mocno nagłaśniane w mediach. Jednak warto zaznaczyć, że mocno zmienił on swój front w ostatnim czasie. Słychać to w jego kazaniach. Dawniej był sprzymierzeńcem układu Okrągłego Stołu i opcji pro-liberalnej, a w tej chwili wydaje mi się, że zdecydował się na kurs chadecki.

Podobno śląscy działacze Platformy Obywatelskiej nie są zadowoleni z połączenia sił z SLD. Dlaczego?

Osoby, który kręcą lody, to najczęściej ludzie chcący powtórki układu rządzącego Śląskiem przez część poprzedniej kadencji samorządu. Jak wiemy koalicja PO-RAŚ miała większość, co skończyło się z fatalnymi skutkami dla Śląska. RAŚ ściągał gigantyczne pieniądze z kolei, Stadionu Śląskiego, czy organizował w zarządzanych przez autonomistów muzeach pro-niemieckie wystawy. To był typowy układ finansowy. Dla RAŚ władza to nie jest sprawowanie dobra publicznego, lecz dorwanie się do spółek i pieniędzy.

Ale ten układ ma też przeciwników?

Tak. To osoby, które widzą, że Platforma Obywatelska się zużywa i traci poparcie nawet na Śląsku, który dawniej był jednym z jej bastionów. Zobaczymy, która grupa ostatecznie wygra. Osobiście uważam, że będę szli w stronę bezideową, chcąc brać wszystko, aby jeszcze chwilę utrzymać się u władzy.

Rozmawiał Łukasz Żygadło 

Słowa kluczowe:

Adam Słomka

,

RAŚ

,

autonomia

,

koalicja

Warto poczytać

 1. siwsieci 28.05.2017

  Nowy numer tygodnika "wSieci"

  Tygodnik „wSieci” ujawnia, że za atakiem na festiwal w Opolu stoją wielkie interesy prywatnych telewizji i kolejna próba uderzenia w Prawo i Sprawiedliwość.

 2. sasekk 28.05.2017

  Sasin: Dzięki Bogu Komorowski nie jest prezydentem

  Poseł Prawa i Sprawiedliwości o wypowiedzi byłego prezydenta.

 3. jachnikSI 28.05.2017

  Kukiz'15 do PO: Przyjmijcie uchodźców do własnego domu

  "Jeśli PO i N uważa, że powinno się przyjmować uchodźców, to zacznijcie od siebie. Przyjmijcie do własnego domu" - powiedział w programie "Woronicza 17" Jerzy Jachnik z Kukiz’15.

 4. woronicza17SI 28.05.2017

  Min. Kownacki mocno do opozycji

  "Jaką trzeba być opozycją, by co roku osłabiać pozycję polskiego rządu?" - pytał wiceminister obrony narodowej na antenie TVP Info w programie "Woronicza 17".

 5. rybafratriaSI 28.05.2017

  Prof. Ryba: Trump nie bawi się w gierki

  "Donald Trump jest kimś w rodzaju kowboja, czyli nie bawi się w pewne procedury dyplomatyczne i upiększanie rzeczywistości".

 6. Anna-Pamula-gfdfdgfd 27.05.2017

  Gość TVN24: Ginie 10 Polaków, ale uratowaliśmy 6999 osób

  Tak na temat przyjęcia 7 tys. uchodźców do Polski wypowiedziała się reporterka związana z "Gazetą Wyborczą".

 7. prof-Nowak-dsdsadsasad 27.05.2017

  Prof. Nowak o polskiej wolności

  "Tyle osób przylgnęło do polskości przez te wieki przychodząc z zewnątrz, bo zafascynowali się wzorem wolności, którego gdzie indziej nie było".

 8. zimek 27.05.2017

  Ziemkiewicz: W cywilizowanym państwie Szubartowicze rozrzucają gnój na polach

  Rafał Ziemkiewicz punktuje byłego dziennikarza Polskiego Radia.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook