Jedynie prawda jest ciekawa

Słomka: Kręcący lody chcą układu z RAŚ

05.12.2014

„RAŚ ściągał gigantyczne pieniądze z kolei, Stadionu Śląskiego, czy organizował w zarządzanych przez autonomistów muzeach pro-niemieckie wystawy” - mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info Adam Słomka, były wieloletni poseł KPN i działacz opozycji PRL.

Stefczyk.info: W śląskim Sejmiku zawiązała się koalicja PO-PSL-SLD, pomimo wcześniejszych zapowiedzi, że to Ruch Autonomii Śląska będzie koalicjantem rządzącej dwójki. Dlaczego RAŚ wyleciało z układu?

Adam Słomka: Nie można w tym przypadku wykluczyć interwencji abp Wiktora Skworca, który miał rozmawiać w tej sprawie z prezydentem Bronisławem Komorowskim, który jak wiemy od zawsze w dość nieprzychylnych słowach wypowiadał się o RAŚ.

Rola abp Skworca mogła być znacząca?

Działania biskupa nie są mocno nagłaśniane w mediach. Jednak warto zaznaczyć, że mocno zmienił on swój front w ostatnim czasie. Słychać to w jego kazaniach. Dawniej był sprzymierzeńcem układu Okrągłego Stołu i opcji pro-liberalnej, a w tej chwili wydaje mi się, że zdecydował się na kurs chadecki.

Podobno śląscy działacze Platformy Obywatelskiej nie są zadowoleni z połączenia sił z SLD. Dlaczego?

Osoby, który kręcą lody, to najczęściej ludzie chcący powtórki układu rządzącego Śląskiem przez część poprzedniej kadencji samorządu. Jak wiemy koalicja PO-RAŚ miała większość, co skończyło się z fatalnymi skutkami dla Śląska. RAŚ ściągał gigantyczne pieniądze z kolei, Stadionu Śląskiego, czy organizował w zarządzanych przez autonomistów muzeach pro-niemieckie wystawy. To był typowy układ finansowy. Dla RAŚ władza to nie jest sprawowanie dobra publicznego, lecz dorwanie się do spółek i pieniędzy.

Ale ten układ ma też przeciwników?

Tak. To osoby, które widzą, że Platforma Obywatelska się zużywa i traci poparcie nawet na Śląsku, który dawniej był jednym z jej bastionów. Zobaczymy, która grupa ostatecznie wygra. Osobiście uważam, że będę szli w stronę bezideową, chcąc brać wszystko, aby jeszcze chwilę utrzymać się u władzy.

Rozmawiał Łukasz Żygadło 

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook