Jedynie prawda jest ciekawa


Słomka: Kręcący lody chcą układu z RAŚ

05.12.2014

„RAŚ ściągał gigantyczne pieniądze z kolei, Stadionu Śląskiego, czy organizował w zarządzanych przez autonomistów muzeach pro-niemieckie wystawy” - mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info Adam Słomka, były wieloletni poseł KPN i działacz opozycji PRL.

Stefczyk.info: W śląskim Sejmiku zawiązała się koalicja PO-PSL-SLD, pomimo wcześniejszych zapowiedzi, że to Ruch Autonomii Śląska będzie koalicjantem rządzącej dwójki. Dlaczego RAŚ wyleciało z układu?

Adam Słomka: Nie można w tym przypadku wykluczyć interwencji abp Wiktora Skworca, który miał rozmawiać w tej sprawie z prezydentem Bronisławem Komorowskim, który jak wiemy od zawsze w dość nieprzychylnych słowach wypowiadał się o RAŚ.

Rola abp Skworca mogła być znacząca?

Działania biskupa nie są mocno nagłaśniane w mediach. Jednak warto zaznaczyć, że mocno zmienił on swój front w ostatnim czasie. Słychać to w jego kazaniach. Dawniej był sprzymierzeńcem układu Okrągłego Stołu i opcji pro-liberalnej, a w tej chwili wydaje mi się, że zdecydował się na kurs chadecki.

Podobno śląscy działacze Platformy Obywatelskiej nie są zadowoleni z połączenia sił z SLD. Dlaczego?

Osoby, który kręcą lody, to najczęściej ludzie chcący powtórki układu rządzącego Śląskiem przez część poprzedniej kadencji samorządu. Jak wiemy koalicja PO-RAŚ miała większość, co skończyło się z fatalnymi skutkami dla Śląska. RAŚ ściągał gigantyczne pieniądze z kolei, Stadionu Śląskiego, czy organizował w zarządzanych przez autonomistów muzeach pro-niemieckie wystawy. To był typowy układ finansowy. Dla RAŚ władza to nie jest sprawowanie dobra publicznego, lecz dorwanie się do spółek i pieniędzy.

Ale ten układ ma też przeciwników?

Tak. To osoby, które widzą, że Platforma Obywatelska się zużywa i traci poparcie nawet na Śląsku, który dawniej był jednym z jej bastionów. Zobaczymy, która grupa ostatecznie wygra. Osobiście uważam, że będę szli w stronę bezideową, chcąc brać wszystko, aby jeszcze chwilę utrzymać się u władzy.

Rozmawiał Łukasz Żygadło 

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook