Jedynie prawda jest ciekawa


Słomka: Klub generalski imienia Moczara?

22.04.2014

Pozostaje poważna wątpliwość o gwarancje bezpieczeństwa informacji, którymi dysponuje MON III RP dzięki NATO skoro komukolwiek przychodzi do głowy „przy śledziku” toczyć rozmowy ze skompromitowanymi generałami z czasów PRL – pisze Adam Słomka.

Portal wPolityce.pl podał informację o szokujących kontaktach obecnych wysokich rangą wojskowych ze skompromitowanymi, komunistycznymi generałami. Pisze o tym „Rzeczpospolita”. Sprawa dotyczy Klubu Generałów, która ma zrzeszać - generałów WRON czy prowadzących antysemickie nagonki w 1968 r. Tymczasem w październiku 2013 r. na wPolityce.pl podniosłem publicznie zarzuty dotyczące umowy o współpracy MON z kręgiem towarzyskim generałów nobilitowanych za służbę w komunistycznej armii przez Wojciecha Jaruzelskiego.

Przypomniałem, że „(...) Siemoniak umożliwia przez swoje działania odtworzenie międzynarodówki komunistycznych wojskowych, których życiowa droga jest zaprzeczeniem wszystkich wartości, którym powinien służyć polski oficer. Dlatego powinien podać się do dymisji albowiem zamiast dbać o kreowanie nowych dowódców polskich sił zbrojnych czerpie garściami z absolwentów radzieckich szkół wojskowych - odpowiedzialnych za realizację wprowadzenia nielegalnego stanu wojennego. Minister musiał mieć wiedzę, że od 2 czerwca 2012 roku rodzime, generalskie forum towarzyskie współpracuje z Klubem Generałów Republiki Słowackiej, któremu przewodniczy absolwent Akademii Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych ZSRR im. K. Woroszyłowa w Moskwie generał František Blanárik.

Całkiem niedawno słowackie media ujawniły dokumenty z archiwów tajnej czechosłowackiej policji (StB) z których wynikało, że Blanárik współpracował aż do upadku komuny z wojskowym wywiadem (VKR) - wydając „przy okazji” w ręce komunistów kilka osób. Generał Blanárik został zmuszony w atmosferze skandalu do rezygnacji z funkcji szefa słowackiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego (NBU). Reasumując. Opłakany stan polskiej armii czy skandale korupcyjne przy przetargach mają związek z kierunkiem przyjętym przez ministra Tomasza Siemoniaka. Ulega on wpływowemu lobby postkomunistycznemu, czego wyrazem była na przykład zgoda na państwowy pogrzeb zbrodniarza generała Floriana Siwickiego na cmentarzu powązkowskim.

Komunistyczni wojskowi traktują MON III RP za dalszego gwaranta własnych działań i interesów. Skoro minister wybrał za partnerów wojskowych wychowanych na Akademii Sztabu Generalnego ZSRR im. K. Woroszyłowa w Moskwie … to winien odejść z zajmowanego stanowiska. Potrzebujemy ministra gotowego reprezentować i bronić polskich interesów.

Ponadto pilnego zbadania wymagają związki między polskim i słowackim „Klubem Generałów” z uwzględnieniem wszystkich „kontaktów towarzyskich” wymienionych środowisk z innymi „bratnimi” absolwentami wspomnianej akademii wojskowej - ze szczególnym uwzględnieniem aktywnych dziś dowódców armii Federacji Rosyjskiej (...)”.

Jak widać - wobec braku reakcji MON - publiczne napomnienia nie są argumentem, który spowodować może rezygnację resortu z uczestnictwa w „zorganizowanym przez klub spotkaniu opłatkowym, życzenia składali sobie m.in. naczelny prokurator wojskowy w stanie wojennym gen. Józef Szewczyk, były członek WRON gen. Józef Baryła oraz… obecny dowódca generalny rodzajów wojsk gen. Lech Majewski”.

Zasadniczo ... gdy opiniotwórczy "New York Times" pisze, że „eksperci wojskowi twierdzą, że strategia stosowana obecnie przez Kreml na Ukrainie najpewniej będzie realizowana na obszarach, gdzie są skupiska etnicznych Rosjan, nawet na całym obszarze dawnego bloku wschodniego. (...) Na niebezpieczeństwo bardzo narażone są Gruzja, Mołdawia, Armenia, Azerbejdżan i Azja Środkowa" - uważa cytowany przez nowojorski dziennik były wysokiej rangą doradca NATO Chris Donnelly. Dodał, że "państwa bałtyckie są o wiele mniej narażone, lecz nacisk wciąż będzie wywierany na Polskę i Europę Środkową". Ostentacyjne, przyjazne lub wręcz wylewne kontakty urzędników MON III RP z forum generałów, którzy w większości zaliczyli Akademię Sztabu Generalnego ZSRR im. K. Woroszyłowa w Moskwie powinno wprawić w osłupienie. Do tego w sytuacji, gdy ta towarzyska grupa rozszerza się na innych „oficjeli” z krajów ościennych (generał František Blanárik), co do których można mieć wątpliwości o podstawowe rozumienie zasad demokratycznego państwa. Chyba, że krąg towarzyski zmieni nazwę i doda jako ostatni człon ... Ludowego Wojska Polskiego, np. im. gen. Mieczysława Moczara. Wówczas będzie wszystko jasne i czytelne.

Jednak dziś pozostaje poważna wątpliwość o gwarancje bezpieczeństwa informacji, którymi dysponuje MON III RP dzięki NATO skoro komukolwiek przychodzi do głowy „przy śledziku” toczyć rozmowy ze skompromitowanymi generałami z czasów PRL. Czy nie łatwiej zadzwonić wprost do Moskwy? Trudno zrozumieć sytuację, gdy z Rosji płyną kłamstwa dotyczące rzekomego „stanu wskazującego” gen. Andrzej Błasika, który zginął 10 kwietnia 2010 r. ... ale jakoś "koledzy" z Klubu Generałów mający w większości korzenie wywiedzione z wykładów na Akademii Sztabu Generalnego ZSRR im. K. Woroszyłowa w Moskwie ... milczą!

Polityczna odpowiedzialność spada na obecnie rządzących. Poza reakcją posła Solidarnej Polski Patryka Jakiego z października 2013 r. czy dziś artykułowanymi oczekiwaniami posła Prawa i Sprawiedliwości Bartosza Kownackiego adresowanymi do resortu ... czas też jasno zażądać nie tylko zdystansowania się do towarzyskich sitw ... ale publicznej deklaracji, że polskie służby specjalne są w stanie panować nad bezpieczeństwem danych uzyskanych przez III RP ze strony Paktu Północnoatlantyckiego.

Adam Słomka

Przewodniczący KPN-NIEZŁOMNI,

poseł na Sejm RP (1991-2001)

[fot: PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook