Jedynie prawda jest ciekawa


Słomka: Dusili mnie, aż straciłem przytomność

11.07.2013

Ten funkcjonariusz nie posiadał przy sobie żadnej legitymacji, dodatkowo odmówił udzielania informacji jak się nazywa. Powiedział tylko, że taki dostał rozkaz od przełożonego – mówi działacz opozycji PRL, były poseł Adam Słomka.

Stefczyk.info: 10 lipca w Katowicach, podczas trwania manifestacji „ŻEGNAMY POMNIK WDZIĘCZNOŚCI” został pan pobity do nieprzytomności przed funkcjonariuszy policji. Jak do tego doszło?

Adam Słomka: Akcja policji była podobna do tej sprzed dwóch lat, którą sąd w Katowicach określił jako „bezzasadną”. Wówczas działaniami policji kierował ten sam dowódca - kom. Ryszard Bilski. Dwa lata temu w akcji również brali udział funkcjonariusze policji ubrani po cywilnemu, jednak tym razem okazali się dużo bardziej brutalni. To dziwne, zważywszy na fakt, że wyroki sądu mówią, że ten stary komunistyczny pomnik nie posiada właściciela, więc nie można ścigać nikogo kto chciałby go zniszczyć, więc wszelkie działania policji są bezprawne i absurdalne. To powrót do praktyk z późnego PRL – u.

W którym momencie manifestacji doszło do pobicia?

Było to pod koniec naszej akcji. Najpierw funkcjonariuszy zainteresował mój kolega – dziennikarz Mariusz Cysewski, który manifestował jako pierwszy. Wówczas policjanci rzucili się w jego stronę, ja chciałem stanąć w jego obronie.

Przez kogo był pan bity i duszony?

Trzymali mnie funkcjonariusze cywilni, a duszony byłem przez policjanta umundurowanego. Ten funkcjonariusz nie posiadał przy sobie żadnej legitymacji, dodatkowo odmówił udzielania informacji jak się nazywa. Powiedział tylko, że taki dostał rozkaz od przełożonego. Wiedząc, że akcją dowodzi stary komunistyczny funkcjonariusz z czasów PRL – kom. Ryszard Bilski, nie ma się czemu dziwić.

Ilu policjantów było na miejscu?

Około 40 policjantów umundurowanych, którzy mieli wsparcie w postaci 2-3 tajniaków.

Co powiedzieli lekarze w szpitalu MSW? Czy została zrobiona obdukcja?

Oczywiście mam zrobioną obdukcję. Obrażeń wielkich poza kilkoma siniakami nie ma. Straciłem przytomność, ponieważ jeden z funkcjonariuszy położył się na mnie podczas tej „interwencji”. Perfidnie dusili mnie do tego stopnia aż straciłem przytomność. Ale muszę powiedzieć, że bardzo miło zaskoczyli mnie lekarze, pełniący dyżur w szpitalu MSW. Byli oburzeni zachowaniem policji, szczególnie, że byli na miejscu zdarzenia.

Jakie będą pana dalsze działania w tej sprawie?

Takie zachowanie policji musi być ścigane przez prokuraturę. Składam do sądu skargę o bezpodstawne zatrzymanie, oraz zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa – napadu przez funkcjonariuszy na legalną manifestację. Takie działania, nie miały żadnej podstawy prawnej.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Łukasz Żygadło

Cały film dokumentujący wydarzenie można zobaczyć poniżej. Interwencja policji zaczyna się od 40 minuty. 

[fot: youtube]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook