Jedynie prawda jest ciekawa


Słomka do Frankensteina: Dlaczego pan się boi Władimira Putina?

17.09.2013

Burmistrz Miasta Sławno, Krzysztof Frankenstein. Szanowny Panie Burmistrzu,

W związku z nadchodzącą 74. rocznicą agresji Rosji na Polskę w dniu 17 września 1939 roku, co miało ścisły związek z podpisaniem Paktu Ribbentrop – Mołotow – w trosce o pamięć historyczną młodego pokolenia Polaków – zwracam się do Pana Burmistrza o podjęcie inicjatywy zmierzającej do usunięcia monumentu ku czci żołnierzy Armii Czerwonej, który od 60 lat stoi w Sławnie. Na tym symbolu totalitarnej władzy o wysokości 2,5 m zamontowana została poprzeczna płyta granitowa, na której znajduje się odlany z żywicy epoksydowej napis: "Chwała bohaterom – żołnierzom Armii Radzieckiej poległym w walkach z hitlerowskim najeźdźcą - mieszkańcy Ziemi Sławieńskiej".

Przypominam, że gloryfikowanie najeźdźców jest sprzeczne z zasadami jakie zostały wypracowane po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku i ponownie po upadku totalitarnej PRL. Polskie władze samorządowe już po pierwszych wyborach do Sejmu Ustawodawczego II RP uznały za niezbędne usunięcie blisko tysiąca pomników państw zaborczych – w tym warszawskiego soboru św. Aleksandra Newskiego na Placu Saskim, który był rozbierany przez blisko 2 lata. Mimo, że powinniśmy korzystać z postaw molarnych i etycznych wypracowanych przez poprzednie pokolenia to przez 22 lata od pierwszych wolnych wyborów w naszym kraju władze samorządowe nie uporały się z totalitarnym dziedzictwem w postaci setek obcych monumentów.

Poza prośbą o rozważenie rozbiórki totalitarnego monumentu w Sławnie zwracam się z propozycją, aby w miejscu obecnego totalitarnego symbolu obcej władzy stanął pomnik prezydenta Gabriela Narutowicza, którzy służąc Polsce zginął w tragicznych okolicznościach. Byłby to pierwszy pomnik w/w w III RP. W razie zainteresowania takim projektem władze Sławna mogą skorzystać z możliwości odtworzenia pomnika Narutowicza, który w czasach II RP został wystawiony w Bielsku nawet przy wsparciu burmistrza wywodzącego się z mniejszości niemieckiej. Zauważam przy tym, że prezydent Narutowicz był ofiarą skrajnie nacjonalistycznych poglądów.

Takie upamiętnienie tak ważnego polityka patriotycznej lewicy postawiłoby Sławno w dobrym świetle i zarazem wskazało na pozytywne krzewienie pamięci o wybitnych Polakach.

Z wyrazami szacunku

(-) Adam Słomka

Przewodniczący Konfederacji Polski Niepodległej – Obóz Patriotyczny, poseł na Sejm RP (1991-2001), polski przedstawiciel w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy w Strasburgu (1991-2001). 

[FOTO: facebook.com: burmistrz Frankenstein z prezydentem Komorowskim]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook