Jedynie prawda jest ciekawa


Świetlik: SLD gra na sentymencie do komunizmu

02.01.2013

O pomyśle Sojuszu, by rok 2013 uczynić rokiem Edwarda Gierka, rozmawiamy z publicystą tygodnika "wSieci" i dyrektorem Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP Wiktorem Świetlikiem.

Stefczyk.info: SLD chciałby, żeby rok 2013 został ogłoszony przez Sejm rokiem Gierka. Na co ten pomysł jest obliczony? Do kogo to jest skierowane?

Wiktor Świetlik: Tu chodzi o grę na silnym sentymencie do komunizmu. Dużo osób dobrze wspomina czasy Gierka, bo generalnie dobrze wspominamy czasy, kiedy byliśmy młodzi, zakochani, etc. I dokładnie na tej samej zasadzie nie brakuje ludzie, którzy dobrze wspominają okres Gierka. Dlatego ten czas bywa mitologizowany. Tymczasem był to paskudny czas. Gospodarka ledwo zipała, mieliśmy załamania gospodarcze.


A może to jest tak, że antyklerykalne hasła nie chwyciły i teraz SLD szuka na siebie nowego pomysłu? Może to jest tak, że tonący Gierka się chwyta?

Na pewno jest tak, że SLD nie jest w stanie rywalizować z Palikotem na poziomie nowej lewicowości. Tym bardziej, że tak naprawdę ten elektorat postkomunistyczny jest dość konserwatywny w wymiarze obyczajowym. Nie raz słyszałem historie od polityków SLD, ze spotkań z takim właśnie pokomunistycznym elektoratem, że jak ludzie słyszeli o prawach gejów to albo się pukali w głowę, albo wybuchali śmiechem. Dlatego właśnie SLD gra na tym sentymencie. I może mu to całkiem skutecznie wyjść. Jest taka fundacja „Nowe Media”, która prowadzi programy edukacyjne dla młodzieży w wieku licealnym i jeden z tych programów poświęcony jest PRL-owi, prowadzone są rozmowy o tym, jak wyglądało życie w PRL-u. I z tego wynika, oprócz faktu, że młodzi ludzie są w tym temacie dużymi ignorantami, także fakt dziedziczenia pewnego resentymentu po rodzicach. Okazuje się, że w domu młodzież często słyszy: „a za Gierka to się żyło, drogi się budowało, ludzie mieli pracę, etc.” Mało kto pamięta o strajku robotników w Radomiu, pałowaniu, etc. Stąd myślę, że ta taktyka SLD może być w jakimś sensie skuteczna, choć oczywiście w wymiarze historycznym jest dość trefna, bo zafałszowuje historię, wybiela PRL.


Czy to nie jest tak, że SLD ucieka do PRL-u, nie mając pomysłu na teraźniejszość? Przecież mamy kryzys, rośnie bezrobocie, a SLD wyskakuje z Gierkiem.

Moim zdaniem, to właśnie jest pomysł na teraźniejszość. I to sprytny. Teraz mamy kryzys. Ludziom towarzyszy brak bezpieczeństwa socjalnego, niepewność wzrasta. Dlatego sentyment do PRL-u będzie rósł. W Polsce lewica przez długi czas starała się odciąć od komunizmu, szczególnie SLD pod rządami Olejniczaka pokazywało, że nie jest partią postkomunistyczną. A Miller pokazuje: my jesteśmy postkomunistami i w ten sposób resentyment do komunizmu chce wygrać. Nie znaczy to oczywiście, że wezmą na siebie zbrodnie komunizmu i rozliczą przeszłość.

 

Rozmawiała DLOS

[Fot. Wikipedia]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook