Jedynie prawda jest ciekawa


Słabsza reakcja zachodu - większa śmiałość Moskwy

25.04.2014

Jest taka porcja dotkliwych sankcji ekonomicznych i finansowych, które spowodują, że Rosja tego nie wytrzyma - mówi Saryusz-Wolski.

Stefczyk.info: Na wschodzie Ukrainy mamy już tak naprawdę do czynienia z regularnymi militarnymi działaniami – przy granicach Rosjanie mają manewry. Czy w najbliższym czasie może dojść do przekroczenia granicy przez wojska rosyjskie?

Jacek Saryusz-Wolski: Prawdopodobieństwo tego scenariusza w miarę czasu rośnie, to jest coraz bardziej możliwe.

Jak wtedy powinna zachować się Europa, aby powstrzymać dalszą eskalację napięcia?

Działania Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych już są zapowiedziane. Przekroczenie granicy przez wojska rosyjskie będzie oznaczało wprowadzenie sankcji trzeciego stopnia, czyli wprowadzenie blokady finansowej i ekonomicznej wobec Rosji.

Jednak Rosja weszła na Krym, w takim razie czy podobny scenariusz może spotkać wschodnią Ukrainę? Putin krok po kroku będzie zajmował kolejne ukraińskie tereny?

Żadnego scenariusza nie można wykluczyć. W przypadku Krymu zostały zastosowane sankcje drugiego stopnia, a nie trzeciego. Można powiedzieć, że strona zachodnia inaczej potraktowała – słusznie, czy niesłusznie to odrębny temat – zajęcie Krymu i wkroczenie do Ukrainy wschodniej.

Jak w tym momencie zachowuje się rząd w Kijowie? Kontynuuje akcję antyterrorystyczną i czy to są wystarczające działania?

Trudno ocenić mi skuteczność działań z punktu widzenia militarnego. Mogą być skuteczni, dopóki nie wkroczą regularne oddziały rosyjskie, aczkolwiek wojsko rosyjskie już jest na terytorium wschodniej Ukrainy w postaci przebierańców zwanych separatystami – tak naprawdę terrorystów, jednostek, żołnierzy specnazu i służb wywiadu wojskowego.

Ta sytuacja jest bardzo poważna, jednak w mediach o sytuacji na Ukrainie mówi się stosunkowo niewiele...

Pani sądzi, że w mediach jest coraz ciszej? Nie mam takiego wrażenia.

Jak się ogląda telewizje informacyjne, to jednak widać różnicę między ilością ukraińskich informacji teraz, a tym co było przekazywane opinii publicznej gdy był zajmowany Krym.

Może to jest związane z tym momentem, z kanonizacją Jana Pawła II. Natomiast decyzje unijne, NATO-wskie i Stanów Zjednoczonych będą podejmowane w zależności od oceny sytuacji, a nie informacji medialnych. A ocena sytuacji jest taka, to co się dzieje jest bardzo poważne i groźne.

Czy myśli pan poseł, że Ukraina będzie dla Putina motywem do kolejnych działań na wschodzie Europy, w takich rejonach jak Naddniestrze, Gruzja...

To nie jest wykluczone. Im późniejsza i słabsza reakcja zachodu tym większa śmiałość Moskwy do dalszych działań. Upatrywałbym możliwości zatrzymania w działaniach teraz, zanim nastąpi wejście regularnych oddziałów na Ukrainę.

A Putina w ogóle można zatrzymać?

Można. Jest taka porcja dotkliwych sankcji ekonomicznych i finansowych, które spowodują, że Rosja tego nie wytrzyma. Pytanie tylko czy i kiedy takie sankcje zostaną wprowadzone.

A czy wytrzyma te sankcje Europa, bo wiadomo że na nią też się odbiją.

Rzeczywistość sankcji jest taka, że sankcje energetyczne, które bolą tego wobec którego są skierowane, muszą też boleć tego, który je skierowuje. Jeśli to nie boli tego co skierowuje, to znaczy że one są słabe. Według brukselskiego Instytutu Bruegla sankcje energetyczne kosztowałyby Rosję -2,2 PKB, a Unię Europejską – 0,08 PKB, także dotkliwość wobec Rosji jest wielokrotnie większa. Co prawda działania i retoryka amerykańska jest zdecydowanie bardziej ostra, to tak naprawdę sankcje energetyczne, europejskie mogą bardziej dotknąć Moskwę, bo wzajemne oddziaływanie handlowe Rosji i Unii Europejskiej jest dziesięciokrotnie większe niż relacje między Stanami a Moskwą.

not. mc

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!

[fot. PAP/EPA]


Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook