Jedynie prawda jest ciekawa


Skwieciński: Wrak jest elementem rosyjskiej przewagi

20.12.2012

Rozmowa z Piotrem Skwiecińskim, dziennikarzem i publicystą, były korespondentem "Rzeczpospolitej" w Moskwie.

Stefczyk.info: Władimir Putin w czasie spotkania z dziennikarzami poruszył sprawę wraku tupolewa. Mówił, że decyzja ws. jego zwrotu należy do prokuratury, on sam nie wie nic o postępach śledztwa i nie chce nic narzucać. Wierzy Pan w niezależność w tej sprawie?

Piotr Skwieciński: Oczywiście, że nie wierzę. Każdy, kto zna choć trochę Rosję, może się jedynie roześmiać słysząc te stwierdzenia. Takie instytucje, jak rosyjska prokuratura czy Komitet Śledczy, są po prostu organami władzy. W tych instytucjach oczywiście również są koterie czy frakcje, zwalczające się na wzajem. Komitet i prokuratura generalna nienawidzą się i walczą ze sobą. Jednak z tego w żadnym razie nie wynika niezależność tych instytucji na modłę zachodnią. Jeśli Putin mówi coś takiego, to w oczywisty sposób mówi nieprawdę.

Kto może dziś podjąć decyzję o zwrocie wraku Polsce?

Jest to Władimir Władimirowicz Putin. To jest jedyna władna osoba. Czy i kiedy podejmie taką dezycję? Tego nie wiem. Jednak warto zwrócić uwagę, że Rosja nie jest, jak może się wydaje Polakom, potężnym bytem, przed którym klękają wszystkie narody, który może wszystko, wszystkim narzucać. Rosji bardzo zależy na rozmaitych sprawach, związanych z Unią Europejską, np. na zmianie reżimu wizowego, czy sprawach handlowych. Moim zdaniem gdyby Polska zachowywała się konsekwentnie jest w stanie mocno Rosjanom uprzykrzyć życie. Na tyle uprzykrzyć, że Moskwa uzna, że dalsza zabawa z wrakiem się nie opłaca. Pytanie tylko czy rząd będzie miał determinację w tej sprawie.

Jak Pan ocenia ostatnią inicjatywę ministra Sikorskiego ws. wraku?

Po pierwsze, to jest bardzo spóźniona inicjatywa. Po drugie, ten krok jest słuszny. Już widać, że nie ma innego sposobu, by starać się coś załatwić. Widać, że cicha dyplomacja ministra Sikorskiego, która była stosowana przez ponad dwa lata, nic nie przyniosła. Ten krok jest więc słuszny, ale znów nie wiadomo, na ile rząd będzie miał determinację. Czy za tą zapowiedzią pójdą realne kroki? Czy rzeczywiście rząd uzna tę sprawę za priorytet? Czy na terenie Unii Europejskiej i innych instytucji międzynarodowych władze będą działać w ten sposób, by w interesie Rosji stało się zwrócenie Polsce wraku?

Rosjanie są gotowi, żeby nam te szczątki zwrócić?

Jest ewidentne, że Rosjanie nie chcą nam oddać tego wraku, być może w ogóle. Jak się zna rosyjską psychologię urzędniczą, to łatwo uznać, że to jest logiczne. Wrak jest elementem przewagi. Przy jego pomocy można przeciwnika, partnera drażnić, lub można go "sprzedać" za ustępstwa w innej dziedzinie. To wynika z elementarnej wiedzy o sposobie myślenia rosyjskich urzędników. Jednak jest możliwość uprzykrzenia im życia do tego stopnia, by Moskwa chciała nam ten wrak oddać.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook