Jedynie prawda jest ciekawa

Skwieciński we „wSieci”: Polska oligarchiczna

10.04.2015

Sędzia Łączewski przyłożył rękę do przekształcania Polski w państwo otwarcie oligarchiczne – pisze Piotr Skwieciński, w nowym wydaniu tygodnika „wSieci”, o wyroku na Mariusza Kamińskiego.

Autor artykułu wyjaśnia dlaczego wyrok sądu szczególnie ucieszył establishment III RP. Pisze m.in.: - Kamiński stał się symbolem walki z korupcją. A korupcja jest naturalnym środowiskiem polskiego establishmentu. Bo to właśnie szeroko pojęta korupcja – z szeroko pojętym uwłaszczeniem elity PRL i późniejszymi różnymi formami eksploatacji państwa przez stworzone przez tę elitę firmy legła u podstaw jej obecnej pozycji finansowej i społecznej. Następnie wyjaśnia: Dwa sądy niezależnie od siebie [… ] uznały i ogłosiły, że rozpoczynając działania operacyjne, CBA miało wiarygodną informację o popełnieniu przestępstwa […]. Sędzia Łączewski uznał inaczej. Mimo posiadania wiedzy, że bliski współpracownik wicepremiera, powołując się na niego, oferuje w zamian za łapówkę pomoc w odrolnianiu działek, Biuro powinno jeszcze zdaniem sędziego przed podjęciem działań operacyjnych sprawdzić, czy w Ministerstwie Rolnictwa jest korupcja.

Autor analizując wyrok sądu zastanawia się o co w tym wszystkim chodzi? - Oto do więzienia ma iść człowiek, którego osobistej uczciwości nie kwestionuje nikt. Człowiek, który złapał za rękę niektórych złodziei, dzięki któremu przez pewien krótki czas niektórzy inni bali się kraść (tego momentu strachu nie mogą mu darować). Ma iść do więzienia nie dlatego, że popełnił jakąś zbrodnię, tylko ze względu na talmudyczne spory dotyczące litery pewnych szczegółowych przepisów.

Dalej Piotr Skwieciński pisze, że wśród wielu komentatorów, szczególnie nastawionych centrowo pojawia się przekonanie, że wyrok na Kamińskiego ma charakter pedagogiki społecznej. Następnie wyjaśnia: oczywiście prawie każdy nienależący do elit, poddany tej pedagogice nie ograniczy swoich wniosków do tego upragnionego przez pedagogów: że na elity ręki podnosić nie wolno, „a kto się wychyla, to zwykły szaleniec”. To oczywiście też. Ale taki obiekt pedagogiki dojdzie również do konkluzji, że na swoją własną miarę, na swoje własne możliwości też powinien kraść. Bo wolno, bo taka jest generalna zasada konstrukcji tego kraju.

Na zakończenie tekstu autor podsumowuje: w przyszłości historycy mogą uznać wyrok warszawskiego sądu za kamień milowy w procesie przekształcania Rzeczypospolitej w państwo otwarcie już oligarchiczne.

Więcej o wyroku sądu na Mariusza Kamińskiego „wSieci”, w sprzedaży od 7 kwietnia br. Tygodnik dostępny jest teraz także w formie e-wydania na tablety i smartfony w AppStore i Google Play. Wystarczy pobrać bezpłatną aplikację wSieci, działającą na platformach iOS i Android. Szczegóły także na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

[fot. „wSieci”/Stefczyk.info]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook