Jedynie prawda jest ciekawa


Skwieciński we "wSieci": Społeczeństwo idzie na prawo

10.03.2017

"Społeczeństwo idzie na prawo, a opozycja na lewo, i to nie może się skończyć dla niej dobrze".

"Społeczeństwo idzie na prawo, a opozycja na lewo, i to nie może się skończyć dla niej dobrze" - pisze Piotr Skwieciński na łamach tygodnika „wSieci”.

W artykule „Koszącym lotem ćmy” publicysta pisma zastanawia się nad kondycją obozu rządowego i opozycji.

"Stan sondażowego upadku paraliżuje każdą władzę. Co dopiero taką, która walczy z większością elit, czyli tych, którzy nie tylko się uważają, lecz i szeroko byli do niedawna uważani, za „przyrodzonych panów III Rzeczypospolitej”. I na odwrót – brak takiego stanu władzę uskrzydla (co oczywiście nie zawsze musi mieć dobre rezultaty, ale to inny temat). A elity demistyfikuje. Bo rozwiewa się opinia o naturalności ich statusu władców. Każdy miesiąc takiej sytuacji przynosi ogromne zmiany w psychologii społecznej.Korzystne dla władzy, ale przede wszystkim katastrofalne dla elit III RP. Bo oznaczające, że  nawet w wypadku przegranej PiS elity te mogą mieć zasadniczy kłopot z przywróceniem stanu ante bellum i powrotem do roli suwerena" - czytamy.

W ocenie Skwiecińskiego strategia przyjęta przez obóz opozycji jest dla niego samobójcza. A przy okazji zaskakująco podobna do błędów popełnianych przez PiS, gdy ten był w opozycji.

"Opozycja szkodzi sobie, obrażając wyborców PiS. I – co ważniejsze – znacznie większą od nich grupę, czyli właściwie całe społeczeństwo poza antypisowską szpicą. Obrażając pierwszych jako zwolenników dyktatury, osobowości autorytarne dopomagające w instalowaniu w Polsce totalitaryzmu, sieroty po PRL, szukające zemsty nic niewarte ofiary transformacji itd. A tych drugich – jako ludzi, dla których, jak się okazało, wolność nie jest wartością najważniejszą, bo nie tylko nie chcą występować aktywnie w jej obronie, lecz wręcz sprzedali ją za 500+. Owszem, politycy opozycji raczej tak nie mówią, ale media III RP są pełne tego rodzaju histerii. Dają jej wyraz również intelektualiści i celebryci tej formacji. To jest o tyle dziwne, że podobny błąd popełniali długo ludzie IV RP, rozczarowani społeczeństwem, niechcącym dostrzec potworności Donalda Tuska. „Je…ł was pies!” – krzyczał do lemingów Rymkiewicz, a zachwyceni patrioci bili brawo. Przeciwnicy PiS zaś konstatowali to z satysfakcją, uważając, że formacja IV RP daje tym samym dowód intelektualnego nieogarniania współczesności i zasadniczo zmniejsza samej sobie szanse na zwycięstwo. Dziś ci sami ludzie zachowują się tak samo jak parę lat temu wyśmiewani wówczas przez nich zwolennicy PiS" - przekonuje publicysta.

I dodaje: "Obrażanie tych, którzy nie chcą stanąć po stronie III RP, wynika nie tylko z politycznej frustracji przegranych. Jest też bardzo naturalnym przejawem ich postawy wyższościowej. Przekonania, że są bogami tej ziemi, a zbuntowanej czerni należy się wyłącznie pogarda. To nie krzyczy polityczna bezradność. To wyje nienawiść klasowa" - pisze Skwieciński.

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook