Jedynie prawda jest ciekawa


Rokita i Skwieciński we "wSieci": Co dalej z kompromisem ws. TK?

01.06.2016

Publicyści największego konserwatywnego tygodnika w Polsce zastanawiają się, co dalej ze sporem wokół Trybunału Konstytucyjnego.

Powinien nastąpić, ale… - o kompromisie wokół TK w tygodniku „wSieci”

I PiS, i Komisja Europejska mają oczywisty interes w zawarciu kompromisu w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. Pytanie, czy to wystarczy? – pyta na łamach nowego wydania „wSieci” Piotr Skwieciński, dziennikarz i publicysta tygodnika. Jednocześnie autor dodaje – (…) interes PiS i polskiego rządu jest znacznie bardziej jednoznaczny. Wprawdzie niektórzy zwolennicy tej partii dokonują ekwilibrystycznych zabiegów, by uzasadnić tezę, jakoby wojna z TK ugrupowaniu Jarosława Kaczyńskiego służyła, ale jakichkolwiek by dokonywać wygibasów intelektualnych, jest to nieprawda. I to na kilku płaszczyznach.

Jakie to płaszczyzny? Wywołanie poczucia niestabilności polskiego rządu w świecie zachodnim, możliwość narastania prawnego dualizmu, okazja do jednoczenia opozycji i większą zaciekłość sędziów Trybunału, którzy są teraz nastawieni znacznie bardziej antyrządowo: - Interes i PiS, i państwa polskiego w likwidacji konfliktu jest więc oczywisty. Rzecz jasna chodzi o likwidację drogą kompromisu czy przynajmniej czegoś, co dałoby radę jako kompromis przedstawić – podsumowuje Piotr Skwieciński.

O tym, że kompromis rządu RP w sprawie Trybunału jest możliwy pisze również Jan Rokita, w tekście „Gra z komisarzami”: - Z perspektywy taktycznej gry o władzę największym sukcesem PiS byłby nieformalny rozejm z Komisją Europejską, zawarty ponad głowami liderów krajowej opozycji – czytamy.

Wygląda na to, że nagłe ściągnięcie do Warszawy na rozmowy Fransa Timmermansa oraz liczne radosne fotki, jakie pani premier postanowiła zrobić sobie z holenderskim komisarzem, to nic innego jak próba przetestowania możliwości takiego scenariusza. Jest jasne, że taki rozwój zdarzeń to w istocie spełnienie się czarnego snu przywódców Platformy, Nowoczesnej i KOD. Po pierwsze bowiem, odprężenie na linii Warszawa—Bruksela musiałoby prowadzić do neutralizacji kluczowego dla opozycji sojusznika w walce z PiS, którym są dzisiaj instytucje europejskie – pisze w swoim tekście Rokita.

Publicysta zauważa też, że taki scenariusz to najgorsze rozwiązanie dla opozycji: - A po drugie, opozycja nie miałaby w gruncie rzeczy żadnego dobrego sposobu na odniesienie się do faktu takiego rozejmu. Zdystansowanie się od takiego zawieszenia broni uwiarygodniłoby tylko pisowską retorykę, przedstawiającą liderów opozycji jako postaci awanturnicze, pragnące jedynie zaostrzenia konfliktu na polskiej scenie wewnętrznej.

Więcej o możliwości kompromisu w sprawie TK w najnowszym numerze tygodnika „wSieci” w sprzedaży od 30 maja br., także w formie e-wydania – szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook