Jedynie prawda jest ciekawa


Skwieciński: „Postawa nieugięta”. Blef i Wieczna Rosja

26.04.2014

"Im jesteś słabszy, tym bardziej udawaj potężnego i zdeterminowanego" - o rosyjskiej taktyce pisze dla Stefczyk.info Piotr Skwieciński.

„Rząd petersburski był świadom tego, że jest słaby, armię ma niezorganizowaną, przestarzałe uzbrojenie i pusty skarbiec, ale przyjął postawę nieugiętą. Minister finansów Rosji dziękował Bogu, że Anglicy nie zdają sobie sprawy, jak łatwo byłoby zmusić Petersburg do ustępstw” – tak profesor Jerzy Borejsza pisał o nieznanych szerzej aspektach międzynarodowych Powstania Styczniowego.

Ten cytat inspiruje nie tylko do snucia historii alternatywnych pt. co by było, gdyby cesarz Napoleon III i premier Palmerston nie dali się przekonać żądającym pokoju bankierom i zdecydowali na interwencję przeciw Rosji. Może byłoby tak, a może inaczej. Chodzi przede wszystkim o coś innego.

O to, że mijają całe epoki, rozsypują się w proch generacje, a rosyjska taktyka negocjacyjna i PR-owska, więcej: przyjmowana odruchowo (ale ten odruch jest wygenerowany kulturowo) w momencie międzynarodowego kryzysu postawa, nie zmieniają się. I opiera dalej na tym samym założeniu. Im jesteś słabszy, tym bardziej udawaj potężnego i zdeterminowanego. I w dodatku nieco szalonego. Wtedy wrogowie się cofną. A przynajmniej to stwarza największe szanse, żeby się cofnęli…

Oczywiście – czasem ta taktyka pali na panewce. Jak w 1946 roku, kiedy prezydent Truman nie przestraszył się, wystosował ultimatum i Stalin (tak, ten niezwyciężony Stalin, będący wtedy u szczytu potęgi!) zatrzymał radzieckie czołgi, idące na Teheran, i poczuł się zmuszony w ogóle wycofać wojska z Iranu. Albo wcześniej, w 1908 roku, kiedy to carat poczuł się zmuszonym do pozostawienia samej sobie sprzymierzonej Serbii i odłożenia w czasie planów rozszerzenia swych wpływów na całe Bałkany.

Ale jednak częściej efektem był sukces. Wizja „niepoczytalnego rosyjskiego niedźwiedzia” mroziła krew w żyłach zachodnich polityków. I I niby to „niepoczytalna”, a w rzeczywistości grająca bardzo racjonalnie, tylko skrajnie agresywnie Rosja uzyskiwała, co chciała. A co najmniej – nie przegrywała.

Obecna sytuacja jest bardzo podobna, bo tylko ktoś bardzo naiwny może obecną Rosję uznać za mocarstwo na miarę dawnego ZSRR. Kreml o tym wie, ale dość (na razie) skutecznie gra w tę samą grę, w jaką zagrał Aleksander II (by użyć trafnego określenia Edwarda Radzińskiego – „ostatni wielki car”) i jego minister spraw zagranicznych Aleksander Gorczakow w 1863 roku. Jest świadom, że jest słaby, ale tym bardziej przyjmuje postawę nieugiętą. Żeby przestraszyć, żeby zrobić wrażenie.

I to działa. Ale jednak chyba tylko do czasu. Słabość jest jednak zbyt ewidentna, a agresywność zbyt oczywista.

Putin podobno myśli obecnie tylko o tym, jak będą o nim pisać w encyklopediach. Obawiam się, że dopracuje się tylko tego, iż pokolenia Rosjan będą go przeklinać.

Bo to jednak nie jest Aleksander II…

Piotr Skwieciński
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook