Jedynie prawda jest ciekawa

Skwieciński: "Nocne Wilki" ujawniły elementy prorosyjskie na prawicy

28.04.2015

Sprawa Nocnych Wilków dopomogła wykrystalizowaniu się ośrodków, które chcą grać na nastrojach niezadowolenia atmosferą konfliktu z Rosją, wrażanych przez pewną części społeczeństwa. Obydwie największe partie, chociaż Platforma z pewnym oporem, przyjęły stanowisko antyrosyjskie – powiedział w Radiu Wnet Piotr Skwieciński dziennikarz tygodnika wSieci.

"Na prawicy uwidoczniły się prawicowe elementy prorosyjskie, jak na przykład Grzegorz Braun czy Korwin-Mikke" - podkreślił, odnosząc się do niewpuszczenia na tereny Rzeczpospolitej motocyklistów z Polski. 

 Piotrem Skwieciński komentował też rustalenia ze spotkania  Przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera oraz Przewodniczącego Rady Europejskiej  Donalda Tuska z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką. Prezydent Ukrainy postulował wysłanie wojsk pokojowych do Donbasu, co spotkało się z odmową leaderów Unii Europejskiej, którzy jednocześnie zastrzegli, że tylko wypełnianie przez Rosje ustaleń z Mińska będzie możliwe złagodzenie sankcji - Unia Europejska jest oparta na zasadzie konsensusu i kraje tworzące wspólnotę nie mają zbieżnej opinii w sprawie wysłania wojsk na Ukrainę. 

"Państwa, które deklarują ostrzejsze stanowisko, nie robią wiele, aby przekonać pozostałe kraje. Przykładem takiego kraju jest Wieka Brytania. (…) Porozumienie z Mińska zapewniło ustabilizowanie frontu na wchodzie Ukrainy i uchroniło Kijów przed katastrofą militarną. Zresztą prezydent Proszenko bardzo sprawnie porusza w tym konflikcie nie dając się wepchnąć na różnego rodzaju miny." - mówił Skwieciński. 


Skwieciński komentoał też konflikt między Ramzanem Kadyrowem a Komitetem Śledczym Federacji Rosyjskiej 

>Obecnie Czeczenia, poza polem polityki zagranicznej, w każdej innej dziedzinie jest całkowicie niezależna. Kadyrow zislamizował Czeczenie i za pieniądze rosyjskie odbudował zniszczenia wojenne. (…) Jest wielkie prawdopodobieństwo, że w momencie kiedy zniknie Kadyrow, który ujarzmił kraj, to wojna rozpocznie się na nowo. Kadyrow ma poczucie własnej siły i wie, że może sobie na bardzo dużo pozwolić - tłumaczył dziennikarz.
Oniósł się też do nowej inicatywy politycznej, która zaczyna kiełkować wokół Leszka Balcerowicza, a którą chcą wspóltowrzyć z nim Władysław Frasyniuk i Ryszard Petru. 

"W przypadku stowarzyszenia nowoczesna.pl, widzę jakieś nieduże środowiska, które mogłyby poprzeć inicjatywę Balcerowicza i Petru. To są osoby zawiedzione polityką obecnego rządu, który mówiąc krótko nie reformuje. To są środowiska, które chciałyby wprowadzić klimat wojującego liberalizmu, ale z punktu widzenia światopoglądowego nie chcą poprzeć Korwin-Mikkego – komentował Piotr Skwieciński.

ansa/Radio Wnet

[fot. wPolityce.pl]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook