Jedynie prawda jest ciekawa


Skwieciński: Nawalny bardzo zagraża Putinowi

19.07.2013

Jeśli Nawalny trafi do więzienia, może za kilka lat wyjść z niego w glorii i w zmienionej sytuacji politycznej sięgnąć po władzę – mówi Piotr Skwieciński.

Stefczyk.info: Jaki charakter mają protesty w obronie Nawalnego? Czy mogą one być one sterowane, czy też są one rzeczywiście oddolne i czy mogą dać początek przemianom demokratycznym?

Piotr Skwieciński, publicysta tygodnika „Sieci”.: Nie są to protesty sterowane. W Rosji istnieje prawdziwa opozycja i ruchy społeczne autentycznie niezadowolone i wręcz niemogące już znieść systemu Putina. Niestety stanowią one mniejszość. Zdecydowana większość Rosjan nawet nie tyle kocha obecny system władzy, ale boi się wszelkiej destabilizacji. Jest to doświadczenie, które Rosjanie mają głęboko zapisane „w kościach”. Stanowi ono bagaż dwudziestego wieku – rewolucji, wojen światowych, stalinizmu - aż po lata 90. Okres rządów Jelcyna był dla Rosjan strasznym doświadczeniem. Obecnie Rosjanie cieszą się względnym dobrobytem i mimo Putinowskiego „przykręcania śruby”, i tak mają znacznie więcej swobody niż mieli ich rodzice czy dziadkowie. W związku z tym boją się wszelkiej destabilizacji.

Sprawa Nawalnego może coś tu zmienić?

Moim zdaniem nie, przynajmniej jeśli patrzymy w krótkiej perspektywie. Większość Rosjan nie ma zaufania do tej opozycji i woli od niej władzę obecną. Rosjanie do obecnie rządzącej ekipy podchodzą bez entuzjazmu, traktując ją jak „mniejsze zło”. Sprawa Nawalnego może jednak mieć znaczenie dla przyszłego kształtu sceny politycznej w Rosji. Nic nie trwa wiecznie, a system Putinowski opiera się właściwie na jednym czynniku, to znaczy na eksporcie nośników energii i ich wysokiej cenie. To Eldorado kiedyś się skończy – być może już za rok. Już w tej chwili jest gorzej niż kiedyś. Jeżeli te procesy będą postępowały, Rosję czeka silny kryzys gospodarczy. Bardzo duża część społeczeństwa zdaje sobie z tego sprawę. Jeśli nie uda się zdywersyfikować źródeł dochodów, sytuacja może stać się poważna. Podatki z handlu ropą i gazem to prawie połowa rosyjskiego budżetu. Drugim, obok ekonomicznego, katalizatorem zmian może okazać się fakt, że generacje pamiętające lata 90. z każdym rokiem coraz wyraźniej odchodzą w przeszłość. Pojawiają się nowe roczniki, których opowieści o czasach Jelcyna słuchają jak bajki o żelaznym wilku. Te grupy nie boją się tak bardzo tego, co może się stać, jeśli wyjdzie się na ulice, aby demonstrować i w wyniku tego władza się osłabi. W perspektywie długofalowej zatem te procesy doprowadzą do zmian w Rosji.

Liderem jakiej opozycji może stać się Nawalny?

Nawalny jest politykiem bardzo niebezpiecznym dla systemu Putinowskiego. Spośród wszystkich liderów opozycyjnych najlepiej radzi on sobie w prowadzeniu wieców. Ponadto, w odróżnieniu na przykład od Borysa Niemcowa i innych przywódców opozycji demokratycznej, Nawalny nie był częścią systemu stworzonego w Rosji w latach 90. Nie jest zatem odpowiedzialny za to, co wtedy się działo. Stanowi to jego wielki atut. Nawalny to człowiek uzdolniony politycznie. Jest demokratą, ale demokratą o silnej rosyjskiej tożsamości, mocno podkreślającym swój patriotyzm. Nie zgadza się na przykład z większością rosyjskiej opozycji w kwestii imigracji z krajów muzułmańskich. Uważa także, iż Moskwa powinna przestać przeznaczać pieniądze na utrzymywanie stabilności na Kaukazie.

To znaczy, że opowiada się za niepodległością Czeczenii?

Nie, tego nie mówi. Na pewno natomiast jest przeciwnikiem reżimu Kadyrowa. Nie wiem, co Nawalny myśli na ten temat, na pewno nie mówi o tym, żeby Rosjanie wyszli z Czeczenii. Rosjan natomiast drażni, że ogromne pieniądze przeznaczane na utrzymywanie stabilnej sytuacji w Czeczenii, trafiają do liderów kaukaskich klanów, których młodsi przedstawiciele często przyjeżdżają do Rosji, są butni, bezczelni, zblatowani z władzą, noszą przy sobie broń i rozbijają się drogimi samochodami. Nawalny to zauważa i widzi, że zwykłych Rosjan to denerwuje. Większość opozycji demokratycznej woli natomiast tego nie widzieć. Boją się oni rosyjskiego nacjonalizmu, z którym natomiast Nawalny delikatnie flirtuje. Jest przez to niebezpieczny dla Kremla, ponieważ zyskuje w ten sposób popularność.

Nawalny występuje zatem w kontrze do opozycji lewicującej?

Widać to było na przykładzie sprawy Pussy Riot. Kiedy liderki tej grupy wtargnęły do katedry i urządziły w niej swoje przedstawienie, Nawalny zareagował od razu, zanim jeszcze władze przyjęły swoją bardzo ostrą linię wobec tego wydarzenia. Jako jedyny spośród liderów opozycji, potępił wybryk Pussy Riot bezwarunkowo. Wybryk ten był zresztą manewrem kremlowskim obliczonym na osłabienie opozycji i pokazanie jej w złym świetle – jako lewackiej siły chcącej profanować cerkwie i niszczyć krzyże. Nawalny od początku wyczuł, że jest to droga donikąd i że może być ona niebezpieczna. Pokazuje to jego uzdolnienia polityczne. Mamy tu odpowiedź na pytanie o to, dlaczego został on przez rosyjskie władze tak ostro potraktowany. Myślę, że jeśli Nawalny trafi do więzienia, może za kilka lat wyjść z niego w glorii i w zmienionej sytuacji politycznej sięgnąć po władzę. Nie musi tak być, ale jest to możliwe. Ta odsiadka może mu się przydać.

Rozmawiała: Agnieszka Żurek

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook