Jedynie prawda jest ciekawa


Skwieciński: krok w stronę standardów wschodnich

04.12.2014

„Logika sytuacji nakręca sprężynę, która może nas wyrzucić w zupełnie inny kosmos”.

„Zrobiliśmy pierwszy krok w stronę standardów wschodnich” - pisze na łamach wSieci Piotr Skwieciński, odnosząc się do skandalu po wyborach samorządowych. Wskazuje, że kolejne kroki w niepokojącym kierunku mogą być kwestią czasu.

„Polsce daleko do Białorusi. Ale zrobiliśmy pierwszy krok w stronę standardów wschodnich. Reakcja mainstreamu dowodzi, że uczynienie dalszych może nie być trudne” - zaczyna publicysta. Dodaje, że „w pewnych okolicznościach może wręcz być łatwe i naturalne”.

„Świadczy o tym cały szereg powyborczych zachowań. I to zarówno polityków partii rządzącej, jak i jej publicystycznych podpór” - tłumaczy Skwieciński.

Dodaje, że nawet jeśli nie nastąpi obecnie powtórzenie wyborów sądy powinni rzetelnie zbadać, jakiego rodzaju błędy popełniono. „Wydaje się, że nawet jeśli nie przychyliłby się (sądy – red.) do żądania przeprowadzenia nowych wyborów, których wynik przecież musiałby zamknąć usta niedowiarkom, to powinien się skoncentrować na jednym: na dyskusji, jakie błędy popełniono. Czy mają one charakter epizodyczny, czy może systemowy? I co w związku z tym zrobić, aby to się nie powtórzyło? Dlaczego dbający o państwo establishment powinien tak zareagować? Dlatego że sytuacja, w której bardzo duża część społeczeństwa dochodzi do przekonania, że 16 listopada 2014 r. skończyła się w Polsce demokracja, jest w oczywisty sposób niebezpieczna dla państwa jako całości” - tłumaczy. I zaznacza, że „zagraża nam właśnie taki scenariusz”.

„Bo choć władze centralne nie pochodzą z kwestionowanych wyborów samorządowych, to kiedy nie działają uspokajająco i nie starają się przekonać wyborców, że przy następnych wyborach nie będą już mieli powodów do podejrzeń, tylko dają wyraz agresji i bucie mogącym niektórym przypominać Gomułkowskie „władzy raz zdobytej nie oddamy nigdy”, kryzys legitymacji zaczyna obejmować również je same” - tłumaczy.

Autor dodaje, że „jeśli dzisiejsza sytuacja powtórzy się przy wyborach parlamentarnych (a to możliwe i dlatego, że wybory samorządowe uruchomiły trudny do zatrzymania mechanizm równi pochyłej, co postaram się wyjaśnić niżej; jak i dlatego, że bardzo zintensyfikowana została podejrzliwość sporej części opinii), to ów kryzys legitymacji obejmie już władze centralne zupełnie bezpośrednio”.

Skwieciński dodaje, że „reakcja polskiego establishmentu jest drastycznie odmienna od tej, którą powinna dyktować odpowiedzialność za państwo”.

I kończy swój tekst zaznaczając, że „logika sytuacji nakręca sprężynę, która naprawdę może nas wyrzucić w zupełnie inny kosmos”.

Cały tekst w tygodniku „wSieci”.

ez

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook