Jedynie prawda jest ciekawa


Skwieciński: krok w stronę standardów wschodnich

04.12.2014

„Logika sytuacji nakręca sprężynę, która może nas wyrzucić w zupełnie inny kosmos”.

„Zrobiliśmy pierwszy krok w stronę standardów wschodnich” - pisze na łamach wSieci Piotr Skwieciński, odnosząc się do skandalu po wyborach samorządowych. Wskazuje, że kolejne kroki w niepokojącym kierunku mogą być kwestią czasu.

„Polsce daleko do Białorusi. Ale zrobiliśmy pierwszy krok w stronę standardów wschodnich. Reakcja mainstreamu dowodzi, że uczynienie dalszych może nie być trudne” - zaczyna publicysta. Dodaje, że „w pewnych okolicznościach może wręcz być łatwe i naturalne”.

„Świadczy o tym cały szereg powyborczych zachowań. I to zarówno polityków partii rządzącej, jak i jej publicystycznych podpór” - tłumaczy Skwieciński.

Dodaje, że nawet jeśli nie nastąpi obecnie powtórzenie wyborów sądy powinni rzetelnie zbadać, jakiego rodzaju błędy popełniono. „Wydaje się, że nawet jeśli nie przychyliłby się (sądy – red.) do żądania przeprowadzenia nowych wyborów, których wynik przecież musiałby zamknąć usta niedowiarkom, to powinien się skoncentrować na jednym: na dyskusji, jakie błędy popełniono. Czy mają one charakter epizodyczny, czy może systemowy? I co w związku z tym zrobić, aby to się nie powtórzyło? Dlaczego dbający o państwo establishment powinien tak zareagować? Dlatego że sytuacja, w której bardzo duża część społeczeństwa dochodzi do przekonania, że 16 listopada 2014 r. skończyła się w Polsce demokracja, jest w oczywisty sposób niebezpieczna dla państwa jako całości” - tłumaczy. I zaznacza, że „zagraża nam właśnie taki scenariusz”.

„Bo choć władze centralne nie pochodzą z kwestionowanych wyborów samorządowych, to kiedy nie działają uspokajająco i nie starają się przekonać wyborców, że przy następnych wyborach nie będą już mieli powodów do podejrzeń, tylko dają wyraz agresji i bucie mogącym niektórym przypominać Gomułkowskie „władzy raz zdobytej nie oddamy nigdy”, kryzys legitymacji zaczyna obejmować również je same” - tłumaczy.

Autor dodaje, że „jeśli dzisiejsza sytuacja powtórzy się przy wyborach parlamentarnych (a to możliwe i dlatego, że wybory samorządowe uruchomiły trudny do zatrzymania mechanizm równi pochyłej, co postaram się wyjaśnić niżej; jak i dlatego, że bardzo zintensyfikowana została podejrzliwość sporej części opinii), to ów kryzys legitymacji obejmie już władze centralne zupełnie bezpośrednio”.

Skwieciński dodaje, że „reakcja polskiego establishmentu jest drastycznie odmienna od tej, którą powinna dyktować odpowiedzialność za państwo”.

I kończy swój tekst zaznaczając, że „logika sytuacji nakręca sprężynę, która naprawdę może nas wyrzucić w zupełnie inny kosmos”.

Cały tekst w tygodniku „wSieci”.

ez

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook