Jedynie prawda jest ciekawa


Skrzypek: śledztwo prowadzone w sposób nieprzyzwoity

07.05.2014

"Jestem głęboko przekonana, że nie znamy do tej pory przyczyn katastrofy" - mówi portalowi Stefczyk.info Dorota Skrzypek, żona śp. Sławomira Skrzypka, który zginął w Smoleńsku.

Stefczyk.info: Dr Martin Hertzberg ekspert z zakresu eksplozji, absolwent Uniwersytetu Stanforda, wieloletni pracownik U.S. Bureau of Mines, popiera tezy dr. inż. Grzegorza Szuladzińskiego z „Raportu 456”. Szuladziński wskazuje, że katastrofę spowodowała eksplozja w skrzydle. Według Hertzberga to dobrze udokumentowana teza. Jak Pani ocenia to stanowisko?

Dorota Skrzypek: Nie jestem naukowcem, jak wiele razy wskazywałam, nie jestem ekspertem w dziedzinie lotnictwa. Nie jestem w stanie zweryfikować takich opinii merytorycznie. Jednak z drugiej strony widzę gołym okiem, że całe dotychczasowe śledztwo, wszystkie badania dotyczące okoliczności katastrofy są prowadzone w tak nieprzyzwoity sposób, są pełne zaniechań i zaniedbań, że w sposób oczywisty nie można im wierzyć. Nie można wierzyć ani raportowi MAK, ani raportowi komisji Millera, ani ufać badaniom przeprowadzonym przez polską prokuraturę wojskową, w cztery lata po tragedii.

A mamy do czynienia z taką właśnie sytuacją. Jak to wpływa na ocenę śledztwa?

I to dotyczy zupełnie podstawowych badań i ekspertyz. W związku z tym mam absolutne przekonanie, że wyjaśnienie okoliczności katastrofy smoleńskiej nie przebiega zgodnie ze standardami przyjętymi na świecie. Jestem więc głęboko przekonana, że nie znamy do tej pory przyczyn katastrofy.

Niezależni naukowcy starają się zmienić ten stan rzeczy...

Jestem wdzięczna każdemu, kto niezależnie, w sposób fachowy próbuje analizować dostępny materiał. Wiadomo, że niezależni naukowcy nie mają pełnego dostępu do materiałów, że pracują na wycinkach. Dla mnie ich aktywność to iskierka nadziei. A także wyraz niezgody na kłamstwo. To, że my, rodziny nie zgadzamy się na dotychczasowe ustalenia, wynika z tego, że widzimy, jak jest prowadzone śledztwo. To, że ludzie niezwiązani z ofiarami – odważni i mądrzy ludzie – wyrażają publicznie swoją niezgodę na kłamstwo jest dla mnie wartością podstawową. Niezgoda na kłamstwo, które ma miejsce wokół okoliczności tragedii smoleńskiej, jest bardzo ważna. Za każdym razem to jest powiedzenie „nie pozwalam”.

Traktuje Pani w ten sposób również słowa dra Hertzberga?

To, co zrobili Maria i Wiesław Biniendowie, prof. Kazimierz Nowaczyk – oni jako pierwsi zaczęli badać sprawę smoleńską, to jest coś ogromnego. Wdzięczność dla nich, a potem dla kolejnych naukowców, którzy dołączali – jak dr. inż. Grzegorz Szuladziński i wielu, wielu innych – jest wielka. Również dla pana Jorgensena z Danii, czy dr. Hertzberga mam ogromną wdzięczność za to, że nie boją się oni publicznie wypowiedzieć, że dotychczasowe ustalenia poczynione przez MAK, komisję Millera i naszą prokuraturę godzą w zdrowy rozsądek i zwykłą ludzką uczciwość.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. MG/Blogpress.pl]

Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 3. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 4. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 5. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 6. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 7. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 8. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook