Jedynie prawda jest ciekawa


Skowroński we "wSieci": 500+ przywraca ludziom godność

13.07.2016

"Musimy pamiętać, że duże siły, zarówno na Wschodzie, jak i na Zachodzie, pracują, by zdestabilizować Polskę".

"Zło zawsze atakuje to, co prawdziwe, co najpiękniejsze, co się zaczyna odradzać i emanować duchową siłą. Tak też jest z naszym krajem" - mówi Krzysztof Skowroński, prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, twórca Radia Wnet w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi na łamach nowego wydania tygodnika „wSieci”.

Krzysztofem Skowroński, twórca Radia Wnet mówi w wywiadzie udzielonym Jackowi i Michałowi Karnowskim o swoich obserwacjach na temat Polaków. Refleksjami dzieli się po wyprawie w Polskę, tym razem z pielgrzymką kaszubską na Jasną Górę.

"W Polakach jest niesamowita energia i ogrom życzliwości. Jest dokładnie odwrotnie, niż nam wmawiają, malując obraz złych, egoistycznych ludzi bez umiejętności współdziałania" - stwierdza rozmówca. Zauważa również:

"Pozytywnie zadziwia mnie to, jak wiara jest mocno obecna w życiu ludzi. […] W starszych pokoleniach tak. Młode pokolenie jest wciąż pytaniem. Jeszcze znają swoje korzenie, jeszcze wiedzą, skąd są, ale już często nie biorą tego do siebie, nie wymagają od siebie tej tradycji, nie uważają, by musieli to nieść dalej. Są bardzo zagubieni i to jest bardzo niebezpieczny moment. Jeśli chcemy, by ci ludzie dostrzegli, jak wielką wartością i potęgą jest nasza wiara, musimy mocno wziąć się do pracy, dotrzeć do nich. Inaczej wejdą w zabobon. Takie mam wrażenie po kilku spotkaniach, ale wiem, że to oczywiście zbyt mała próbka, by wyciągać wnioski".

Krzysztof Skowroński komentuje również zmiany, które zaszły w mediach publicznych.

Media publiczne wymagały zasadniczego wstrząsu i ten wstrząs nastąpił. A teraz trzeba iść dalej. Telewizji Polskiej i Polskiemu Radiu potrzebne są stabilne finansowanie oraz zasady działania, a ludziom je tworzącym należy się oddech, jasno zarysowana perspektywa. Czy nowa ustawa o Radzie Mediów Narodowych i jej władze, czy nowy skład Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zapewnią to wszystko? Szansa jest. We wrześniu to wszystko ruszy i wtedy zobaczymy, czy zwycięży mądrość i otwarcie, czy będzie górą świadomość, że media nie mogą służyć propagandzie, ale muszą służyć prawdzie. […] Polska debata publiczna jest chyba najbardziej otwarta w Europie na różne punkty widzenia. A dobra zmiana w mediach publicznych przywraca elementarną równowagę w systemie medialnym. Sytuacja, w której wszystkie największe media grają jedną i tę samą melodię, nie była bowiem normalna.

Prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich mówi także, w jakim kierunku zmierza – jego zdaniem - Polska.

Gdyby Polska była odizolowaną wyspą, byłbym optymistą. Program 500+ to wielki sukces, to coś, co przywraca wielu rodzinom po prostu godność, zmienia ich życie w sposób niewyobrażalny dla ludzi bogatych. Nawet sobie nie potrafimy wyobrazić, jaką zmianę to niesie. Ale musimy też pamiętać, że duże siły, zarówno na Wschodzie, jak i na Zachodzie, pracują, by zdestabilizować Polskę. Świat generalnie wchodzi w czas poważnych zawirowań. Prognoza jest więc jednak burzowa.

Krzysztof Skowroński na koniec rozmowy zauważa także: "Polska ma dzisiaj wiele do powiedzenia światu. Nie musimy szukać żadnego nowego logo, żadnych nowych sztandarów. Mamy piękne narodowe logo, mamy św. Jana Pawła II, mamy św. Faustynę. To powinno być naszą siłą, dumą, naszym motorem".

Więcej o Polsce widzianej oczyma Krzysztofa Skowrońskiego we „wSieci”, w sprzedaży już od 11 lipca br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook