Jedynie prawda jest ciekawa

Skowroński: TVP i KRRiT łamią prawo

28.04.2015

Delegaci Nadzwyczajnego Zjazdu Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich domagają się rozwiązania KRRiT, a także przekształcenia Telewizji Polskiej ze spółki akcyjnej Skarbu Państwa w instytucję pożytku publicznego.

„Musi zostać stworzony taki system poboru abonamentu, który zabezpieczy funkcjonowanie mediów publicznych, nawet bez reklam. Delegaci wystosowali również żądanie odwołania z funkcji prezesa TVP Juliusza Brauna” – powiedział w „Poranku Wnet” prezes SDP Krzysztof Skowroński.

Redaktor naczelny Radia Wnet zwrócił uwagę na wyjątkowe znaczenie zjazdu SDP w Kazimierzu Dolnym. „Po raz pierwszy od wielu lat dziennikarze z całej Polski spotkali się nie tylko, po to żeby się kłócić i wybierać, ale by porozmawiać o stanie mediów po 25 latach wolności. Nadzwyczajny zjazd delegatów SDP podjął łącznie 36 uchwał, dotyczących sytuacji mediów w Polsce, zawłaszcza stanie nadawców publicznych. Jedną z najważniejszych była uchwała nr 21, w której stwierdziliśmy, że media publiczne obecnie nie wypełniają swojej misji” - powiedział Skowroński na antenie Radia Wnet.

Dziennikarze odnieśli się również do struktury własnościowej mediów działających w Polsce. „Przegłosowana została również uchwała żądająca repolonizacji mediów. Dziennikarze SDP stwierdzają w niej, że patologią jest sytuacja, kiedy media regionalne, pozostają w 97% w ręku jednego wydawcy należącego do niemieckiego koncernu medialnego. Inne kraje bronią się przed taką sytuacją, ustalając odpowiedni poziom udziału kapitały zagranicznego na rynku medialnym” - podkreślił redaktor naczelny Radia Wnet.

Krzysztof Skowroński powiedział, że  ostatni zjazd był pobudką dla całego środowiska dziennikarskiego skupionego wokół SDP. „Sytuacja dojrzała do tego, aby nie tylko mówić ale przejść do działania. Nie wystarczy tylko powiedzieć, że domagamy się dymisji prezesa Brauna, ponieważ telewizja publiczna i krajowa rada nie wypełniają tego co zostało zapisane w ustawie, oni po prostu łamią prawo. Dlatego trzeba działać w obronie wolnego obiegu informacji, trzeba domagać się normalnego państwa” – zaznaczył Skowroński.

gah/radiownet.pl

[fot. YouTube]

Słowa kluczowe:

system

,

abonament

,

media

,

reklamy

,

prezes

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook