Jedynie prawda jest ciekawa


Skandaliczne żądania esbeka

24.09.2011

Czym skutkuje brak lustracji? Funkcjonariusze komunistycznych służb szarogęszą się w życiu publicznym, a za kilka słów prawdy domagają się w sądach peanów na swoją część i dużych pieniędzy.

Edward Kotowski, były oficer SB (ps. "Pietro"), który w latach 1979-1983 zajmował się polskimi duchownymi w Watykanie, pozwał do sądu ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. Zarzuca mu zniesławienie w jednym z wywiadów prasowych. Chce zadośćuczynienia w postaci 50 tys. zł.

Podstawą oskarżenia duchownego jest osławiony art. 212, zwany też przez niektórych komentatorów „paragrafem z Michnika”. Co ciekawe, likwidacji tego artykułu domagają się dziennikarze z różnych opcji światopoglądowych. W warszawskim Sądzie Rejonowym odbyła się pierwsza rozprawa tzw. pojednawcza. I zakończyła się fiaskiem.

- Zażądał ode mnie pisemnego oświadczenia, że zamieszczę w różnych mediach papierowych i elektronicznych jego elaborat, w którym zawarł on m.in. następujące sformułowania: „Edward Kotowski ma niekwestionowany wielki wkład w normalizację stosunków państwo - Kościół i w proces przywracania stosunków dyplomatycznych między PRL i Stolicą Apostolską” – relacjonuje ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.


- Miałem też przeprosić cały naród polski, gdyż jakoby moje wypowiedzi wyrządziły krzywdę:  „polskiemu społeczeństwu, którego obywatelem jest ppłk Edward Kotowski, a Jan Paweł II największym w historii Polakiem” – dodaje duchowny, od którego w ramach ugody Kotowski domagał się dla siebie kwoty 50 tys. zł.
Edward Kotowski do SB wstąpił w 1971 r. Jego głównym zadaniem było rozpracowywanie kadry naukowej Akademii Teologii Katolickiej i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. 14 października 1978 r. wyjechał do Rzymu (na dwa dni przed wyborem Karola Wojtyły na papieża). Pełnił tam oficjalnie funkcję II sekretarza Ambasady Polskiej.

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski działalność Kotowskiego, czyli agenta "Pietro" opisał w książce "Księża wobec bezpieki". W aktach IPN znalazł informacje m.in. o tym, że "Pietro" był w Rzymie w dniu zamachu na Jana Pawła II i że na długo przed zamachem zbierał informacje dotyczące papieża. Dzięki donosom "Pietro", a także innych funkcjonariuszy, bezpieka w detalach znała szczegółowy rozkład dnia Jana Pawła II, wiedziała też jaki kolor ma obicie papieskiego krzesła, co papież najczęściej je, jakie leki zażywa.

Po ukazaniu się książki (w 2007 roku) esbek o pseudonimie "Pietro" napisał do ks. Isakowicza-Zaleskiego list, w którym zaprzeczał podanym przez niego informacjom. Nie wiadomo dlaczego dopiero teraz zdecydował się na wystąpienie na drogę sądową.

MM/Dziennik Polski

Warto poczytać

 1. trwam23012018 23.01.2018

  Oj. Rydzyk i dwa samochody od bezdomnego. Skandal... czy manipulacja, na którą daliście się nabrać?

  „Ojciec Tadeusz Rydzyk dostał dwa samochody od bezdomnego”. Taki temat od dwóch dni przewija się przez wszystkie media, które ironizują z duchownego i szydzą z rzekomego prezentu. Jak to możliwe, żeby bezdomny miał dwa samochody?

 2. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 3. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 4. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 5. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 6. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 7. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 8. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook