Jedynie prawda jest ciekawa


Skandaliczne żądania esbeka

24.09.2011

Czym skutkuje brak lustracji? Funkcjonariusze komunistycznych służb szarogęszą się w życiu publicznym, a za kilka słów prawdy domagają się w sądach peanów na swoją część i dużych pieniędzy.

Edward Kotowski, były oficer SB (ps. "Pietro"), który w latach 1979-1983 zajmował się polskimi duchownymi w Watykanie, pozwał do sądu ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. Zarzuca mu zniesławienie w jednym z wywiadów prasowych. Chce zadośćuczynienia w postaci 50 tys. zł.

Podstawą oskarżenia duchownego jest osławiony art. 212, zwany też przez niektórych komentatorów „paragrafem z Michnika”. Co ciekawe, likwidacji tego artykułu domagają się dziennikarze z różnych opcji światopoglądowych. W warszawskim Sądzie Rejonowym odbyła się pierwsza rozprawa tzw. pojednawcza. I zakończyła się fiaskiem.

- Zażądał ode mnie pisemnego oświadczenia, że zamieszczę w różnych mediach papierowych i elektronicznych jego elaborat, w którym zawarł on m.in. następujące sformułowania: „Edward Kotowski ma niekwestionowany wielki wkład w normalizację stosunków państwo - Kościół i w proces przywracania stosunków dyplomatycznych między PRL i Stolicą Apostolską” – relacjonuje ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.


- Miałem też przeprosić cały naród polski, gdyż jakoby moje wypowiedzi wyrządziły krzywdę:  „polskiemu społeczeństwu, którego obywatelem jest ppłk Edward Kotowski, a Jan Paweł II największym w historii Polakiem” – dodaje duchowny, od którego w ramach ugody Kotowski domagał się dla siebie kwoty 50 tys. zł.
Edward Kotowski do SB wstąpił w 1971 r. Jego głównym zadaniem było rozpracowywanie kadry naukowej Akademii Teologii Katolickiej i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. 14 października 1978 r. wyjechał do Rzymu (na dwa dni przed wyborem Karola Wojtyły na papieża). Pełnił tam oficjalnie funkcję II sekretarza Ambasady Polskiej.

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski działalność Kotowskiego, czyli agenta "Pietro" opisał w książce "Księża wobec bezpieki". W aktach IPN znalazł informacje m.in. o tym, że "Pietro" był w Rzymie w dniu zamachu na Jana Pawła II i że na długo przed zamachem zbierał informacje dotyczące papieża. Dzięki donosom "Pietro", a także innych funkcjonariuszy, bezpieka w detalach znała szczegółowy rozkład dnia Jana Pawła II, wiedziała też jaki kolor ma obicie papieskiego krzesła, co papież najczęściej je, jakie leki zażywa.

Po ukazaniu się książki (w 2007 roku) esbek o pseudonimie "Pietro" napisał do ks. Isakowicza-Zaleskiego list, w którym zaprzeczał podanym przez niego informacjom. Nie wiadomo dlaczego dopiero teraz zdecydował się na wystąpienie na drogę sądową.

MM/Dziennik Polski

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook