Jedynie prawda jest ciekawa


"Skandal w Teatrze Starym to głupota"

15.11.2013

Na ile wypada być obscenicznym na scenie narodowej? - pyta Krzysztof Koehler

„Na czym by owa obscena nie polegała, to jest problematyczne, czy to jest właśnie to miejsce i aktualne jest pytanie, na ile wypada być obscenicznym na scenie narodowej. To pytanie powinien sobie na samym początku zadać reżyser, czy dyrektor teatru” - mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl Krzysztof Koehler, były dyrektor TVP Kultura. Chodzi o skandal w krakowskim Teatrze Starym, gdzie publiczność oburzona obscenicznym przedstawieniem Jana Klaty wyszli z widowni.

A może jeszcze wcześniej należało zadać pytanie, czy odpowiednim jest powierzenie kierownictwa artystycznego Janowi Klacie?

Mnie się wydaje, że to bardzo zdolny reżyser, który ma za sobą kilka dobrych spektakli, to po pierwsze. Następnie, to reżyser związany z pewną wizją nową, nowoczesną, wizją teatru, której ja np. nie akceptuję. Trzecia rzecz, to, czy to wizjonerstwo jest jedynym warunkiem, żeby reżyserowi ofiarować scenę narodową. Bo nie zawsze tak jest, że reżyser, nawet dobry, będzie dobrym dyrektorem. Zatem nie wiem, czy warto twórcy o takiej wrażliwości to stanowisko ofiarować. No, ale to decyzja ministra. Jan Klata jest artystą, który deklaruje wartości lewicowe, czy nawet przywiązanie do Krytyki Politycznej, no to oddanie mu sceny narodowej jest narzuceniem tych wartości temu teatrowi. To wizja trudna do zaakceptowania przez wszystkich.
 
Nie rozpatrując tego, czy ten spektakl jest i na ile jest obsceniczny, to efekt jest taki, że o nim mówimy. Może to dobry manewr nagłośnienia sztuki i konkretnego teatru?
Domyślając się, jak może myśleć Klata, podejrzewam, że to może być taka forma promocji. Nie wiem jednak na pewno, czy to nie było wszystko gdzieś zaplanowane. Czytałem wywiad z Janem Klatą w jednym z lokalnych dzienników w Krakowie i on mówił, że coś się wydarzy, dużego i ważnego. Gdyby tak było, że w ten sposób próbuje się zwrócić uwagę na scenę narodową, gdyby taka była rzeczywiście intencja, to by było najgorsze i najbardziej zawstydzające. Wzbudzanie zainteresowania Teatrem Starym w Krakowie przez skandale obyczajowe byłoby głupie mówiąc brutalnie.


CAŁA ROZMOWA TUTAJ
fot. www.stary.pl

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook