Jedynie prawda jest ciekawa


Skandal: „ukraińskie pochówki” zbrodniarzy z SS Galizien

31.08.2013

Na efekty „miękkiej” uchwały Sejmu RP w sprawie ludobójstwa dokonanego przez ukraińską OUN/UPA na Polakach nie trzeba było długo czekać – pisze były poseł KPN - OP Adam Słomka.

Były poseł KPN – Obóz Patriotyczny i eurodeputowany, który pełnił funkcję wiceszefa delegacji PE do spraw Ukrainy Andrzej Zapałowski ujawnił, że lokalne władze ukraińskie w miejscowości Holohory koło Złoczowa przeprowadziły uroczysty pochówek 16 zbrodniarzy z SS Galizien.

Tekst sejmowej uchwały – jak się okazuje – daje powody Ukraińcom do kpienia z ofiar tej formacji SS i OUN/UPA. Warto wspomnieć, że w Złoczowie urodził się Tadeusz Brzeziński … ojciec Zbigniewa Brzezińskiego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta Stanów Zjednoczonych Jimmy’ego Cartera.

Mój parlamentarny kolega słusznie znalazł miejsce na swojej stronie internetowej na informowanie polskiej opinii publicznej o tego typu gloryfikacji nazistowskich zbrodniarzy. Widać, że nie wszystkim jest to obojętne!

Do mordów Polaków na wspomnianym terenie dochodziło już w czasie radzieckiej okupacji. W latach 1941 – 1944 w istniejącym do dziś w tej miejscowości zamku Sobieskich Gestapo urządziło miejsce kaźni. 4 lipca 1941 r. nacjonaliści ukraińscy wspólnie z niemieckimi „towarzyszami” z SS wymordowali znaczną część Żydów zamieszkujących na tym terenie. Nasi sąsiedzi zamiast podkreślić wspólnotę w czasie wojny 1920 i bohaterstwo żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej – np. pochowanego w Warszawie obrońcy Zamościa gen. Mirko Daniłowicza Bezruczko – idą w kierunku, który powinniśmy potępić. Czas najwyższy wezwać polski MSZ do ostrej reakcji.

Ze zdumieniem każdy może zobaczyć za zdjęciach, że ceremonię pogrzebową organizuje się w świątyni chrześcijańskiej, która z pewnością nie jest miejscem na pochwałę kolaborantów nazizmu. Wszystko w sytuacji, gdy na tym terenie zamordowano (np. ks. Jana Szewczyka) czy zburzono liczne rzymskokatolickie świątynie (np. zabytkowy kościół w Gołogórach z XVII wieku).

W takiej sytuacji wypada wezwać również przedstawicieli Izraela do sprzeciwu na szerzący się na Ukrainie kult zbrodniarzy z SS Galizien. Zamiast poszukiwania „faszyzmu” w Polsce minister Bartłomiej Sienkiewicz powinien baczniej śledzić rozwój apologetów nazizmu w krajach ościennych … zamiast jako członek rządu Donalda Tuska wpierać „wersję light” określenia zbrodni dokonanej na Polakach na Wołyniu.

W imieniu KPN – Obóz Patriotyczny domagam się w przedstawionej sprawie jasnej reakcji i natychmiastowego przekazania ambasadorowi Ukrainy odpowiedniej noty dyplomatycznej.

Adam Słomka

Przewodniczący KPN – Obóz Patriotyczny,

poseł na Sejm RP (1991-2001)

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook