Jedynie prawda jest ciekawa


Skandal: „ukraińskie pochówki” zbrodniarzy z SS Galizien

31.08.2013

Na efekty „miękkiej” uchwały Sejmu RP w sprawie ludobójstwa dokonanego przez ukraińską OUN/UPA na Polakach nie trzeba było długo czekać – pisze były poseł KPN - OP Adam Słomka.

Były poseł KPN – Obóz Patriotyczny i eurodeputowany, który pełnił funkcję wiceszefa delegacji PE do spraw Ukrainy Andrzej Zapałowski ujawnił, że lokalne władze ukraińskie w miejscowości Holohory koło Złoczowa przeprowadziły uroczysty pochówek 16 zbrodniarzy z SS Galizien.

Tekst sejmowej uchwały – jak się okazuje – daje powody Ukraińcom do kpienia z ofiar tej formacji SS i OUN/UPA. Warto wspomnieć, że w Złoczowie urodził się Tadeusz Brzeziński … ojciec Zbigniewa Brzezińskiego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta Stanów Zjednoczonych Jimmy’ego Cartera.

Mój parlamentarny kolega słusznie znalazł miejsce na swojej stronie internetowej na informowanie polskiej opinii publicznej o tego typu gloryfikacji nazistowskich zbrodniarzy. Widać, że nie wszystkim jest to obojętne!

Do mordów Polaków na wspomnianym terenie dochodziło już w czasie radzieckiej okupacji. W latach 1941 – 1944 w istniejącym do dziś w tej miejscowości zamku Sobieskich Gestapo urządziło miejsce kaźni. 4 lipca 1941 r. nacjonaliści ukraińscy wspólnie z niemieckimi „towarzyszami” z SS wymordowali znaczną część Żydów zamieszkujących na tym terenie. Nasi sąsiedzi zamiast podkreślić wspólnotę w czasie wojny 1920 i bohaterstwo żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej – np. pochowanego w Warszawie obrońcy Zamościa gen. Mirko Daniłowicza Bezruczko – idą w kierunku, który powinniśmy potępić. Czas najwyższy wezwać polski MSZ do ostrej reakcji.

Ze zdumieniem każdy może zobaczyć za zdjęciach, że ceremonię pogrzebową organizuje się w świątyni chrześcijańskiej, która z pewnością nie jest miejscem na pochwałę kolaborantów nazizmu. Wszystko w sytuacji, gdy na tym terenie zamordowano (np. ks. Jana Szewczyka) czy zburzono liczne rzymskokatolickie świątynie (np. zabytkowy kościół w Gołogórach z XVII wieku).

W takiej sytuacji wypada wezwać również przedstawicieli Izraela do sprzeciwu na szerzący się na Ukrainie kult zbrodniarzy z SS Galizien. Zamiast poszukiwania „faszyzmu” w Polsce minister Bartłomiej Sienkiewicz powinien baczniej śledzić rozwój apologetów nazizmu w krajach ościennych … zamiast jako członek rządu Donalda Tuska wpierać „wersję light” określenia zbrodni dokonanej na Polakach na Wołyniu.

W imieniu KPN – Obóz Patriotyczny domagam się w przedstawionej sprawie jasnej reakcji i natychmiastowego przekazania ambasadorowi Ukrainy odpowiedniej noty dyplomatycznej.

Adam Słomka

Przewodniczący KPN – Obóz Patriotyczny,

poseł na Sejm RP (1991-2001)

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

Warto poczytać

 1. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 2. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook