Jedynie prawda jest ciekawa


Skandal przy ustawie o wywozie śmieci

14.01.2013

Tak większość koalicyjna Platformy i PSL-u wprowadza w życie ustawę, która będzie skutkować dla wszystkich Polaków poważnym wzrostem opłat śmieciowych - pisze Zbigniew Kuźmiuk.

W lipcu 2011 roku w poprzedniej kadencji Parlamentu, większość koalicyjna Platformy i PSL, uchwaliła nowelizację ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach (tzw. ustawę śmieciową).

Ustawa ma wejść ostatecznie w życie 1 lipca 2013 roku (choć niektóre z jej zapisów już obowiązują) i do tego czasu gminy po konsultacjach z mieszkańcami miały ustalić sposób obliczania opłat śmieciowych, a także przygotować się do przetargów na wywóz śmieci.

Najistotniejsza zmianą jaką wprowadzono nowelizacją jest uczynienie gminy właścicielem śmieci co zdaniem resortu ochrony środowiska ma ostatecznie ukrócić ich wywożenie do lasu lub na tzw. dzikie wysypiska.

Jednak gdy gminy zaczęły podejmować uchwały o wysokości opłat śmieciowych i okazało się, że opłaty te wyraźnie rosną w stosunku do opłat dotychczasowych (nawet 2-3 krotnie), mieszkańcy rozpoczęli protesty.

Platforma zaczęła więc nerwowo poszukiwać możliwości wprowadzenia zmian w ustawie śmieciowej, obawiając się spadków słupków poparcia opinii publicznej.

Wypowiedział się w tej sprawie sam premier Tusk i jak to ma w zwyczaju skrytykował wprowadzone zmiany. Zapomniał tylko, że te zmiany przygotował resort ochrony środowiska, przyjął jego rząd, a uchwaliła w Parlamencie większość koalicyjna Platformy i PSL-u.

Chcąc maksymalnie skrócić czas przygotowania nowelizacji ustawy śmieciowej, Platforma zdecydowała, że dokona jej poprzez Senat i senatorowie tej partii pośpiesznie przygotowali zmiany głównie dotyczące sposobu ustalania opłat.

Do tej pory gmina mogła wybrać ustalenie wysokości opłat śmieciowych w oparciu o jedną z 4 metod: w zależności od liczby mieszkańców zameldowanych w danym lokalu, powierzchni lokalu mieszkalnego, m3 zużytej wody, wreszcie od gospodarstwa domowego.

Nowelizacja przewiduje możliwość korzystania z różnych metod na terenie jednej gminy, a także uwzględnienie w wysokości opłat sytuacji materialnej mieszkańców i udzielanie systemowych ulg.

Nowelizacja była procedowana podczas pierwszego w tym roku posiedzenia Sejmu i okazało się,że ostatecznie nie może być przegłosowana ,bo nie ma opinii MSZ co do jej zgodności z prawem europejskim. Zresztą doszło w tej sprawie wręcz do skandalu na sali sejmowej. Prowadząca głosowanie marszałek Kopacz przerwała głosowania, zrobiła przerwę i zaprosiła do siebie tylko przewodniczącego klubu Platformy.

Na sali sejmowej minister Sikorski próbował uzyskać to stanowisko, telefonując do urzędnika w MSZ, który zajmował się tą sprawą ale ponieważ oczekiwanie na nie, się przedłużało i posłowie poszczególnych klubów zaczęli protestować, więc ostateczne głosowanie odbędzie się najprawdopodobniej 25 stycznia.

Piszę o tym wszystkim, ponieważ gminy które miały obowiązek przyjęcia uchwał ustalających wysokości opłat śmieciowych do końca grudnia 2012 roku, nie bardzo wiedzą co mają robić.

Część z nich przyjęła uchwały (około połowa na prawie 2,5 tysiąca) i już wie, że będzie musiała je zmieniać, dostosowując do nowelizacji, część czeka na to co upichci większość koalicyjna Platforma - PSL, przy okazji łamiąc obecnie obowiązujące prawo.

Samorządowcy zgłaszają także poważny problem związany z koniecznością przeprowadzenia przetargów na odbiór śmieci obawiając się, że ich firmy komunalne, które budowali przez lata, ostatnio wykorzystując do tego środki unijne, mogą te przetargi przegrać.

W tej sytuacji jakaś część majątku gminy, którą dysponują te specjalistyczne firmy, byłaby nie wykorzystana, w związku z tym samorządy poniosłyby nieodwracalne straty, co więcej będą musiały zwalniać ich pracowników (zresztą po Sejmie coraz bardziej uporczywie krążą pogłoski, że na te przetargi szykują się duże i dobrze zorganizowane firmy zagraniczne).

Wiceminister środowiska Piotr Nowak, pilotujący nowelizację ustawy śmieciowej w Sejmie, na moje pytanie co w tej sytuacji mają zrobić samorządy, sugerował, że powinny „odpowiednio” przygotować specyfikację istotnych warunków zamówienia w swoisty sposób„chroniąc” swój majątek, choć jako żywo ta podpowiedź namawia do łamania prawa.

Tak większość koalicyjna Platformy i PSL-u wprowadza w życie ustawę, która będzie skutkować dla wszystkich Polaków poważnym wzrostem opłat śmieciowych.

Zbigniew Kuźmiuk

[Fot. Wikipedia]

 

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook