Jedynie prawda jest ciekawa


Skąd ten optymizm u Rostowskiego?

24.01.2013

Minister Rostowski pomylił się więc w prognozach wszystkich 4 najważniejszych wpływów podatkowych, przy czym wynosząca 14 mld zł pomyłka we wpływach z VAT, jest dosłownie porażająca.

W najbliższy piątek odbędzie się w Sejmie głosowanie nad 12 poprawkami wprowadzonymi do projektu budżetu na 2013 rok przez większość senacką Platforma-PSL. Zapewne zostaną przyjęte przez większość sejmową i w ten sposób zakończy się procedura parlamentarna nad projektem budżetu, zostanie on skierowany do prezydenta i przez niego w ciągu 7 dni podpisany.

Poprawki Senatu w większości mają charakter kosmetyczny, poza dwoma. Pierwsza to znaczące podwyższenie limitu dla pożyczek budżetowych dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych aż do 12 mld zł co oznacza, że minister spodziewa się gwałtownego pogorszenia sytuacji tego funduszu w ciągu roku 2013.

Przypomnę tylko, że ten fundusz oprócz składek odprowadzanych od płac pracowników, korzysta z wielomiliardowej dotacji budżetowej, a za rządów Platformy dodatkowymi źródłami wpływów do niego są pożyczki budżetowe (od 3 lat narastające i niespłacane przez fundusz), przejmowane środki z Funduszu Rezerwy Demograficznej (miał zasilać FUS ale dopiero po roku 2020 kiedy znacząco pogorszą się proporcje pomiędzy pracującymi, a pobierającymi świadczenia ), a także kredyty komercyjne (zaciągane w ciągu roku i spłacane przed jego zakończeniem, żeby znowu je zaciągać na początku następnego roku).

Druga ważna poprawka Senatu to przywrócenie instytucji Funduszu Kościelnego. Wcześniej większość sejmowa zdecydowała się ten fundusz zlikwidować i zamienić go w rezerwę celową w tej samej wysokości 94 mln zł (była to ucieczka przed paroma tysiącami poprawek złożonymi do tego funduszu przez posłów Ruchu Palikota). Były jednak wątpliwości czy dostępność środków w rezerwie celowej nie będzie gorsza niż funduszu i ostateczne przecięcie tej wątpliwości przez Senat, zasługuje na uwagę.

Debata nad poprawkami Senatu prowadzona przecież pod koniec stycznia 2013 roku była okazją do zadania pytań ministrowi Rostowskiemu o realizm budżetu na ten rok szczególnie w świetle dramatycznego niewykonania dochodów budżetowych szczególnie o charakterze podatkowym w roku 2012.

Okazuje się, że według wstępnego wykonania budżetu w zakresie podatków zabrakło aż 18 mld zł. Wpływy z VAT były aż o 14 mld zł niższe niż planowane, choć właśnie księgowym zabiegiem, minister Rostowski, sztucznie zmniejszył ten brak do 12 mld zł.

Po prostu 28 grudnia 2012 roku, podpisał rozporządzenie, przesuwające zwroty VAT za grudzień 2012 w ciężar stycznia 2013 i już braki we wpływach z tego podatku zmniejszyły się o 2 mld zł.

Tyle tylko, że te 2 mld zł trzeba będzie oddać podatnikom z wpływów podatku VAT za 2013 rok, a przecież tego minister nie przewidywał w projekcie budżetu na ten rok.

Zabrakło również w stosunku do planu aż 2 mld zł wpływów z akcyzy, ponad 1 mld zł wpływów z CIT i blisko 0,5 mld zł wpływów z PIT.

Minister Rostowski pomylił się więc w prognozach wszystkich 4 najważniejszych wpływów podatkowych, przy czym wynosząca 14 mld zł pomyłka we wpływach z VAT, jest dosłownie porażająca.

To nie wykonanie dochodów podatkowych w wysokości 18 mld zł przy wzroście PKB przekraczającym jednak 2%, źle rokuje dla wykonania budżetu na 2013 rok. Przypomnijmy tylko, że na 2013 rok planowany wzrost wpływów z PIT o 6,2% (mają wynieść ok.43 mld zł), a z CIT aż o 11,3% ( mają wynieść ok.20 mld zł). Jeżeli te ostatnie nie zostały wykonane w 2012 roku to jak mają wzrosnąć aż o tyle procent przy niższym wzroście gospodarczym w 2013 roku, doprawdy nie wiadomo.

Z kolei wpływy z VAT mają być wyższe o ponad 5% od rzeczywistego wykonania w roku 2012 czyli blisko o 6 mld zł (mają wynieść ok. 126 mld zł), a z akcyzy wzrost o 3,4% (mają wynieść ok. 65 mld zł).

Trudno wręcz sobie wyobrazić, żeby przy załamaniu wpływów z tych dwóch podatków w roku 2012, nagle w roku 2013 wpływy te rosły przy wyraźnie niższym wzroście gospodarczym, a być może nawet recesji.

Minister Rostowski we wczorajszej debacie w Sejmie wykazywał się wręcz nieograniczonym optymizmem i twierdził, że on nie ma obaw o wykonanie wpływów budżetowych na zaplanowanym poziomie.

Niestety nie potrafił wyjaśnić dlaczego pomylił się aż o 18 mld zł we wpływach podatkowych w roku 2012 w tym o 14 mld zł w jednym tylko podatku VAT. Źle to wszystko wróży finansom publicznym, a w konsekwencji wszystkim nam w 2013 roku

Zbigniew Kuźmiuk

[Fot. PAP/Jakub Kamiński]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook