Jedynie prawda jest ciekawa


Skąd ten optymizm u Rostowskiego?

24.01.2013

Minister Rostowski pomylił się więc w prognozach wszystkich 4 najważniejszych wpływów podatkowych, przy czym wynosząca 14 mld zł pomyłka we wpływach z VAT, jest dosłownie porażająca.

W najbliższy piątek odbędzie się w Sejmie głosowanie nad 12 poprawkami wprowadzonymi do projektu budżetu na 2013 rok przez większość senacką Platforma-PSL. Zapewne zostaną przyjęte przez większość sejmową i w ten sposób zakończy się procedura parlamentarna nad projektem budżetu, zostanie on skierowany do prezydenta i przez niego w ciągu 7 dni podpisany.

Poprawki Senatu w większości mają charakter kosmetyczny, poza dwoma. Pierwsza to znaczące podwyższenie limitu dla pożyczek budżetowych dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych aż do 12 mld zł co oznacza, że minister spodziewa się gwałtownego pogorszenia sytuacji tego funduszu w ciągu roku 2013.

Przypomnę tylko, że ten fundusz oprócz składek odprowadzanych od płac pracowników, korzysta z wielomiliardowej dotacji budżetowej, a za rządów Platformy dodatkowymi źródłami wpływów do niego są pożyczki budżetowe (od 3 lat narastające i niespłacane przez fundusz), przejmowane środki z Funduszu Rezerwy Demograficznej (miał zasilać FUS ale dopiero po roku 2020 kiedy znacząco pogorszą się proporcje pomiędzy pracującymi, a pobierającymi świadczenia ), a także kredyty komercyjne (zaciągane w ciągu roku i spłacane przed jego zakończeniem, żeby znowu je zaciągać na początku następnego roku).

Druga ważna poprawka Senatu to przywrócenie instytucji Funduszu Kościelnego. Wcześniej większość sejmowa zdecydowała się ten fundusz zlikwidować i zamienić go w rezerwę celową w tej samej wysokości 94 mln zł (była to ucieczka przed paroma tysiącami poprawek złożonymi do tego funduszu przez posłów Ruchu Palikota). Były jednak wątpliwości czy dostępność środków w rezerwie celowej nie będzie gorsza niż funduszu i ostateczne przecięcie tej wątpliwości przez Senat, zasługuje na uwagę.

Debata nad poprawkami Senatu prowadzona przecież pod koniec stycznia 2013 roku była okazją do zadania pytań ministrowi Rostowskiemu o realizm budżetu na ten rok szczególnie w świetle dramatycznego niewykonania dochodów budżetowych szczególnie o charakterze podatkowym w roku 2012.

Okazuje się, że według wstępnego wykonania budżetu w zakresie podatków zabrakło aż 18 mld zł. Wpływy z VAT były aż o 14 mld zł niższe niż planowane, choć właśnie księgowym zabiegiem, minister Rostowski, sztucznie zmniejszył ten brak do 12 mld zł.

Po prostu 28 grudnia 2012 roku, podpisał rozporządzenie, przesuwające zwroty VAT za grudzień 2012 w ciężar stycznia 2013 i już braki we wpływach z tego podatku zmniejszyły się o 2 mld zł.

Tyle tylko, że te 2 mld zł trzeba będzie oddać podatnikom z wpływów podatku VAT za 2013 rok, a przecież tego minister nie przewidywał w projekcie budżetu na ten rok.

Zabrakło również w stosunku do planu aż 2 mld zł wpływów z akcyzy, ponad 1 mld zł wpływów z CIT i blisko 0,5 mld zł wpływów z PIT.

Minister Rostowski pomylił się więc w prognozach wszystkich 4 najważniejszych wpływów podatkowych, przy czym wynosząca 14 mld zł pomyłka we wpływach z VAT, jest dosłownie porażająca.

To nie wykonanie dochodów podatkowych w wysokości 18 mld zł przy wzroście PKB przekraczającym jednak 2%, źle rokuje dla wykonania budżetu na 2013 rok. Przypomnijmy tylko, że na 2013 rok planowany wzrost wpływów z PIT o 6,2% (mają wynieść ok.43 mld zł), a z CIT aż o 11,3% ( mają wynieść ok.20 mld zł). Jeżeli te ostatnie nie zostały wykonane w 2012 roku to jak mają wzrosnąć aż o tyle procent przy niższym wzroście gospodarczym w 2013 roku, doprawdy nie wiadomo.

Z kolei wpływy z VAT mają być wyższe o ponad 5% od rzeczywistego wykonania w roku 2012 czyli blisko o 6 mld zł (mają wynieść ok. 126 mld zł), a z akcyzy wzrost o 3,4% (mają wynieść ok. 65 mld zł).

Trudno wręcz sobie wyobrazić, żeby przy załamaniu wpływów z tych dwóch podatków w roku 2012, nagle w roku 2013 wpływy te rosły przy wyraźnie niższym wzroście gospodarczym, a być może nawet recesji.

Minister Rostowski we wczorajszej debacie w Sejmie wykazywał się wręcz nieograniczonym optymizmem i twierdził, że on nie ma obaw o wykonanie wpływów budżetowych na zaplanowanym poziomie.

Niestety nie potrafił wyjaśnić dlaczego pomylił się aż o 18 mld zł we wpływach podatkowych w roku 2012 w tym o 14 mld zł w jednym tylko podatku VAT. Źle to wszystko wróży finansom publicznym, a w konsekwencji wszystkim nam w 2013 roku

Zbigniew Kuźmiuk

[Fot. PAP/Jakub Kamiński]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook