Jedynie prawda jest ciekawa


„Silnym się pomaga. Polska jest słaba”

14.04.2014

Rozmowa z prof. Romualdem Szeremietiewem, byłym wiceszefem MON.

Stefczyk.info: Platforma Obywatelska idzie do wyborów nawiązując w hasłach i przemówieniach do bezpieczeństwa Polski. Premier i ministrowie coraz częściej sugerują, że to PO jest gwarantem bezpieczeństwa, w przeciwieństwie do innych partii. Rządy PO kojarzą się Panu z bezpieczeństwem Polski?

Prof. Romuald Szeremietiew: Wiemy, jaki mamy stan polskich Sił Zbrojnych, wiemy jak wygląda polskie bezpieczeństwo narodowe. To jest efekt działania rządu PO-PSL. Jeśli te obszary zostaną naprawione, i to nie tylko na poziomie haseł i planów, ale konkretnych działań, to Polska oczywiście na tym skorzysta. Jednak pytania co zostanie zrobione i kiedy są otwarte.

Polska jest obecnie bezpieczniejsza niż kilka lat temu?

Aktualna sytuacja sprzyja dostrzeganiu kwestii obronności i bezpieczeństwa narodowego, jako sprawy pilnej. To miało miejsce przez działania Putina i Rosji na Ukrainie. To przyszło z zewnątrz. To nie był impuls wewnętrzny. Porównując natomiast naszą sytuację należy wskazać, że mamy lepszą sytuację niż 1939 roku, jednak nie wiadomo, czy ona nie ma już swojej dynamiki. Ona może spowodować, że zagrożenia mogą rosnąć. Na razie nic nie wskazuje, by miały maleć.

Jesteśmy na to gotowi?

Kolejnym pytaniem otwartym jest sprawa wydajności sojuszy wojskowych, do których Polska należy. Czy one są w stanie nam zagwarantować bezpieczeństwo? Drugą sprawą jest stan kompatybilności naszych sił obronnych z działaniami sojuszników. Trzeba pamiętać, że w każdym sojuszu można liczyć na wsparcie i pomoc, gdy dysponuje się własną siłą. Silnym się pomaga.

Polska jest dziś wśród tych silnych, czy słabszych?

Jeśli chodzi o możliwości obronne, Polska jest wśród krajów słabszych. Niestety w naszym regionie nie widzę żadnych silnych. Kwestie bezpieczeństwa, szczególnie wojska, w wielu krajach Europy Środkowej i Wschodniej zostały zaniedbane. Kraje nadbałtyckie czy nasi południowi sąsiedzi wydają na wojsko mniej niż 1 proc. PKB. Polska staje się wyjątkiem wśród nich. My deklarujemy chociaż wydatki rzędu 1,95 PKB. To jedno wielkie nieszczęście.

Nieszczęściem było również zawieszenie poboru do wojska? Jak to oceniać z obecnej perspektywy?

Skoro pobór został zawieszony to uważam, że należy go odwiesić.

Wiele osób przekonuje, że to błąd, bowiem obecnie armie zawodowe wygrywają wojny...

Armie zawodowe to pewna fanaberia, która się pojawia co pewien czas w historii światowej wojskowości. Od lat toczy się dyskusja, czy lepszy jest żołnierz zaciężny czy żołnierz-obywatel, który broni kraju. Uznano w Polsce w ostatnich latach, że żołnierz zaciężny nam wystarczy, że konflikt zbrojny nam nie zagraża, przynajmniej duży. Kilkunastu żołnierzy zawodowych zawsze można gdzieś natomiast wysłać, więc jest po kłopocie. A teraz się okazało, że jest zupełnie inaczej. Politycy jednak boją się powiedzieć, że trzeba pobór przywrócić. Gdy zbliżają się wybory taki postulat jest ryzykowny. Jednak po cichu przyznają, że to trzeba zrobić. A zatem róbmy!

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Krzysztof Gasiewicz/Mon.gov.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook