Jedynie prawda jest ciekawa


Sikorski skuteczny w przekonywaniu Niemiec

24.03.2013

Niemcy wzięły sobie do serca wezwania ministra Sikorskiego i zaczynają twardą ręką rządzić UE - pisze Zbigniew Kuźmiuk.

Polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski dwukrotnie, na jesieni 2011 roku w Berlinie i w sierpniu 2012 roku w Monachium, przekonywał Niemcy o konieczności odgrywania przez ten kraj, wiodącej roli w Unii Europejskiej.

W tym pierwszym wystąpieniu minister Sikorski na forum Niemieckiego Towarzystwa Polityki Zagranicznej w Berlinie, zaprezentował koncepcję federacyjnej Unii Europejskiej, a więc związku państw o mocno ograniczonej suwerenności z silnym politycznym centrum, które tylko przejściowo chciał umieścić w Brukseli, a docelowo postulował przeniesienie go do Berlina.

Same Niemcy z taką koncepcją przynajmniej wtedy, wyjść nie chciały. Ciągle jeszcze mitygowały się, choć coraz słabiej ukrywają swoje dążenia do dominacji w Unii Europejskiej.

Sikorski zdecydował się być adwokatem ich kompletnej dominacji w Europie, chyba z nadzieją, że o takich sprzymierzeńcach przy dzieleniu unijnych stanowisk w przyszłości nie zapomną.

I okazuje się, że siła przekonywania Sikorskiego musiała być spora, bo w obecnym kryzysie cypryjskim, Niemcy nadają już zdecydowany ton negocjacjom z tym krajem, ba nawet formułują zdecydowane żądania wobec Cypryjczyków.

Jak doniosła między innymi amerykańska prasa, negocjacje słynnej „Trojki czyli reprezentantów EBC, MFW i KE” z przedstawicielami Cypru, trwały ponad 10 godzin w nocy z piątku na sobotę, tydzień temu i były niezwykle brutalne.

Między innymi minister finansów Niemiec Wolfgang Scheuble (reprezentujący Eurogrupę), przedstawił koncepcję aby od wszystkich wkładów w bankach funkcjonujących na Cyprze, pobrać jednorazową opłatę w wysokości 18%.

Zresztą, akurat ten minister finansów Niemiec nie szczędził cierpkich uwag także Grekom, Portugalczykom, Irlandczykom, kiedy ci ubiegali się o unijną pomoc, a nawet Hiszpanom i Włochom, którzy jego zdaniem zbyt płytko cięli wydatki w budżecie.

Ale jak wiemy Parlament Cypru, nie zgodził się na pomysły forsowane przez „Trojkę”, opodatkowania lokat w cypryjskich bankach w wysokości 6,75% tych do 100 tys. euro i 9,9% tych powyżej tej kwoty.

I wtedy się zaczęło. Do debaty z Cypryjczykami poprzez środki masowego przekazu włączyła się sama kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Zdecydowanie odrzuciła propozycję cypryjskiego rządu aby do ratowania systemu finansowego państwa wykorzystać środki z tamtejszych funduszy emerytalnych , zresztą prowadzonych w większości przez niemieckie instytucje finansowe.

Ostrzegła jednocześnie Cypr, by nie nadużywał cierpliwości swych zagranicznych partnerów (krajów eurogrupy, EBC, MFW i KE), mających sfinansować pakiet ratunkowy dla tego kraju wynoszącą 10 mld euro pożyczką.

Po tych mocnych ostrzeżeniach, mających czasami wręcz formę ultimatum, parlament cypryjski przyjął między innymi ustawy: o powołaniu funduszu solidarnościowego opartego na dochodach z eksploatacji złóż gazu, emisji obligacji i innych aktywach, ustawę o możliwości okresowej kontroli przepływów kapitałowych przez państwo, a także ustawę o możliwości podziału najbardziej zagrożonych upadłością banków na te o „dobrych” i „złych” aktywach.

Wczoraj ponoć przedstawiciele rządu i parlamentu cypryjskiego, zgodzili się po dodatkowych negocjacjach w Brukseli aby jednak wkłady powyżej 100 tys. euro ale tylko w Bank of Cyprus, objąć podatkiem 20%, a w pozostałych bankach w wysokości 4%.

Ale dopóki tego rodzaju informacje, nie zamienią się w ustawę przyjętą przez cypryjski parlament, trudno wyrokować czy jest to ustalenie wiążące.

Niezależnie jednak od tego jak ostatecznie zostanie rozwiązany cypryjski kryzys, widać wyraźnie, że Niemcy wzięły sobie do serca wezwania ministra Sikorskiego i zaczynają twardą ręką rządzić UE, a w szczególności krajami, które znalazły się w finansowych tarapatach.

Zbigniew Kuźmiuk

[Fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook