Jedynie prawda jest ciekawa

Sikorski passé dla Tuska?

06.07.2014

- Szansa Sikorskiego jest na tyle niewielka, że nie sądzę, aby Donaldowi Tuskowi chciało się iść w tym kierunku. Rzeczywiście dla premiera byłoby to spore ryzyko - mówi w „Gazecie Polskiej Codziennie” prof. Ryszard Legutko, eurodeputowany PiS o ewentualnych szansach ministra spraw zagranicznych na objęcie stanowiska w Brukseli.

Zdaniem prof. Legutki wpływ na to miały słowa ministra uwiecznione na taśmach, choć z drugiej strony ich antyamerykański oddźwięk mógł się one spodobać Francuzom i Niemcom.

 - Czy jednak Donaldowi Tuskowi uda się przeforsować tę kandydaturę? Wydaje mi się to mimo wszystko bardzo trudne. Zbyt dużo hałasu za granicą wywołała ta sprawa, zbyt dużo napisano w mediach zachodnich i to w dość negatywnym kontekście.

Według eurodeputowanego jednak jeśli Tusk i Sikorski się uprą, to minister dostanie posadę jakiegoś komisarza. Kluczem są tu Niemcy, którzy trzymają „lejce” Europejskiej Partii Ludowej, która ma większość w Parlamencie Europejskim.

- Wiele zależy więc od determinacji Platformy. Nie wydaje mi się jednak, aby zabieganie o to było w interesie polskiego rządu – tłumaczy prof. Legutko.

Slaw/ "GPC"

[FOTO: radeksikorski.pl]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook