Jedynie prawda jest ciekawa


Sikorski na bok w sprawach litewskich

16.10.2012

Polską politykę zagraniczną czekają nowe wyzwania w relacjach z nową koalicją litewską. Odsunięty na bok powinien zostać Radosław Sikorski, skompromitowany obrażaniem i poniżaniem Litwy.

W jakim kierunku może rozwinąć się sytuacja na Litwie, po ostatnich wyborach, zwycięskich dla lewicy?

Witold Waszczykowski, zastępcy szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego w kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego:

Trochę za wcześnie to przewidywać. Nie wiadomo czy powstanie koalicja trzech partii, czy czterech z Polską Akcją Wyborczą na Litwie. Dla litewskiej polityki europejskiej, czy wschodniej udział Polaków w rządzie. W polityce europejskiej dojdzie najprawdopodobniej do rewizji zobowiązań poprzedniej ekipy, która mówiła o wejściu do strefy euro już w 2014 r.

A co z polityką wschodnią Litwy? Zmieni się?

Zwycięskie partie bardzo różnie wypowiadały się na temat relacji z Rosją, energetycznych z Gazpromem. Niektórzy działacze mieli bardzo prorosyjskie wypowiedzi. Jednak także w tej kwestii radziłbym trochę zaczekać na wyklarowanie się ostatecznego kierunku wschodniego.

No i rzecz najważniejsza z naszego punktu widzenia. Czy poprawią się relacje Polski z Litwą?

Wszystkie partie litewskie są dość poważnie wystraszone polską polityką zagraniczną.rządu Donalda Tuska. Z dużym niepokojem patrzą na flirt Tuska i Radosława Sikorskiego z tzw. trójkątem królewieckim, czyli Niemcy, Rosja, Polska i próby zastąpienia tym trójkątem współpracy regionalnej, jakie prowadziły poprzednie polskie rządy. Czyli ścisłej współpracy z Bałtami, z Litwą, z krajami Europy Środkowej.

Szczególnie niepokoi Litwinów wprowadzenie małego ruchu granicznego z Kaliningradem. Zamiast otworzyć pas o głębokości powiedzmy 30 kilometrów, udostępniliśmy dwa województwa za to, że cała enklawa królewiecka otworzyła się na ruch bezwizowy.

Gdyby Litwa chciała powtórzyć polskie rozwiązanie, to musiałaby się cała otworzyć, w rezultacie stałaby się krajem tranzytowym, a właśnie tego domaga się Rosja.

Trudno w tym momencie powiedzieć, czy nowa koalicja będzie miała nowe spojrzenie

Na relacje z Polską tym bardziej, że po stronie polskiej pozostaje przecież minister Sikorski, który ich przecież przez ostatnie miesiące upokarzał i obrażał.

Na wczorajszym briefingu premier Tusk powiedział, że relacje z Litwą były w ostatnim czasie dobre. Jak pan ocenia tego rodzaju wypowiedź? Do kogo ona była skierowana?

To świadczy, że wciąż nie ma żadnej koncepcji co zrobić z polityką wobec Litwy. Ruch teraz leży po stronie Polski, ale może niekoniecznie powinien on być wykonany przez ministra Sikorskiego. Może premier powinien wyznaczyć ministra spraw wewnętrznych (Jacka Cichockiego – przyp. red.), który nie jest tak skompromitowany. Albo Waldemara Pawlaka, wiceministra od spraw gospodarczych. W ten sposób można spróbować wybadać nową koalicję i jej intencje polityczne.

Rozmawiał: Sławomir Sieradzki

[FOTO: PAP/ EPA]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook