Jedynie prawda jest ciekawa


Sikorski na bok w sprawach litewskich

16.10.2012

Polską politykę zagraniczną czekają nowe wyzwania w relacjach z nową koalicją litewską. Odsunięty na bok powinien zostać Radosław Sikorski, skompromitowany obrażaniem i poniżaniem Litwy.

W jakim kierunku może rozwinąć się sytuacja na Litwie, po ostatnich wyborach, zwycięskich dla lewicy?

Witold Waszczykowski, zastępcy szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego w kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego:

Trochę za wcześnie to przewidywać. Nie wiadomo czy powstanie koalicja trzech partii, czy czterech z Polską Akcją Wyborczą na Litwie. Dla litewskiej polityki europejskiej, czy wschodniej udział Polaków w rządzie. W polityce europejskiej dojdzie najprawdopodobniej do rewizji zobowiązań poprzedniej ekipy, która mówiła o wejściu do strefy euro już w 2014 r.

A co z polityką wschodnią Litwy? Zmieni się?

Zwycięskie partie bardzo różnie wypowiadały się na temat relacji z Rosją, energetycznych z Gazpromem. Niektórzy działacze mieli bardzo prorosyjskie wypowiedzi. Jednak także w tej kwestii radziłbym trochę zaczekać na wyklarowanie się ostatecznego kierunku wschodniego.

No i rzecz najważniejsza z naszego punktu widzenia. Czy poprawią się relacje Polski z Litwą?

Wszystkie partie litewskie są dość poważnie wystraszone polską polityką zagraniczną.rządu Donalda Tuska. Z dużym niepokojem patrzą na flirt Tuska i Radosława Sikorskiego z tzw. trójkątem królewieckim, czyli Niemcy, Rosja, Polska i próby zastąpienia tym trójkątem współpracy regionalnej, jakie prowadziły poprzednie polskie rządy. Czyli ścisłej współpracy z Bałtami, z Litwą, z krajami Europy Środkowej.

Szczególnie niepokoi Litwinów wprowadzenie małego ruchu granicznego z Kaliningradem. Zamiast otworzyć pas o głębokości powiedzmy 30 kilometrów, udostępniliśmy dwa województwa za to, że cała enklawa królewiecka otworzyła się na ruch bezwizowy.

Gdyby Litwa chciała powtórzyć polskie rozwiązanie, to musiałaby się cała otworzyć, w rezultacie stałaby się krajem tranzytowym, a właśnie tego domaga się Rosja.

Trudno w tym momencie powiedzieć, czy nowa koalicja będzie miała nowe spojrzenie

Na relacje z Polską tym bardziej, że po stronie polskiej pozostaje przecież minister Sikorski, który ich przecież przez ostatnie miesiące upokarzał i obrażał.

Na wczorajszym briefingu premier Tusk powiedział, że relacje z Litwą były w ostatnim czasie dobre. Jak pan ocenia tego rodzaju wypowiedź? Do kogo ona była skierowana?

To świadczy, że wciąż nie ma żadnej koncepcji co zrobić z polityką wobec Litwy. Ruch teraz leży po stronie Polski, ale może niekoniecznie powinien on być wykonany przez ministra Sikorskiego. Może premier powinien wyznaczyć ministra spraw wewnętrznych (Jacka Cichockiego – przyp. red.), który nie jest tak skompromitowany. Albo Waldemara Pawlaka, wiceministra od spraw gospodarczych. W ten sposób można spróbować wybadać nową koalicję i jej intencje polityczne.

Rozmawiał: Sławomir Sieradzki

[FOTO: PAP/ EPA]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook